Spotkanie z Ambasador Republiki Zambii
30.05.2025
29 maja 2025 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jacek Czerniak, spotkał się z Jej Ekscelencją Winnie Chibesakundą, nowo mianowaną ambasador Republiki Zambii.
Rozmowy dotyczyły możliwości rozwoju dwustronnych relacji w sektorze rolnym, intensyfikacji wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi oraz potencjalnej współpracy w obszarze badań naukowych i prac rozwojowych.
Na początku spotkania sekretarz stanu Jacek Czerniak pogratulował Ambasador objęcia funkcji i życzył sukcesów w realizacji powierzonych obowiązków.
Podkreślił, że Polska oferuje wysokiej jakości żywność spełniającą rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Wskazał również na zainteresowanie strony polskiej uzgodnieniem wzorów weterynaryjnych świadectw zdrowia dla szeregu produktów eksportowanych do Zambii, w szczególności mięsa drobiowego oraz produktów drobiowych.
Wiceminister Czerniak zadeklarował również gotowość do nawiązania współpracy naukowo-badawczej z udziałem instytutów badawczych, nadzorowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Stanowisko strony zambijskiej
Ambasador Winnie Chibesakunda, wyraziła nadzieję, że spotkanie w MRiRW będzie początkiem długofalowej i owocnej współpracy. Jak podkreśliła, Zambia to kraj o dużym potencjale rolniczym, jednak boryka się z niedoborem wiedzy i doświadczenia w zakresie nowoczesnych technik upraw, efektywnego wykorzystania zasobów ziemi oraz planowania produkcji. Podobne wyzwania dotyczą także sektora hodowlanego – w kraju brakuje wiedzy z zakresu profilaktyki i zwalczania chorób zwierząt. Mając na uwadze wysoki poziom rozwoju polskiego rolnictwa, Zambia jest zainteresowana współpracą z polskimi ekspertami i poznaniem najlepszych praktyk stosowanych w polskim rolnictwie.
Wymiana handlowa artykułami rolno-spożywczymi
W 2024 roku wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski do Zambii wyniosła 1,2 mln EUR. Główne towary eksportowane to nieskażony alkohol etylowy o mocy poniżej 80% oraz mięso i jadalne podroby z drobiu – łącznie stanowiące blisko 74% wartości całego eksportu do tego kraju. Z kolei z Zambii do Polski importowany jest głównie tytoń.