W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szarpak, szarpaki (kapuśniak borowiacki)

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2011-06-17 W kategorii Gotowe dania i potrawy W województwie woj. pomorskim

Wygląd:

Zupa ziemniaczana z dodatkiem warzyw, kapusty kiszonej i kawałków przesmażonego boczku z cebulą. Na powierzchni zupy widoczne oczka tłuszczu.

Kształt:

W zależności od naczynia.

Rozmiar:

W zależności od naczynia.

Barwa:

Ziemniaki o barwie żółtej, boczek brązowo-szary, kapusta jasna.

Konsystencja:

Płynna, gęsta ciecz z kawałkami ziemniaków, kapusty, boczku i cebuli.

Smak:

Smak kartofli i przesmażonego boczku. Zapach kartoflanki i boczku wędzonego, smażonego oraz kwaśnej kapusty.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Na Pomorzu bardzo popularne były dwie kapuściane zupy – parzybroda, którą przygotowywano ze świeżej kapusty i kapuśniak, czyli szarpak – z kiszonej. „W 1974 r. w Starogardzie Gd. zorganizowano po raz pierwszy w historii Kociewa konkurs pt. „Kuchnia kociewska”, na który wpłynęło ogółem 35 zgłoszeń. Zaprezentowano 26 potraw regionalnej kuchni, wśród których nie brakowało takich, jak np.: zagraj, purcle i bulwiarz. Wśród potraw znajdowały się również: kwaśna zupa, klopsiki z grzybków, zaślepka ze śledzia, szarpaki, (…)” (F. Biernacki, J. Milewski, „Bedeker kociewski”, Gdańsk 1986).

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:12 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:12 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}