W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z rolnikami w Barzkowicach

03.02.2022

W Zachodniopomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach odbyło się dziś spotkanie wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z zachodniopomorskimi rolnikami.

Spotkanie z rolnikami w Barzkowicach

W spotkaniu uczestniczyło ok. 200 rolników. Wicepremier odpowiadał m.in. na postulaty wysuwane przez rolników podczas styczniowego protestu.

Wysokie ceny nawozów

Odnosząc się do cen nawozów wicepremier Kowalczyk wskazał, że w nawozach azotowych gaz stanowi 70 proc. kosztów i jeśli gaz zdrożał wielokrotnie to i nawozy musiały zdrożeć.

– Chcemy wprowadzić dopłaty do nawozów, ale nie możemy tego zrobić bez zgody Komisji Europejskiej – podkreśli szef resortu rolnictwa i dodał, ze według wstępnych szacunków górny limit tego wsparcia wynosił by ok. 500 zł do hektara.

W opinii wicepremiera Henryka Kowalczyka dopłata na tym poziomie pokrywałaby   mniej więcej różnicę ceny.

– Na ten zapewnione są środki w budżecie ok. 3-4 mld zł., ale pomoc ta może być wdrażana dopiero wtedy, gdy Komisja Europejska wyrazi zgodę – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Wicepremier Kowalczyk powiedział, że wprowadzenie dotacji do nawozu bez zgody KE skutkowałoby koniecznością  zwrotu przez rolników tych pieniędzy za rok.

Wicepremier poinformował rolników o  podjęciu  próby wpisania zakładów azotowych na listę przemysłu energochłonnego. Gdyby zakłady azotowe zostały wpisane na tę listę mogłyby również uzyskać wsparcie finansowe co z kolei wpłynęłoby na mniejsze ceny nawozów.

Szacowanie skutków suszy

Rolnicy domagali odszkodowań za skutki suszy w 2021 r. i zmiany zasad jej szacowania.

Wicepremier Kowalczyk podkreślił, że włączenie do oceny zdjęć satelitarnych jest niezbędne, ponieważ - (…) obejmują one powierzchnię całego kraju, a nie tylko punktowo jak stacje .

Wicepremier przypomniał, że System Monitoringu Suszy Rolniczej prowadzony przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy. Zaznaczył, że jest on cały czas udoskonalany. Utworzona została m.in. Platforma dialogu z Rolnikiem, która umożliwia zgłoszenie rozbieżności między wynikami systemu, a obserwacją przez rolnika strat w polu.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział powołanie  grupy rzeczoznawców, którzy weryfikowaliby dane systemu.

Dopłaty bezpośrednie

Rolnicy przeciwstawili się różnicowaniu gospodarstw rodzinnych pod względem dostępu do mechanizmów wsparcia Unii Europejskiej, w tym przede wszystkim płatności bezpośrednich.

Wicepremier wyjaśnił, że objęcie płatnością redystrybucyjną gospodarstw małych i średnich jest zgodne z założeniami nowe WPR, która zwraca szczególną uwagę na tę kategorie rolników. W grupie tej odnotowuje się najniższe dochody z działalności rolniczej.

Tarcza antykryzysowa dla rolnictwa

Rolnicy domagali się też wprowadzenia tarczy antykryzysowej dla rolnictwa,

Wicepremier Henryk Kowalczyk przypomniał, że jeśli chodzi o tarczę antykryzysową dla rolnictwa, to obniżony został podatek VAT na nawozy, paliwo i środki ochrony roślin. Jest to niezwykle istotne. Przypomniał, że obniżona została także akcyza na paliwo.

Zdjęcia (5)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.02.2022 13:23 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
03.02.2022 20:16 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}