W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwój usług rolniczych – rozwój przedsiębiorczości

Rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem – rozwój przedsiębiorczości

Wsparcie inwestycji w podejmowanie lub wykonywanie działalności pozarolniczej

Zakres wsparcia

W ramach działania przyznawana jest pomoc na projekty polegające na świadczeniu usług w pięciu zakresach:

  1. związanych z rolnictwem,
  2. związanych z leśnictwem,
  3. związanych z rolnictwem w zakresie zabezpieczania lub utrzymania urządzeń wodnych,
  4. związanych z rolnictwem i leśnictwem w zakresie mycia i dezynfekcji,
  5. związanych z rolnictwem w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych.

Głównym celem instrumentu wsparcia jest ułatwienie dostępu gospodarstw rolnych (zwłaszcza małych) do nowych technologii - co w konsekwencji przełoży się na poprawę ich konkurencyjności.

Beneficjent

Osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która jako mikro lub małe przedsiębiorstwo, prowadzi działalność gospodarczą, lub zamierza rozszerzyć swoją działalność, lub podejmuje działalność gospodarczą w jednym z ww. zakresów usług.

Forma wsparcia

Pomoc ma formę refundacji części kosztów kwalifikowalnych operacji. Poziom pomocy wynosi maksymalnie 50% kosztów inwestycji kwalifikującej się do wsparcia w zakresie usług związanych z rolnictwem i leśnictwem. Natomiast w przypadku działalności związanej z zabezpieczaniem lub utrzymaniem urządzeń wodnych i z wykorzystaniem technologii cyfrowych będzie to 65 % kosztów kwalifikowalnych.

Maksymalna wysokość pomocy przyznana jednemu beneficjentowi wynosi 500 000 zł (zgodnie z założeniami biznesplanu).

Koszty kwalifikowalne obejmują m. in. koszty zakupu (wraz z instalacją) lub leasingu zakończonego przeniesieniem prawa własności nowych maszyn, narzędzi lub urządzeń służących do produkcji rolnej, gospodarki leśnej, melioracji oraz mycia i dezynfekcji. Ponadto refundacji mogą podlegać koszty zakupu: aparatury pomiarowej i kontrolnej, sprzętu komputerowego i oprogramowania, służących do zarządzania przedsiębiorstwem, wdrożenia systemu zarządzania jakością, opłaty za patenty i licencje.

Koszt zakupu ciągnika może być kosztem kwalifikowanym w części nie przekraczającej 50% pozostałych kosztów kwalifikowanych. Leasing zwrotny, dodatkowe koszty związane z umową leasingu, takie jak np. marża finansującego i ubezpieczenie oraz podatek VAT nie są kosztami kwalifikowalnymi.

W zakresie wykorzystania technologii cyfrowych premiowane będą projekty w następujących obszarach tematycznych: ograniczenie zużycia środków ochrony roślin, zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi, nowoczesne zarządzanie stadem zwierząt. W tym zakresie koszty kwalifikowalne obejmują koszty zakupu stacji bazowych służących do przesyłu danych, np. LoRaWan, sensorów, urządzeń i czujników do pomiaru wilgotności gleby, zasolenia gleby, temperatury, jakości powietrza, jakości wody, urządzeń sterujących, pedometrów i akcelerometrów, dronów do inspekcji infrastruktury (np. ogrodzeń, zadaszeń, wodopojów), stacji meteo. Katalog kosztów kwalifikowanych obejmuje także zakup laptopa, tabletu, serwera oraz zakup gotowych rozwiązań wspomagających wdrażane technologie cyfrowe (maksymalnie 20% pozostałych kosztów kwalifikowalnych). Nie będzie można z tych środków sfinansować rozbudowy infrastruktury sieci 5G i sieci światłowodowej.

Dodatkowe informacje dla beneficjenta

W zakresie usług związanych z rolnictwem i leśnictwem (zakresy 1 i 2) beneficjentem może zostać  wnioskodawca, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług związanych z rolnictwem i leśnictwem jako mikro- lub małe przedsiębiorstwo przez co najmniej dwa lata przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy. Spełnienie powyższego warunku będzie odbywało się na podstawie wpisu do odpowiednego rejestru (CEIDG, KRS), czy też statutu lub umowy w zależności od podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy oraz udokumentowania świadczenia usług na kwotę co najmniej 20 tys. złotych brutto (np. fakturami).

Na realizację projektów z zakresu usług wodnych, mycia i dezynfekcji oraz cyfryzacji o dotacje mogą ubiegać się podmioty, które już wykonują określony rodzaj działalności gospodarczej, jak również podmioty, które taką działalność dopiero zamierzają podjąć, poprzez rozszerzenie oferowanych usług. Beneficjentem w tych zakresach usług mogą być także osoby, które zamierzają rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej np. po raz pierwszy. W tym przypadku wnioskodawca jest zobowiązany do zarejestrowania działalności gospodarczej nie później niż do dnia złożenia pierwszego wniosku o płatność i podjęcia jej wykonywania nie później niż do dnia złożenia  wniosku o płatność ostateczną. Do kryteriów oceny wniosków dodano także możliwość wykazania się przez wnioskodawcę doświadczeniem bądź kwalifikacjami w ramach wnioskowanych zakresów działań.

Beneficjent zobowiązany jest do realizacji zatwierdzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa biznesplanu i osiągnięcia co najmniej 30% przychodów ze sprzedaży usług w trzecim roku jego realizacji oraz zobowiązany jest prowadzić wspieraną działalność co najmniej przez 3 lata od dnia wypłaty płatności końcowej.

Nabór wniosków

Terminy naborów wniosków są ogłaszane przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski o przyznanie pomocy można składać w oddziałach regionalnych ARiMR właściwych ze względu na miejsce realizacji operacji osobiście, przez upoważnioną osobę, a także przesyłką rejestrowaną drogą pocztową lub elektronicznie za pośrednictwem platformy e-PUAP.

Materiały

Harmonogram naboru wniosków PROW 2014-2020
Harmonogram naboru wniosków PROW 2014-2020
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
08.07.2022 12:41 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
05.04.2018 07:07 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}