W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polski Ład to lepsze perspektywy dla polskiej wsi

13.08.2021

Polski Ład dla rolnictwa to motyw przewodni wizyt premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim.

Wizyta ministra i premiera w gospodarstwach

Polski Ład to lepsze perspektywy dla polskiej wsi. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił przesuniecie dodatkowych środków finansowych dla rolnictwa.

Wizyta w rodzinny gospodarstwie rolnym w Brzydowie

– Fundamentem bezpieczeństwa żywnościowego Polski jest polskie rolnictwo – zwrócił uwagę premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu prasowego w miejscowości Brzydowo w gminie Ostróda.

Prezes Rady Ministrów poinformował, że będą podejmowane działania na rzecz odbudowy rynków lokalnych, a Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta sprawdzi czy na rynkach lokalnych nie działają monopole.

– Najwięcej wsparcia potrzebuje rolnik, któremu ciężko przebić się na rynek – podkreślił premier Morawiecki.

Uruchamiamy program przywracający Polakom, polskim rolnikom, polskim konsumentom polskie produkty. Chcemy, aby ci rolnicy, którzy coś wyprodukują, mogli to przetworzyć w polskich przetwórniach, a później sprzedawać w polskich sklepach, na polskich lokalnych rynkach – dodał minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.

Szef resortu rolnictwa podkreślił również znaczenie zmian w zakresie rolniczego handlu detalicznego, które w maksymalny sposób ułatwią rolnikom sprzedaż wytworzonych w ich gospodarstwach produktów.

Premier z ministrem odwiedzili rodzinne gospodarstwo rolne Andrzeja Zakrzewskiego. Na powierzchni około 200 ha prowadzona jest tu produkcja roślinna, która obejmuje uprawę pszenicy ozimej i rzepaku ozimego.

W gospodarstwie odbyło się również spotkanie z ponad 100 rolnikami, a członkinie koła gospodyń wiejskich zaprezentowały swoje wyroby.

Spotkanie z Grupą Producentów Warzyw w Staryni

Z Brzydowa delegacja rządowa udała się do Staryni w powiecie malborskim, gdzie odwiedziła Grupę Producentów Warzyw FasGro, w której rolnikiem prowadzącym jest Zbigniew Puzio.

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister Grzegorz Puda podkreślili rolę i znaczenie wspólnej pracy rolników w formie grupy producenckiej lub w formie spółdzielczej.

– Rolnictwo jest naszą dumą, potrzeba mu większego wsparcia ze strony państwa i większej współpracy pomiędzy samymi rolnikami – podkreślił premier Morawiecki.

– Apeluję do rolników, aby się dogadywali i wspólnie prowadzili prace, które mają na celu nie tylko produkcję, ale także zwiększenie możliwości sprzedaży – powiedział minister Puda.

Grupę FasGro tworzą średniej wielkości gospodarstwa. Początkowo liczyła ona 5 członków. Dziś w jej skład wchodzi 47 rolników, którzy łącznie uprawiają 2200 ha. Wiodącymi uprawami są: groszek, fasola szparagowa, kukurydza słodka, pszenica i burak cukrowy.

Grupa posiada nowoczesny park maszynowy. Sprzedaje kukurydzę, groch i fasolę preferując krótki łańcuch dostaw żywności.

Wizyta w rodzinny gospodarstwie rolnym w Miłoszewie

Ostatnim etapem wizyty premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Grzegorza Pudy było rodzinne gospodarstwo rolne Mirosławy i Wojciecha Ellwart położone w Miłoszewie w powiecie wejherowskim.

Tutaj premier Mateusz Morawiecki zapowiedział szybkie utworzenie programu ubezpieczeniowego dla rolników. Według szefa rządu te nowe rozwiązania powinny obejmować nie tylko klęski żywiołowe, ale także kwestie wynikające z takich chorób zwierząt, jak afrykański pomór świń czy grypa ptaków.

Możemy obiecać, że ten system zbudujemy w najbliższych miesiącach, aby był gotowy na następny sezon – zapowiedział premier Morawiecki.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Puda po raz kolejny zaapelował o solidarność z rolnikami.

– Chcemy, aby wszyscy Polacy zrozumieli, że bez rolnika, bez jego produkcji i ciężkiej pracy nie ma możliwości zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego – podkreślił minister i dodał, że należy rolnikom przywrócić godność, która w pewnym sensie została im odebrana.

– Chcemy, aby rolnicy nie czuli się gorsi od osób mieszkających w mieście. Chcemy, aby młodzi ludzie chcieli zostać na wsiach, aby mieli zapewnione żłobki, szkoły, żeby ta funkcjonalność polskiej wsi zwiększyła się jeszcze bardziej – kontynuował szef resoru rolnictwa Grzegorz Puda.

Ostatnie, z odwiedzanych gospodarstw, to gospodarstwo o powierzchni 40 ha. Ukierunkowane jest na chów bydła mlecznego oraz produkcję mleka. Stado liczy 60 sztuk, w tym 40 krów dojnych i 20 jałówek. Od 10 lat gospodarstwo objęte jest oceną użytkowności mlecznej. Państwo Ellwart wielokrotnie korzystali z funduszy unijnych, które przeznaczali na zakup nowych maszyn rolniczych.

Podczas zwiedzania gospodarstwa goście mogli zapoznać się również z kaszubskim folklorem oraz spróbować regionalnych specjałów, które przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich.

Zdjęcia (9)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
13.08.2021 13:21 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
13.08.2021 12:13 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}