W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Rzecznika Praw Pacjenta

14.12.2023

Betlejemskie Swiatełko Pokoju

W niedzielny poranek w Zakopanem przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego odebrali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Zaczęła się Sztafeta Światła – harcerki i harcerze zawożą je do swoich rodzinnych miejscowości w całej Polsce, aby Płomień trafił do wszystkich tych, którzy chcą go przyjąć.

14 grudnia polscy harcerze dotarli do Rzecznika Praw Pacjenta i przekazali Światło na ręce Dyrektora Generalnego Jarosława Fiksa.

Dziękuję bardzo harcerzom za kultywowanie tej pięknej tradycji niezwykle potrzebnej w tym czasie – powiedział Jarosław Fiks. I dodał: Dziękuję za pamięć o nas i przekazanie nam tego swoistego symbolu niosącego przesłanie pokoju i szczęśliwej nowiny.

 

Hasło Betlejemskiego Światła Pokoju 2023

Hasło Betlejemskiego Światła Pokoju 2023 to „Czyńmy Pokój”. W przesłaniu ZHP podkreśla, że Akcja Betlejemskiego Światła Pokoju jest kolejną okazją, by pochylić się nad cennym darem dla ludzkości i zainicjować refleksję nad tym, czym jest POKÓJ oraz ukazania różnych jego wymiarów. Po raz kolejny Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane będzie na świecach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas, które są nieodłącznym elementem wigilii w wielu polskich domach.

Idea Betlejemskiego Światła Pokoju

Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

{"register":{"columns":[]}}