W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy polsko-argentyńskie

05.07.2022

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik spotkał się z ambasador Argentyny w Polsce Aną Marią Ramirez. Rozmowa dotyczyła bieżącej współpracy w dziedzinie rolnictwa między Polską a Argentyną, w tym kwestii eliminacji barier w dostępie do rynku argentyńskiego dla towarów rolno-spożywczych z Polski.

foto główne

Stan obecnej wymiany handlowej

Omawiając status wzajemnej współpracy, sekretarz stanu Ryszard Bartosik wskazał na wysokie ujemne dla Polski saldo wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi z Argentyną, które w 2021 r. wyniosło blisko 713 mln euro.

Zależy nam na niwelowaniu tej znaczącej dysproporcji. Uważamy, że istnieje potencjał do zwiększenia eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski do Argentyny. Pozytywne efekty w tym zakresie może przynieść poszerzenie dostępu do argentyńskiego rynku oraz gamy eksportowanej z Polski żywnościzaznaczył wiceminister Bartosik.

Polskie postulaty

Wiceszef polskiego resortu rolnictwa przedstawił polskie postulaty związane z otwarciem rynku Argentyny dla polskich towarów rolno-spożywczych. Polska jest zainteresowana finalizacją prac nad uzgodnieniem weterynaryjnych świadectw zdrowia m.in. dla produktów drobiowych, mleka i produktów mlecznych z mleka koziego i owczego, jaj wylęgowych i piskląt, kolagenu i żelatyny.

– Jestem przekonany, że otwarcie rynku argentyńskiego dla tych produktów może przynieść korzyści zarówno polskim eksporterom, jak również argentyńskim przedsiębiorcom i finalnym konsumentompodkreślił sekretarz stanu.

Stanowisko Argentyny

Ambasador Argentyny Ana Ramirez pozytywnie odniosła się do polskich postulatów w zakresie dywersyfikacji i równoważenia wzajemnej wymiany handlowej. Zadeklarowała wsparcie ze strony Ambasady Argentyny w Polsce w zakresie dostępu do rynku oraz eliminacji barier.

Eksport do Argentyny

W 2021 r. wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Argentyny wyniosła 3,7 mln euro. Na rynek argentyński eksportujemy głównie chleb i pieczywo cukiernicze oraz przetworzony tytoń. Natomiast import osiągnął poziom 716 mln euro. Podstawowym towarem importowanym, podobnie jak w latach poprzednich, były makuchy sojowe wykorzystywane jako składnik pasz dla zwierząt.

Spotkanie odbyło się 5 lipca 2022 r.

 

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.07.2022 15:08 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
06.07.2022 15:08 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}