W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca

logo PS WPR 2023-2027

Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych

Wsparcie jest kierowane wyłącznie do form zorganizowanych, tj. przedsiębiorstw zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym, które następnie zostały uznane i uzyskały status grupy producentów rolnych albo organizacji producentów.

Wymogi dla organizacji producentów i grupy producentów rolnych, w szczególności:

  • siedziba znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • obowiązek realizacji planu biznesowego,
  • prowadzenie działalności jako przedsiębiorca prowadzący mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo.

Zobowiązania:

  • obowiązek przeznaczenia min. 30 % uzyskanego wsparcia na środki trwałe - dotyczy organizacji producentów;
  • realizowanie planu biznesowego w każdym roku działalności i przedkładania sprawozdań;
  • utrzymania uznania przez minimum trzy lata od otrzymania ostatniej płatności;
  • prowadzenie oddzielnego systemu rachunkowości dot. otrzymanego wsparcia;
  • wydatkowanie wsparcia uzyskanego w ramach tego mechanizmu nie później niż do końca trzeciego roku działalności beneficjenta, następującego po uzyskaniu ostatniej płatności.

Kryteria wyboru operacji mogą w szczególności dotyczyć następujących zagadnień:

  • podmiot posiada formę prawną spółdzielni;
  • członkowie podmiotu prowadzą produkcję w unijnych lub krajowych systemach jakości;
  • produkt lub grupa produktów lub sektor, dla których podmiot został uznany odnoszą się do sektora: wieprzowiny, wołowiny i cielęciny, baraniny i koziny, chmielu, lnu i konopi, buraków cukrowych, tytoniu;
  • odpowiedni skład podmiotu.

Kto może otrzymać wsparcie

Podmioty posiadające status: organizacji producentów albo grupy producentów rolnych, uzyskany od dnia 1 stycznia 2023 r.

Jakie wsparcie można otrzymać

Roczny maksymalny poziom wsparcia na beneficjenta, wynosi:

  • 100 000 euro/rok – w przypadku organizacji producentów;
  • 60 000 euro/rok – w przypadku grup producentów rolnych (lecz nie więcej niż 6 tys. euro w przeliczeniu na jednego członka Grupy Producentów Rolnych.

Promowanie, informowanie i marketing dotyczący żywności wytwarzanej w ramach systemów jakości żywności

Interwencja pozwoli im na dotarcie do szerokiego grona potencjalnych konsumentów, którzy będą lepiej poinformowani o właściwościach produktów wytwarzanych w ramach danych systemach jakości żywności dzięki czemu będą poszukiwać tego rodzaju produktów na rynku i będą skłonni zapłacić więcej za produkty, posiadające ponadstandardowe cechy.

Działania promocyjne, informacyjne i marketingowe muszą dotyczyć sytemu jakości żywności lub produktów wytworzonych w systemach, w tym symboli, oznaczeń, skrótów oznaczających uczestnictwo w systemach jakości żywności. Tego rodzaju działania są zaprojektowane w szczególności w taki sposób, aby zachęcić konsumentów do zakupu produktów objętych systemem jakości żywności oraz koncentrują się na szczególnych cechach lub korzyściach danych produktów, w szczególności na ich jakości, szczególnych metodach produkcji, wysokich normach w zakresie dobrostanu zwierząt i poszanowania środowiska, związanych z danym systemem jakości.

Pomoc jest przyznawana beneficjentowi, który:

  • nie korzystał z analogicznego zakresu wsparcia realizowanego w ramach poprzednich okresów Programowania, 
  • korzystał z analogicznego zakresu wsparcia realizowanego w ramach poprzednich okresów Programowania (tj. została z nimi zawarta umowa o przyznaniu pomocy), ale planuje rozpoczęcie realizacji nowego (nierealizowanego dotychczas) działania informacyjno-promocyjno-marketingowego,
  • w zakresie realizowanej operacji nie otrzymuje pomocy udzielanej na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1144/2014 z dnia 22 października 2014 r. w sprawie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych wdrażanych na rynku wewnętrznym i w państwach trzecich oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 3/2008, 
  • nie otrzymuje dofinansowania na działania promocyjne i informacyjne w rolnictwie ekologicznym, o których mowa w przepisach o rolnictwie ekologicznym, na zadania objęte realizowaną operacją,
  • w przypadku podmiotu zorganizowanego w formie organizacji producentów lub zrzeszenia producentów owoców i warzyw, uznanych na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, 
  • który nie ubiega się i który nie otrzymuje pomocy udzielanej na działania informacyjne, promocyjne i marketingowe ze środków interwencji I 7.3 „Interwencja w sektorze owoców i warzyw – Działania informacyjne, promocyjne i marketingowe w odniesieniu do produktów , marek i znaków towarowych organizacji producentów owoców i warzyw”, realizując operację dotyczącą owoców lub warzyw, poniósł koszty kwalifikowalne, które nie będą finansowane ze środków funduszu operacyjnego, o którym mowa w art. 32 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013,
  • w swoim składzie nie posiada członków będących członkami innej grupy producentów ubiegającej się o przyznanie pomocy ze środków przedmiotowej interwencji, której złożony wniosek o przyznanie pomocy dotyczy co najmniej jednego tego samego produktu rolnego lub środka spożywczego, wytwarzanego w ramach systemów jakości.

Jednemu beneficjentowi pomoc może zostać przyzna nie więcej niż dwa razy.

W przypadku dwukrotnego korzystania ze wsparcia przez tego samego beneficjenta, realizowane operacje muszą dotyczyć nowych (nierealizowanych dotychczas) działań informacyjno-promocyjno-marketingowych.

W ramach jednego naboru wniosków o przyznanie pomocy jeden wnioskodawca może złożyć jeden wniosek o przyznanie pomocy.

Jedna operacja będzie mogła być realizowana nie dłużej niż 2 lata.

Kryteria wyboru operacji:   

  1. Operacja informacyjno–promocyjno–marketingowa dotyczy produktów wytwarzanych w ramach systemu rolnictwa ekologicznego lub systemu Chronionych Nazw Pochodzenia, Chronionych Oznaczeń Geograficznych oraz Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności.
  2. Podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy składa się wyłącznie z producentów produktów rolnych lub środków spożywczych, wytwarzanych w ramach systemów jakości.   
  3. Liczebność podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy, z tym preferencje będą przyznawane podmiotom o większej liczbie członków.
  4. Preferowane będą operacje realizowane wspólnie przez więcej niż jeden podmiot działający w ramach jednego systemu jakości, których planowana operacja ma dotyczyć produktów wytworzonych w ramach tego systemu.

Do zakresu kosztów kwalifikowalnych zalicza się m.in. następujące koszty:   

  • reklamy w mediach, w szczególności w internecie, telewizji, radiu lub prasie,  
  • promocji w punktach sprzedaży,  
  • przygotowania stoisk,  
  • przygotowania materiałów reklamowych,  
  • udziału w pokazach, wystawach lub targach,  
  • organizacji szkoleń lub konferencji,  
  • przygotowania, administrowania stroną internetową, profesjonalnego prowadzenia profilu beneficjenta w mediach społecznościowych do celów związanych z realizacją operacji, lub innej profesjonalnie prowadzonej działalności internetowej dotyczącej realizowanej operacji, najmu powierzchni reklamowej, 
  • publikacji, broszur, ulotek, plakatów, zaproszeń lub innych materiałów reklamowych.

Kto może otrzymać wsparcie

Beneficjentem interwencji jest grupa producentów o dowolnej formie organizacyjno-prawnej, która składa się co najmniej z dwóch członków, którzy wytwarzają na terytorium RP produkty rolne lub środki spożywcze, przeznaczone bezpośrednio lub po przetworzeniu do spożycia przez ludzi, w ramach unijnych lub krajowych systemów jakości.

I. Unijne systemy jakości:

  • Chronione Nazwy Pochodzenia, Chronione Oznaczenia Geograficzne oraz Gwarantowane Tradycyjne Specjalności*;
  • rolnictwo ekologiczne;
  • chronione nazwy pochodzenia i oznaczenia geograficzne wyrobów winiarskich*;
  • oznaczenia geograficzne napojów spirytusowych*.

II. Krajowe systemy jakości:

  • integrowana produkcja roślin (IP);
  • „Jakość Tradycja”;
  • „Quality Meat Program (QMP);
  • QAFP „Tuszki, elementy i mięso z kurczaka, indyka i młodej polskiej gęsi owsianej”;
  • QAFP „Kulinarne mięso wieprzowe”;
  • QAFP „Wędliny”.

 *w odniesieniu do win i napojów spirytusowych operacje informacyjno-promocyjno-marketingowe muszą być zgodne z przepisami ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Jakie wsparcie można otrzymać

Pomoc ma formę dotacji w postaci refundacji do 70 % kosztów kwalifikowalnych, poniesionych bezpośrednio na przeprowadzenie operacji o charakterze informacyjnym, marketingowym i promocyjnym.

Rozwój współpracy producentów w ramach systemów jakości żywności

Celem interwencji jest wzmocnienie i rozwój współpracy producentów w ramach systemów jakości żywności oraz rozwój produkcji i zapewnienie dostępności produktów wytwarzanych w ramach systemów jakości żywości na rynku, poprzez m.in.:

  1. zwiększenie wielkości produkcji produktów wytwarzanych w ramach danego systemu jakości żywności, lub
  2. zwiększenie wielkości sprzedaży produktów wytwarzanych w ramach danego systemu jakości żywności,

oraz co najmniej jedno z poniższych:

  1. dostosowanie produkcji prowadzonej w ramach danego systemu jakości żywności do zmian wynikających ze zmian klimatycznych,  dobrostanu zwierząt, zmian rynkowych, lub
  2. uwzględnienie w produkcji prowadzonej w ramach systemu jakości żywności warunków zrównoważonego rozwoju, lub
  3. rozwój wspólnych form marketingu i wspólnej identyfikacji produktu, lub
  4. rozszerzenie rynku zbytu poprzez nowe kanały dystrybucji, lub
  5. wejście w dalsze fazy łańcucha wartości poprzez realizowanie działalności przetwórczej.

Wsparcie przyznawane jest na okres 4 lat i obejmuje dwa obszary:

  1. zarządzanie współpracą – ryczałt dotyczący zarządzania wspólnymi działaniami w danym systemie jakości żywności.
  2. refundacja kosztów kwalifikowalnych wynikających z planu rozwoju współpracy w danym systemie jakości żywności, polegających na:
  • badaniach w tym laboratoryjnych, analizach i ekspertyzach dotyczących m.in. zrównoważonego rozwoju produkcji, wyników gospodarczych funkcjonowania w danym systemie jakości żywności:
  • doradztwie, szkoleniach, konsultacjach dotyczących danego produktu wytwarzanego w ramach danego systemu jakości żywności lub metody produkcji;
  • uzyskaniu i utrzymaniu ochrony wspólnego znaku towarowego;
  • pozyskiwaniu licencji i ponoszeniu kosztów opłat związanych z programami wspierającymi wiedzę i umiejętności, zarządzanie, dostęp do informacji

Pomoc jest przyznawana formie współpracy producentów w ramach systemów jakości żywności:

  1. której siedziba znajduje się na terytorium RP;
  2. która składa się z co najmniej 5 członków (w tym co najmniej 4 musi być rolnikami), którzy wytwarzają na terytorium RP produkty rolne lub środki spożywcze, przeznaczone bezpośrednio lub po przetworzeniu do spożycia przez ludzi, w ramach unijnych lub krajowych systemów jakości
  3. której minimalna wartość sprzedaży produktów wytwarzanych w ramach systemów jakości żywności w roku bazowym, nie jest niższa niż 40 000 zł;
  4. która realizuje plan rozwoju współpracy w danym systemie jakości;
  5. która w przypadku przedsiębiorstw, lub w przypadku którego członkami są przedsiębiorcy – prowadzi działalność jako: mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo;
  6. której członkowie nie są powiązani osobowo, ani kapitałowo

Kryteria wyboru:

1. Podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy jest zorganizowany ze względu na produkt wytwarzany w ramach systemu rolnictwa ekologicznego lub systemu Chronionych Nazw Pochodzenia, Chronionych Oznaczeń Geograficznych oraz Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności.

2. Wielkość (liczebność) podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy -  preferencje będą przyznawane podmiotom o większej liczbie członków.

Kto może otrzymać wsparcie

1. Podmioty posiadające osobowość prawną, w tym:

a) spółdzielnia w rozumieniu przepisów prawa spółdzielczego – która wytwarza lub której członkowie wytwarzają produkty w ramach systemu jakości żywności,

b) grupa producentów rolnych, organizacja producentów, stowarzyszenie - których członkami są w przynajmniej 60 % producenci posiadający certyfikat lub świadectwo jakości, potwierdzające wytwarzanie produktów w danym systemie jakości żywności,

c) grupa wpisana do wykazu grup, o którym mowa w ustawie o rejestracji i ochronie nazw oraz oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych, oznaczeń geograficznych win, napojów spirytusowych oraz o produktach tradycyjnych (projekt ustawy w trakcie procesu legislacyjnego),

d) grupa podmiotów, o których mowa w art. 36 ust. 1 rozporządzenia nr  2018/848.

2. Podmioty nieposiadające osobowości prawej, w tym:

a) działające na podstawie umowy konsorcjum, których członkami są w przynajmniej 60% producenci posiadający certyfikat lub świadectwo jakości, potwierdzające wytwarzanie produktów w danym systemie jakości żywności,

b) grupa wpisana do wykazu grup, o którym mowa w ustawie o rejestracji i ochronie nazw oraz oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych, oznaczeń geograficznych win, napojów spirytusowych oraz o produktach tradycyjnych (projekt ustawy w trakcie procesu legislacyjnego).

Członkami ww. podmiotów mogą być:

  •  rolnicy, w rozumieniu art. 3 pkt. 1 rozporządzenia o planach strategicznych – będący producentami produktów wytwarzanych w ramach systemów jakości żywności oraz
  • przetwórcy – wytwarzający certyfikowane produkty, w pierwszej kolejności, w oparciu o surowiec wyprodukowanych przez innego członka grupy będącego rolnikiem, lub w oparciu o surowiec wytwarzany w ramach własnego gospodarstwa.

Jakie wsparcie można otrzymać

Poziom wsparcia:

  • obszar A – ryczałt – 100%;
  • obszar B – refundacja do 70% kosztów kwalifikowalnych. Wysokość refundacji nie może przekroczyć kwoty 200 000 zł w okresie 4 lat objęcia wsparciem.

Pomoc ma formę dotacji wypłacanej w rocznych ratach w okresie 4 lat od dnia przyznania pomocy. Maksymalna kwota pomocy dla beneficjenta w okresie 4 lat nie może przekroczyć kwoty 680 000 zł. W trakcie realizacji PS WPR 2023–2027, beneficjent będzie mógł skorzystać ze wsparcia tylko raz.

Współpraca Grup Operacyjnych EPI

Celem interwencji jest tworzenie grup operacyjnych europejskiego partnerstwa innowacyjnego na rzecz wydajnego i zrównoważonego rolnictwa (GO EPI) oraz opracowanie i wdrożenie innowacyjnych projektów tych grup, z uwzględnieniem potrzeb rolników, łączące partnerów dysponujących wiedzą z wzajemnie uzupełniających się dziedzin oraz oparte na interaktywnym modelu innowacji.

Wsparcie będzie udzielane w dwóch zakresach:

1) utworzenie GO EPI i opracowanie planu operacji GO EPI dotyczącej realizacji operacji, z uwzględnieniem potrzeb rolników,

2) realizację operacji przez GO EPI, z uwzględnieniem potrzeb rolników, z preferencją dla operacji do 350 tys. zł.

Warunki dostępu:

1. WSPARCIE PRZYGOTOWAWCZE:

  • Uzyskanie wsparcia zobowiązuje GO EPI do aplikowania o środki oraz spełnienia warunków dostępu (w tym uzyskania co najmniej minimalnej liczby punktów) w ramach Realizacji operacji, pod rygorem zwrotu pomocy.
  • Operacja, która będzie objęta planem operacji będzie dotyczyć problemów/potrzeb rolnika/gospodarstwa rolnego.
  • Udział co najmniej 2 różnych partnerów, obowiązkowy udział rolnika, w przypadku przedsiębiorcy udział tylko z kodem PKD adekwatnym do operacji,

Pomoc na utworzenie danej GO EPI może zostać udzielona tylko raz w okresie realizacji PS WPR 2023-2027.

2. REALIZACJA OPERACJI: 

  • Operacje może realizować także GO EPI, która nie skorzystała ze Wsparcia przygotowawczego.
  • Udział co najmniej 2 różnych partnerów, obowiązkowy udział rolnika, w przypadku przedsiębiorcy udział tylko z kodem PKD adekwatnym do operacji (dotyczy każdej operacji).
  • Udział jednostki naukowej w operacji, w której występują koszty badań (obowiązkowo).
  • Udział podmiotów uczestniczących w krajowych lub unijnych systemach jakości w przypadku operacji na rzecz rozwijania produkcji w systemach jakości żywności (obowiązkowo).

Kryteria wyboru:

1. WSPARCIE PRZYGOTOWAWCZE:

  • doświadczenie w tworzeniu partnerstw realizujących projekty,
  • udział w GO EPI w ramach PROW 2014-2020/udział członków GO EPI w ramach PROW 2014 – 2020/udział w realizacji projektów horyzontalnych,
  • udział partnerów z co najmniej 3 – letnim doświadczeniem adekwatnym do operacji, która będzie objęta planem operacji,
  • inicjatywa utworzenia GO EPI pochodzi od rolnika,
  • udział powyżej 2 rolników, w tym rolnik, który zainicjował utworzenie GO EPI,
  • operacja, która będzie objęta planem operacji będzie dotyczyć projektu pilotażowego/prototypu/projektu eksperymentalnego.

2. REALIZACJA OPERACJI: 

(dla EPI, które skorzystały ze wsparcia przygotowawczego nie stosuje się kryteriów dotyczących składu i doświadczenia):

  • udział w GO EPI w ramach PROW 2014-2020/udział członków EPI w ramach PROW 2014 – 2020/ udział w realizacji projektów horyzontalnych,
  • doświadczenie partnerów, w tym udział partnerów z co najmniej 3 – letnim doświadczeniem adekwatnym do operacji,
  • adekwatność operacji do czasu, budżetu i rezultatów (efektów),
  • wnioskowana kwota pomocy wynosi do 350 tys. zł,
  • udział powyżej 2 rolników, w tym rolnik, który zainicjował utworzenie GO EPI,
  • operacja dotyczy projektu pilotażowego/prototypu/projektu eksperymentalnego,
  • adekwatność metodologii badawczej do rozwiązania problemu (o ile dotyczy),
  • partnerstwo powstało z inicjatywy rolnika,
  • realizacja celów Strategii „Od pola do stołu" na rzecz sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego dla środowiska systemu żywnościowego,
  • możliwość wdrożenia na poziomie małych i średnich gospodarstw.

Kto może otrzymać wsparcie

Wsparcie przygotowawcze: osoba fizyczna/osoba prawna/jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej ze zdolnością prawną (1 podmiot zdolny do zawarcia umowy).

Realizacja operacji: Osoby fizyczne/osoby prawne/ jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej ze zdolnością prawną – partnerzy GO EPI nieposiadającej zdolności prawnej, GO EPI posiadająca zdolność prawną.

Jakie wsparcie można otrzymać

Wsparcie przygotowawcze - do 50 tys. zł w oparciu o planowany budżet projektu złożonego przez wnioskodawcę.

Realizacja operacji - do 2,5 mln zł na jedną operację, w postaci refundacji kosztów kwalifikowalnych, nie więcej niż:

  • 100% kosztów ogólnych, przy czym koszty te mogą stanowić maksymalnie 10% pozostałych kosztów kwalifikowalnych,
  • 100% kosztów badań, przy czym koszty te mogą stanowić maksymalnie 50% kwoty pomocy na daną operację,
  • 65% kosztów inwestycji materialnych i niematerialnych, zgodnie z art. 73 rozporządzenia o Planach strategicznych WPR oraz do 100 % w przypadku inwestycji nieprodukcyjnych.

 

 

{"register":{"columns":[]}}