W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zielona energia dla modernizacji gospodarstw rolnych

02.02.2023

Od 31 stycznia br. rolnicy mogą składać wnioski o dofinansowanie modernizacji swych gospodarstw w ramach tzw. zielonej energii. Dzisiaj w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie na północnym Mazowszu informował o tym wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk przemawiający z mikrofonem w ręce

Program wsparcia energii odnawialnej

– Wygospodarowaliśmy znaczącą część środków finansowych i utworzyliśmy program wsparcia energii odnawialnej w ramach takiego działania, jak modernizacja gospodarstw rolnych – powiedział wicepremier Kowalczyk i dodał, że program jest bardzo atrakcyjny.

– Nie ma innego takiego programu, jeśli chodzi o dotowanie energii odnawialnej z pokryciem 50 proc. inwestycji. Wniosek, który należy złożyć w ARiMR, jest prosty, na pewno prostszy niż zwykły wniosek na modernizację gospodarstw rolnych – podkreślił wicepremier.

Wysokość dofinansowania

Maksymalna wysokość dofinansowania, które obejmuje zakup instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kilowatów wraz z magazynami energii, systemami inteligentnego zarządzania nią i pompą ciepła, to 150 tys. zł.

Dofinansowanie może pokryć 60 proc. kosztów kwalifikowalnych inwestycji w przypadku młodych rolników i 50 proc., jeśli chodzi o pozostałych właścicieli gospodarstw.

Pytania i odpowiedzi dotyczące wsparcia

Oprócz wicepremiera Henryka Kowalczyka zasady programu i wypełnienia wniosku wyjaśniali także obecni na spotkaniu: zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Joanna Gierulska oraz naczelnik z ARiMR Sławomir Fabijański.

Rolnicy obecni na spotkaniu w Golądkowie pytali m.in. o ostateczny termin realizacji inwestycji. Wicepremier Kowalczyk wyjaśnił, że jest to 30 czerwca 2025 r. Dodał, że nie ma możliwości jego wydłużenia.

Rolnicy pytali o koszty utylizacji zużytej instalacji. Wicepremier Kowalczyk podkreślił, że obowiązek utylizacji będzie spoczywał na właścicielu, ale nie wykluczył możliwości wprowadzenia rządowych dopłat, tak jak było to w przypadku usuwania pokryć dachowych wykonanych z azbestu.

Wnioski o dofinansowanie można składać do 1 marca – osobiście w powiatowych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, za pośrednictwem poczty lub w formie elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą.

Zdjęcia (6)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.02.2023 11:21 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
02.02.2023 21:47 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}