W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Salceson z Okoła

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2017-06-19 w kategorii Produkty mięsne w woj. świętokrzyskim.

Wygląd:

Wyrób mięsny w żołądku lub pęcherzu wieprzowym. Na przekroju widoczne duże kawałki mięsa koloru ciemnego pochodzące z szynki i jaśniejszego z golonki połączone galaretą.

Kształt:

Owalny, okrągły na przekroju.

Rozmiar:

W zależności od ilości użytego napełnienia, najczęściej od 1 do 3 kg.

Barwa:

Zewnętrzna brunatno-szara, na przekroju duże kawałki mięsa koloru różowego do białego z szarą połyskującą galaretą.

Konsystencja:

Dość twarda, zbita i sprężysta. Po przekrojeniu zwarty plaster.

Smak:

Typowy dla salcesonu, smaki różnych mięs połączonych z galaretą i przyprawami.

Tradycja:

Salceson z Okoła wytwarzany jest we wsi Okół położonej w województwie świętokrzyskim, w gminie Bałtów. Receptura salcesonu z Okoła oparta jest na bardzo dobrym surowcu wieprzowym pochodzącym ze świń z własnego chowu, żywionych w sposób tradycyjny. W skład salcesonu z Okoła wchodzi szynka wieprzowa, golonki i przyprawy. Sposób jego wytwarzania jest niezmienny od lat i pochodzi od przepisów najstarszych mieszkańców Okoła z lat 70. Według tradycyjnej receptury salceson należy robić od razu po uboju lub na drugi dzień po wychłodzeniu mięsa. Mięso szynkowe w dużych kawałkach oraz golonki w proporcji pół na pół gotuje się w parniku do miękkości, aż mięso z golonek będzie odchodzić od kości. Do ugotowanego mięsa na salceson dodaje się sól, świeżo zmielony pieprz, obrany i pokrojony czosnek, liście laurowe, ziele angielskie i majeranek. Całość miesza się ręcznie. Powstałą masą napełnia się dość mocno żołądki wieprzowe zwane miejscowo „maćkami” lub „flakami”, i następnie całość gotuje się przez około 2,5-3 h w parniku wypełnionym wodą. Należy uważać, aby woda za bardzo się nie gotowała, bo salceson wyjdzie za suchy. Po ugotowaniu salceson pozostawia się w chłodni do ostygnięcia. Salceson z Okoła jest powszechnie znany wśród tamtejszych mieszkańców, spożywany zawsze przy okazji świąt, spotkań rodzinnych, chrzcin i wesel. Najczęściej spożywany z chlebem żytnim na zakwasie i pieczonym w piecu chlebowym, ogórkiem kiszonym, chrzanem lub musztardą. Wyróżnia się spośród innych tego typu produktów, przede wszystkim składem mięsnym, bez dodatku podrobów, głowizny i skórek. Swą wyjątkowość zawdzięcza połączeniu wieloletniego doświadczenia jego wytwarzania i wysokiej jakości surowców.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.08.2018 08:47 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
07.08.2018 08:47 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}