W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Schab wiejski siedliski

05.02.2022

W dniu 5 stycznia 2022 roku na Listę Produktów Tradycyjnych został wpisany w kategorii: Mięso świeże oraz produkty mięsne: „schab wiejski siedliski”.

Schab wiejski siedliski

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)                    

Wędzonka z mięśni schabu (bez kości)

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)

Charakterystyczny dla danej grupy (walcowaty)

Wielkość

Waga 1-1,4 kg

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)

Ciemnobrązowa na zewnątrz, na przekroju różowoczerwona

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”

Stała, sprężysta

Smak i zapach

Smak słono-pieprzny z wyczuwalną nutą przypraw, o wyraźnym zapachu wędzonki

 

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

Wędzenie jest to proces tak stary, jak stara jest historia użytkowania przez człowieka ognia i spożywania pokarmów mięsnych. Odkrycie właściwości konserwujących dymu nastąpiło zapewne przypadkiem. W pobliżu paleniska mógł wisieć przez dłuższy czas kawałek mięsa, który stopniowo zmieniał zabarwienie, smak i zapach. Nasi przodkowie spostrzegli, że mięso wędzone nie psuje się tak szybko jak mięso surowe. Sposoby wędzenia zmieniały się wraz z postępem cywilizacji, zastosowaniem mięsa. Najważniejsze, że przetrwały do dziś.

Schab wiejski siedliski wytwarzany jest od 50 lat na podstawie receptury mającej swoje źródło w tradycji regionu, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Przed laty, we wsi Siedliska powszechnie hodowano świnie. Z najbardziej szlachetnej części świni, pozyskiwano schab. Poddawany on był tradycyjnemu procesowi wędzenia oraz parzenia. Dzięki stosowanej metodzie produkcji zachowywał on swoją naturalną soczystość, niepowtarzalny, delikatny, aksamitny smak oraz subtelny zapach.

Czasy się zmieniają, ale smak pozostaje ten sam, o czym świadczą przeprowadzone badania etnograficzne. Potwierdzają one wieloletnią tradycję produkowania oraz spożywania schabu wiejskiego siedliskiego wśród okolicznych mieszkańców zarówno, na co dzień, jak i od święta: „Schab Wiejski Siedliski kojarzy mi się z wesołymi, dawnymi czasami na wsi, kiedy każdy się z każdym spotykał i zawsze znalazła się okazja, żeby razem posiedzieć przy wspólnym stole i porozmawiać. Teraz to już rzadkość, wszyscy się gdzieś się spieszą i narzekają na brak czasu. Schab Wiejski Siedliski ma już tak długą tradycję produkcji, że na pewno mieszkańcy naszej wsi jak i przyjezdni kojarzą Siedliska z produkcją wędzonek. Kiedyś przed każdymi świętami w większości domów na wsi odbywało się świniobicie i wędzenie wędlin. W moim rodzinnym domu również”. Skoro ta receptura przetrwała tak wiele lat i przekazywana jest w dalszym ciągu kolejnym pokoleniom na Lubelszczyźnie – to musi być wyjątkowa.

{"register":{"columns":[]}}