W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy polsko-ukraińskie

31.10.2018

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski przyjął dziś ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Ukrainy Andrija Deszczycia.

Min. J.K. Ardanowski i Jambasador Ukrainy A. Deszczyc

Ambasador podkreślił gotowość do podejmowania działań na rzecz zacieśniania współpracy bilateralnej dotyczącej kwestii rolnych.

Minister zwrócił uwagę, że Ukraina jest ważnym partnerem politycznym i handlowym Polski, a także zapewnił o zainteresowaniu rozwojem dobrosąsiedzkich kontaktów w oparciu o wspólne słowiańskie korzenie, bliskie relacje międzyludzkie i wzajemny szacunek. W tym kontekście pozytywnie ocenił fakt zatrudnienia ok. 600 tysięcy obywateli Ukrainy w polskim sektorze rolnym, m.in. w warzywnictwie czy branży sadowniczej. Minister poinformował, że z inicjatywy MRiRW w maju 2018 r. wprowadzono do krajowego porządku prawnego nowy rodzaj umowy cywilno-prawnej (umowa o pomocy przy zbiorach), zapewniającej m.in. pracownikom z Ukrainy dostęp do ochrony zdrowia i ubezpieczenia wypadkowego.

Podczas spotkania omówiono ponadto kwestię wzajemnej wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi. Minister Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził, że zarówno Polska, jak i Ukraina są liczącymi się i konkurencyjnymi producentami żywności, jednocześnie jednak podkreślił, że w warunkach rosnącego zapotrzebowania na żywność, zarówno produkty z Polski, jak i z Ukrainy znajdują nabywców na światowych rynkach.

Ambasador Anadrij Deszczycia poinformował o inwestycji dotyczącej terminala w Woli Baranowskiej, który ma łączyć system szerokotorowych linii kolejowych Ukrainy i Dalekiego Wschodu z siecią kolejową w Polsce i z europejskim systemem transportowym. Wyraził nadzieję, że funkcjonowanie terminala przyczyni się do zwiększenia wzajemnych obrotów, w tym towarami rolno-spożywczymi. Ambasador dodał, że ukraińskie firmy są zainteresowane inwestycjami w polskim sektorze rolnym, np. przetwórstwie.

Szef polskiego resortu rolnictwa z zadowoleniem przyjął tę informację i wyraził poparcie dla takiej współpracy z zastrzeżeniem, że surowiec do produkcji wyrobów w zakładach powinien pochodzić od polskich rolników. Zapowiedział jednocześnie, że szczegółowe kwestie dotyczące współpracy bilateralnej, w tym sprawy dostępu do rynku dla towarów rolno-spożywczych, będą omówione podczas najbliższego posiedzenia polsko-ukraińskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa, planowanego na początku przyszłego roku.

Ukraina utrzymuje wysoką pozycję w handlu towarami rolno-spożywczymi z Polską (według danych za 2017 r. trzecie miejsce wśród pozaunijnych odbiorców produktów rolno-spożywczych z Polski). Wartość polskiego eksportu rolnego na Ukrainę w 2017 r. przekroczyła poziom 403 mln EUR i wzrosła o 24% w stosunku do roku poprzedniego. Import z Ukrainy w 2017 r. miał wartość ok. 518,3 mln EUR. 

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.11.2018 17:08 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
02.11.2018 17:08 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}