W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szynka wieluńska z lagi

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2011-04-14 w kategorii Produkty mięsne w woj. łódzkim.

szynka wieluńska z Iagi

Wygląd:

Szynka w ażurowej siatce. Na przekroju liczne, dobrze przerośnięte włókna.

Kształt:

Kształt owalny, podłużny, dość regularny.

Rozmiar:

Masa szynki wieluńskiej z lagi waha się w granicach 0,7-1 kg. Jej długość wynosi około 20 cm, średnica około ½ jej długości.

Barwa:

Jednolita, równa, jasno-brązowa na zewnętrz. Na przekroju jaśniejsza, różowa z kawałkami mięsa przerośniętego tłuszczem.

Konsystencja:

Konsystencja stała, szynka miękka, elastyczna, lekko porowata.

Smak:

Smak naturalny, delikatny, łagodny. Utrwalony zapach aromatycznej lagi oraz dymu dębowego, wiśniowego, jałowcowego.

Tradycja:

We wisi Felinów w latach 50-tych ubiegłego stulecia wypracowano recepturę produktu o nazwie szynka wieluńska z lagi. Jest to tradycyjna metoda wytwarzania szynki, której specyficzne właściwości wynikają z jakości mięsa, proporcji lagi oraz wędzenia w naturalnym dymie. Mięso jest peklowane w ladze przygotowanej z wody, soli oraz przypraw: ziaren pieprzu, ziaren ziela angielskiego, liści laurowych, czosnku, kolendry i goździków, przez okres 4 tygodni. Wędzone jest wyłącznie drewnem z drzew liściastych, takich jak: dąb, olcha oraz wiśnia z niewielkim dodatkiem jałowca. W środkowej Polsce do wędzenia wykorzystywano „wędzarnie, składające się z paleniska, przewodów dymnych oraz ze starej drewnianej beczki bez dna. Na górnych krawędziach beczki opierano dość gruby drąg, na którym wieszano produkty przeznaczone do wędzenia. W czasie wędzenia wylot beczki zasłaniano starą szmatą. Do wytwarzania potrzebnego dymu w wędzarni używano zwykle drewna olszowego lub dębowego” (J. P. Dekowski, „Z badań nad pożywieniem ludu łowickiego (1880-1939)” [w] „Prace i Materiały Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi”, Seria Etnograficzna nr 12, Łódź 1968). Z przeprowadzonych przez Muzeum Archeologiczne i Etnologiczne w Łodzi ankiet etnograficznych wynika, że szynka wieluńska z lagi to produkt, który wywołuje „emocje” i przywołuje wspomnienia. Stosowanie od lat tej samej receptury wraz z doświadczeniem przekazywanym ustnie z pokolenia na pokolenie sprawia, że szynka charakteryzuje się niezmienną jakością oraz specyficznym smakiem i zapachem.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.10.2018 09:30 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
09.10.2018 09:30 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}