W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Salceson cwaniak z Łosienia

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2010-10-08 w kategorii Produkty mięsne w woj. świętokrzyskim.

Wygląd:

Salceson ma kształt wypełnionego i spłaszczonego żołądka świńskiego o barwie szaro-różowo-beżowej. Skórka zewnętrzna lekko tłusta, wilgotna. Na przekroju widoczne kawałki różnego rodzaju mięsa pokrojonego w kostkę.

Kształt:

Kształt salcesonu zależy od użytych osłonek. Na przekroju kształt spłaszczony, owalny. Plastry o wysokości około 7-8 cm i długości 15-20 cm.

Rozmiar:

Wielkość salcesonu zależy od wielkości żołądka lub pęcherza świńskiego, użytego do napełnienia. Najczęściej salceson waży około 3 kg.

Barwa:

Salceson ma barwę szaro-bordowo-beżową. Na przekroju widoczne różnego rodzaju kawałki mięsa koloru od brązowego, przez beżowo-różowy do białego. Gdzie niegdzie białe chrząstki i szara połyskująca galareta.

Konsystencja:

Salceson jest dość twardy, ale sprężysty. Plastry po pokrojeniu są spoiste, zwięzłe i elastyczne.

Smak:

Typowy dla salcesonu – bukiet smaków różnorodnych mięs (głowizna i podroby) wymieszane z galaretą i z dodatkiem przypraw, z dominującym smakiem pieprzu naturalnego.

Tradycja:

Pierwsze wzmianki o wsi Łosień pojawiają się w 1430 roku. Wieś położona jest na szlaku z Kielc do Łopuszna i w tamtych czasach rozwijała się dość szybko, dzięki swojemu dogodnemu położeniu (targi w Łopusznie), przepływającej przez nią rzece oraz młynie. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, wśród rolników, którzy hodowali świnie, często miał miejsce potajemny ubój i handel mięsem oraz wyrobami, co spowodowane było represjami ze strony władzy. Podstawowym surowcem do produkcji salcesonu jest mięso wieprzowe oraz podroby tj. serce, nerki, golonki, wątroba, ozorki, połówki łba z tuczników chowanych w małych gospodarstwach we wsi Łosień i karmionych paszami z okolicznych upraw. Przy przygotowywaniu salcesonu należy pamiętać o dwóch rzeczach: powinien być dobrze sparzony, aby galareta mogła się zsiąść, a woda przy sparzaniu powinna mieć odpowiednią temperaturę, aby salceson nie pękł. Salceson cwaniak z Łosienia był, i jest nadal, ceniony za swoje walory smakowe, czego najlepszym przykładem są zdobywane nagrody podczas różnych konkursów.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.08.2018 08:36 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
07.08.2018 08:36 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}