W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sok wiśniowy z Kałęczewa

31.03.2021

W dniu 30 marca 2021 roku na Listę Produktów Tradycyjnych został wpisany w kategorii: napoje: „sok wiśniowy z Kałęczewa”.

Sok wiśniowy z Kałęczewa

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)                    

Ciecz o barwie bordowej, naturalnie mętna

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)

Przyjmuje kształt naczynia

Wielkość

W zależności od opakowania 0,3 -5,0 l

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)

Bordowa do ciemnobordowej

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”

Konsystencja płynna, jednorodna, naturalnie mętna ciecz

Smak i zapach

Smak lekko kwaśny, czasem z lekko cierpkim posmakiem charakterystycznym dla soku z wiśni

 

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

Kałęczew leży w bliskim sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, w dolinie rzeki Mrogi. Jeszcze nie tak dawno w każdym położonym w okolicy gospodarstwie wokół obejścia rosło kilka lub kilkanaście drzew owocowych, z których najbardziej popularne były wiśnie.

Z badań nad pożywieniem ludu łowickiego, obejmujących lata 1880-1939 (J. P.  Dekowski "z badań nad pożywieniem ludu łowickiego (1880-1939)" w „Prace i Materiały Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi”. Seria Etnograficzna nr 12, Łódź 1968) wynika, że w okresie międzywojennym z uwagi na niedostatek cukru sok wiśniowy tłoczono, bez jego dodatku, za pomocą pras do serów: „Do tłoczenia większych ilości owoców służą prasy dźwigniowe, prasy do wyciskania sera. Ściekający z prasy sok zbiera się w naczyniach glinianych, emaliowanych lub rondlach aluminiowych (Chemia praktyczna dla wszystkich” wyd. szóste, Warszawa 1970). Tak otrzymany sok, poddawano pasteryzacji: „sok zaraz wycisnąć, przepuścić przez gęste sito,  albo worek z płótna,(…) i zlać do czystych butelek z grubego szkła, nie dopełniając  ich na jakie 6 centymetrów, (…) butelki korkować, (….) umieszcza się butelki w kotle na pokładzie z siana, słomy lub wełny drzewnej” (M. Norkowska "Spiżarnia i zapasy zimowe" Warszawa 1911). Butelki z sokiem ustawiano w kotłach tak, aby się nie dotykały, a następnie je podgrzewano. Wystudzone wyciągano z kotła i przechowywano w suchym i chłodnym miejscu.

Mieszkańcy Kałęczewa i okolic, powrócili do starych, nieco zapomnianych tradycji tłoczenia soków na zimno. Szczególnie smacznym jest sok tłoczony z wiśni. Sok wiśniowy z Kałęczewa jest sokiem nieklarownym, charakteryzującym się lekkim osadem. Dzięki tłoczeniu na zimno, zachowuje on swoje cenne składniki odżywcze oraz walory smakowe. Sąsiedztwo Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich stwarzające specyficzny mikroklimat sprawia, że soki uzyskiwane z owoców wiśni rosnących w okolicach Kałęczewa posiadają wyjątkowy smak i zapach.

{"register":{"columns":[]}}