W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pytania i odpowiedzi

Szanowni Państwo, na podstawie sygnałów, wpływających do Rzecznika Praw Pacjenta za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta przygotowaliśmy zestawienie najczęściej zadawanych przez Państwa pytań, które w ostatnim czasie budzą największe zainteresowanie. Zakładka jest na bieżąco aktualizowana. Pytania są podzielone tematycznie, a interesujące nas sprawy można zlokalizować, korzystając z wyszukiwarki.

Funkcjonowanie poradni POZ

Rejestracja w placówce mojego lekarza rodzinnego działa tylko w określonych godzinach: od 8 do 11 oraz od 15 do 17. Co jednak, jeśli nie mogę zgłosić się do przychodni w tych godzinach? Czy to właściwe postępowanie?

Taki sposób postępowania nie jest właściwy. Zgodnie z przepisami prawa, placówka podstawowej opieki zdrowotnej ma obowiązek dokonywania bieżącej rejestracji pacjentów, a pacjent powinien zostać obsłużony w sposób właściwy, niezależnie od czasu swojego przyjścia.

Jeśli napotkasz na taką sytuację w placówce medycznej, należy to zgłosić do Rzecznika Praw Pacjenta.

Aktualizacja 15.02.2024

Nie mogę dodzwonić się do przychodni lekarza rodzinnego, a jak mi się uda otrzymuję informację, że nie ma już dostępnych miejsc. Co mam w takiej sytuacji zrobić?

Przychodnie powinny tak zorganizować pracę, żeby pacjenci mogli bez przeszkód dodzwonić się do rejestracji i umówić na teleporadę lub wizytę osobistą.

Pamiętaj! W przypadkach uzasadnionych stanem zdrowia pacjenta świadczenie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest udzielane w dniu zgłoszenia, zgodnie z harmonogramem pracy placówki. W innych przypadkach świadczenia lekarza rodzinnego są udzielane w terminie uzgodnionym z pacjentem.

Nie powinny zatem mieć miejsca sytuacje, w których pacjent jest odsyłany do podjęcia kolejnej próby rejestracji w kolejnych dniach. Pacjent powinien mieć możliwość zarezerwowania terminu porady już przy pierwszym kontakcie.

Przychodnie są czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach pomiędzy 8.00 a 18.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. W tym czasie placówka powinna być dostępna dla pacjentów i zapewnić telefoniczny kontakt z rejestracją, teleporadę, a także – w razie potrzeby zdrowotnej lub kiedy wynika to z przepisów prawa, a także na żądanie pacjenta – osobistą wizytę w przychodni.

Jeżeli nie możesz dodzwonić się do swojej przychodni lekarza rodzinnego lub masz problem z rejestracją w innej formie zgłoś to do Rzecznika Praw Pacjenta 800 190 590 (prefiks 2), połączenie bezpłatne z tel. stacjonarnych i komórkowych.

Po godzinie 18.00 aż do 8.00 rano dnia następnego (całodobowo oraz w dni ustawowo wolne od pracy) możesz skorzystać z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w ramach tzw. nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Takie świadczenia są bezpłatne i udzielane bez skierowania w dowolnym punkcie udzielającym świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W przypadkach nagłych, kiedy Twoje zdrowie lub życie może być zagrożone   możesz skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w izbach przyjęć i szpitalnych oddziałach ratunkowych, czyli SOR-ach.

Aktualizacja 15.02.2024

Mój lekarz rodzinny przebywa na urlopie. Kto w tym czasie powinien zapewnić mi opiekę medyczną?

Placówka podstawowej opieki zdrowotnej musi zapewnić zastępstwo za lekarza, który jest nieobecny w pracy. W rejestracji pacjent powinni Państwo otrzymać informację, w jaki sposób można uzyskać pomoc lekarską. Jeśli spotkasz się z odmową udzielenia pomocy w takiej sytuacji, zadzwoń na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr telefonu 800 190 590.  

Aktualizacja 15.02.2024​​​​​​

W przychodni odmówiono mi przyjęcia deklaracji wyboru lekarza POZ. Co mam zrobić?

Poradnia POZ nie może odmówić przyjęcia deklaracji wyboru, z wyjątkiem sytuacji, gdy w placówce został przekroczony limit pacjentów, którzy mogą pozostawać pod opieką lekarza. W przypadku nieuzasadnionej odmowy przyjęcia deklaracji, poinformuj o tym i poproś o interwencję właściwy Odział Narodowego Funduszu Zdrowia lub skontaktuj się z Telefoniczną Informacją Pacjenta pod nr tel. 800 190 590, prefiks 1.

Aktualizacja 15.02.2024

Mam problem z dodzwonieniem się do swojej placówki lekarza rodzinnego. Co mogę zrobić?

Pacjenci muszą mieć zapewnioną realną możliwość zapisania się do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i uzyskania od niego porady. Dlatego osoby kierujące daną placówką medyczną powinny zorganizować jej pracę w taki sposób by sprostać potrzebom pacjentów, w szczególności w czasie zwiększonej zachorowalności.`

Rejestracja powinna odbierać telefony pacjentów przez cały dzień, zgodnie z godzinami funkcjonowania przychodni. Nie wolno przy tym różnicować form rejestracji, w tym brak jest podstaw do tego, aby  faworyzować pacjentów, którzy do przychodni zgłosili się osobiście i tych pacjentów zapisywać w pierwszej kolejności. Brak zapewnienia pacjentom realnej możliwości rejestracji za pośrednictwem telefonu narusza ich prawa. W przypadku trudności w dodzwonieniu się do przychodni możesz skorzystać z innych form rejestracji – osobiście lub też sprawdź, czy przychodnia umożliwia rejestrację przez formularz kontaktowy na stronie internetowej. Możesz także napisać do swojej przychodni maila – jest to również pełnoprawny sposób rejestracji do lekarza - napisz, że nie możesz się dodzwonić i prosisz o wyznaczenie terminu wizyty.

Jeżeli nie możesz dodzwonić się do swojej przychodni lub masz problem z rejestracją w innej formie zgłoś to do Rzecznika Praw Pacjenta, tel. 800 190 590 i wybierz prefiks nr 2.

W przypadkach uzasadnionych stanem zdrowia pacjenta świadczenie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest udzielane w dniu zgłoszenia, zgodnie z harmonogramem pracy placówki. W przypadkach innych, niż określone powyżej, świadczenia lekarza podstawowej opieki zdrowotnej są udzielane w terminie uzgodnionym ze świadczeniobiorcą

Pamiętaj - po godzinie 18.00 aż do 8.00 rano dnia następnego (całodobowo oraz w dni ustawowo wolne od pracy) możesz skorzystać z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w ramach tzw. nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Takie świadczenia są bezpłatne i udzielane bez skierowania w dowolnym punkcie udzielającym świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W przypadkach nagłych, kiedy Twoje zdrowie lub życie może być zagrożone   możesz skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w izbach przyjęć i szpitalnych oddziałach ratunkowych, czyli SOR-ach.

Aktualizacja 15.02.2024

Co mam zrobić, gdy moja przychodnia lekarza rodzinnego (POZ) jest zamknięta?

O pomoc możesz się zwrócić do innej placówki medycyny rodzinnej (POZ), która ma podpisaną umowę z NFZ. Nie ma w takim przypadku ograniczeń związanych z miejscem zamieszkania pacjenta. W celu uzyskania pomocy skontaktuj się telefonicznie z wybraną przychodnią i opisz swoją sytuację. Jeśli masz problem z ustaleniem właściwej placówki zadzwoń na Telefoniczną Informację Pacjenta pod nr tel. 800  190 590.

Aktualizacja 15.02.2024

Nie mogę dodzwonić się do swojego lekarza rodzinnego. Usłyszałam od kogoś, aby udać się na szpitalny oddział ratunkowy i tam otrzymam pomoc. Czy to dobre rozwiązanie?

Szpitalne oddziały ratunkowe są jednostkami systemu ratownictwa medycznego. Ich celem jest ratowanie ludzkiego zdrowia i życia. Jeśli nagle pojawiły się u Ciebie problemy ze zdrowiem,  lecz jednocześnie nie jest to stan, który zagraża Twojemu zdrowiu lub życiu,   nie zgłaszaj się na szpitalny oddział ratunkowy. Personel tych oddziałów musi być w stałej gotowości do przyjęcia pacjentów w stanie ciężkim. W przypadku problemów w kontakcie z placówką podstawowej opieki zdrowotnej skontaktuj się Rzecznikiem Praw Pacjenta, dzwoniąc na Telefoniczną Informację Pacjenta pod bezpłatny nr 800 190 590 lub korzystając z czatu (https://www.gov.pl/rpp/kontakt).

Pamiętaj także, że dwa razy w roku możesz bezpłatnie zmienić swojego lekarza rodzinnego (POZ). Natomiast po godzinie 18.00 do 8.00 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy możesz skorzystać z Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.

Wykaz placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do których możesz się zapisać, a także  przychodni realizujących świadczenia z zakresu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej znajdziesz pod adresem:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/teleporady-poz

https://pacjent.gov.pl/nocna-i-swiateczna-opieka-zdrowotna

Aktualizacja 15.02.2024

Jestem daleko od placówki mojego lekarza rodzinnego (POZ). Źle się czuję. Co mogę zrobić?

Jeśli jesteś ubezpieczony i przebywasz poza miejscem zamieszkania, w sytuacji nagłego pogorszenia sie stanu zdrowia lub nagłego zachorowania, możesz skorzystać ze świadczeń zdrowotnych (także teleporad) w innej placówce medycyny rodzinnej, która ma zawartą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).

NFZ finansuje świadczenia dla osób spoza listy świadczeniobiorców. Jeśli natomiast planujesz dłuższy pobyt w tym miejscu możesz zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (zmiana dwa razy w roku jest bezpłatna, kolejna kosztuje 80 zł). Będziesz wtedy mógł korzystać z pomocy lekarza na miejscu nie tylko w stanach nagłych.

Aktualizacja 15.02.2024

Jestem niepełnosprawny, mam trudności z poruszeniem się. Czy lekarz przyjedzie do mnie na wizytę domową jak zachoruję?

Zadzwoń do placówki medycznej, w której się leczysz. Otrzymasz informację o możliwych rozwiązaniach. Jeśli nie uda Ci się w ten sposób pomóc, po rozpatrzeniu Twojego indywidualnego przypadku, w szczególności, czy sytuacja kliniczna grozi pogorszeniem Twojego stanu zdrowia, lekarz wykona wizytę domową lub zaproponuje inne rozwiązanie.

Aktualizacja 15.02.2024

Próbuję dodzwonić się do mojej przychodni, jednak automat informuje mnie o moim aktualnym miejscu w kolejce. Mimo kilkunastominutowego oczekiwania nadal nie mogę porozmawiać z pracownikiem rejestracji. Co mogę w takiej sytuacji zrobić?

Placówki medyczne mają obowiązek zapewnić swoim pacjentom realną możliwość kontaktu z rejestracją i wyznaczenia terminu uzyskania porady lekarskiej. Nie ma znaczenia czy placówka w ogóle nie odbiera telefonów czy centrala telefoniczna każe oczekiwać na zgłoszenie pracownika rejestracji. Jeżeli pacjent ma trudności dostępem do rejestracji jest to niezgodne z prawami pacjenta.   Jeśli masz problemy z rejestracją do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zgłoś to do Rzecznika Praw Pacjenta pod numer bezpłatnej infolinii 800 190 590.

Aktualizacja 15.02.2024

Czy lekarz rodzinny może odmówić wymiany cewnika osobie leżącej i polecić, aby zgłosić się z tym problemem na nr 112?

Lekarz rodzinny (POZ) jest uprawniony do wymiany cewnika, a w razie trudności wynikających ze znacznych nieprawidłowości urologicznych może skierować pacjenta do poradni urologicznej.

W przypadku osoby leżącej zarówno lekarz rodzinny jak i specjalista mogą udzielać świadczeń w domu pacjenta. Pod nr 112 należy z kolei dzwonić wyłącznie w sytuacjach pilnych (nagłego zagrożenia zdrowotnego).

Jeżeli uważasz, że niezasadnie odmówiono Ci wizyty domowej zadzwoń pilnie na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590.

Aktualizacja 15.02.2024

Czy lekarz rodzinny może odmówić przepisania leku przyjmowanego na stałe, a zleconego przez specjalistę?

Jeśli informacja o przyjmowanym leku jest w dokumentacji medycznej lekarza rodzinnego lub mamy zaświadczenie od lekarza specjalisty, że lek jest przyjmowany stale , to nie ma przeszkód, aby lekarz wystawił receptę na taki lek.

Aktualizacja 15.02.2024

Jestem pacjentem, który zgodnie z przepisami prawa powinien być przyjęty na osobistą wizytę u lekarza. Przychodnia jednak nakłania mnie do skorzystania z teleporady. Co w takiej sytuacji zrobić?

Przepisy prawa określają, jacy pacjenci muszą odbyć wizytę osobistą u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Zgoda pacjenta na teleporadę nie ma w tym przypadku znaczenia. Do takich pacjentów zaliczamy:

  • tych, którzy po raz pierwszy zgłaszają się do wskazanego w deklaracji wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (pielęgniarki lub położnej POZ)
  • z chorobą przewlekłą, w przebiegu której doszło do pogorszenia lub zmiany objawów,
  • z podejrzeniem choroby nowotworowej,
  • dzieci do 6. roku życia poza poradami kontrolnymi w trakcie leczenia, ustalonego w wyniku osobistego badania pacjenta, których udzielenie jest możliwe bez badania fizykalnego.

Jeśli masz problemy z uzyskaniem wizyty osobistej u lekarza zgłoś to do Rzecznika Praw Pacjenta pod numer bezpłatnej infolinii 800 190 590.

Aktualizacja 15.02.2024

Przychodnia mojego lekarza rodzinnego informuje pacjentów, że udziela porad wyłącznie w formie teleporad. Wiem, że jest to dopuszczalna forma pomocy medycznej, ale czy można całkowicie wyłączyć wizyty osobiste u lekarza?

Absolutnie nie. Teleporady są oczywiście pełnoprawną formą udzielania pomocy medycznej, niemniej ograniczenie porad lekarza rodzinnego wyłącznie do tej formy jest niedopuszczalne.

Pacjent ma prawo do skorzystania z osobistej wizyty u lekarza rodzinnego, gdy jego stan zdrowia tego wymaga. Jeśli lekarz na podstawie przedstawionych przez Ciebie dolegliwości zdecyduje, że wystarczy teleporada, możesz się na nią nie zgodzić (z wyjątkiem, gdy porada ma dotyczyć wyłącznie wystawienia recepty niezbędnej do kontynuacji leczenia, zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne albo wydania zaświadczenia lekarskiego). Jeśli lekarz tego nie uwzględni, poinformuj o tym kierownika przychodni i poproś go o weryfikację postępowania lekarza.

Pamiętaj także, że są sytuacje, kiedy pacjenta obowiązkowo należy przyjąć na wizycie osobistej. Są to sytuacje, gdy:

  1. jest to pierwsza wizyta u wybranego lekarza poz;
  2. porada ma związek z chorobą przewlekłą, w przebiegu której doszło do pogorszenia lub zmiany objawów;
  3. porada ma związek z podejrzeniem choroby nowotworowej;
  4. porada dotyczy dziecka do 6. roku życia, poza poradami kontrolnymi w trakcie leczenia, ustalonego w wyniku osobistego badania pacjenta, których udzielenie jest możliwe bez badania fizykalnego.

Aktualizacja 15.02.2024

Lekarz rodzinny odmówił wypisania recepty na tabletki antykoncepcyjne. Czy ma do tego prawo? Co mam teraz zrobić?

O wydaniu recepty decyduje lekarz, ponieważ to on bierze odpowiedzialność za skutki przepisanego pacjentowi leku.

Lekarz POZ może wystawić Ci receptę na tabletki antykoncepcyjne doraźnie, np. w sytuacji utrudnionego kontaktu z ginekologiem, po okazaniu zaświadczenia od ginekologa o przyjmowanej antykoncepcji. Jednak może też odmówić wypisania recepty. W tej sytuacji pozostaje zgłosić się do ginekologa, który po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu odpowiednich badań, może wystawić receptę.

Pamiętaj! Do ginekologa nie potrzebujesz skierowania.

Aktualizacja 15.02.2024

Jak często lekarz może zlecić badania ogólne krwi?

Nie ma ograniczeń co do częstotliwości zlecania badań diagnostycznych finansowanych ze środków publicznych, w tym badań morfologii krwi. Przeprowadza się je tak często, jak jest to medycznie uzasadnione. To lekarz prowadzący pacjenta decyduje o konieczności skierowania na badania diagnostyczne, oceniając stan zdrowia pacjenta oraz korzystając z własnej wiedzy i doświadczenia zawodowego.

Aktualizacja 15.02.2024

Czy lekarz POZ może przyjmować pacjentów komercyjnych w godzinach pracy w ramach NFZ?

Lekarz udzielający świadczeń w ramach umowy z NFZ nie może - w godzinach wykazanych w harmonogramie pracy - udzielać świadczeń odpłatnie (komercyjnie.) Jeżeli w ramach poradni wykazano pracę lekarza w godzinach 8.00-16.00, to ten czas jest „zarezerwowany” wyłącznie dla pacjentów w ramach umowy z NFZ. Nawet gdyby lekarz nie miał w tym czasie pacjentów, nie ma może przyjąć pacjenta komercyjnie. Uwaga! harmonogram to wykaz załączony do umowy z NFZ.

Aktualizacja 15.02.2024

Czym jest opieka koordynowana w POZ? Jakie zmiany weszły w życie od początku października 2022 r.

Od 1 października 2022 r. pacjenci mogą liczyć na dodatkowe badania i konsultacje przeprowadzane w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Wprowadzony został model opieki koordynowanej w POZ.

Lekarze rodzinni/poz mogą realizować tzw. opiekę koordynowaną nad pacjentem, na którą składają się:

  • porady kompleksowe,
  • badania diagnostyczne,
  • konsultacje specjalistyczne,
  • porady edukacyjne oraz
  • dietetyczne.

W rezultacie chorzy na takie schorzenia, jak: cukrzyca, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP), czy niedoczynność tarczycy zostaną objęci pełnym leczeniem w przychodniach POZ, bez konieczności zapisywania się do specjalistów w placówkach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Konsultacje mogą odbywać się na zasadzie pacjent – lekarz oraz lekarz POZ – lekarz specjalista, bez potrzeby kierowania pacjenta do placówek ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. W przypadku konieczności wizyty u specjalisty umówi ją POZ, a nie sam pacjent.

Należy podkreślić, że - na ten moment - poradnie POZ nie mają obowiązku przystąpienia do modelu opieki koordynowanej.

Wprowadzenie opieki koordynowanej to proces, który wymaga czasu. Przychodnie, które już są gotowe do włączenia koordynacji, mogą występować do oddziałów wojewódzkich NFZ z wnioskiem
o rozszerzenie umowy o usługi związane z opieką koordynowaną. W kolejnym kroku oddział wojewódzki NFZ sprawdzi wnioski i podpisze aneksy do umów. Wówczas konkretne placówki POZ poszerzą swoją ofertę dla pacjentów.

Więcej informacji:

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/opieka-koordynowana-wchodzi-do-poz-co-to-oznacza-dla-pacjentow,8269.html

Aktualizacja 15.02.2024

Czy lekarz udzielający świadczeń niefinansowanych przez NFZ powinien wpisywać wizyty lekarskie na IKP?

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to narzędzie dostępne na stronie www.pacjent.gov.pl, które ma ułatwić korzystanie z usług cyfrowych i uporządkować informacje medyczne o Twoim stanie zdrowia w jednym miejscu.

Znajdują się tam m.in. informacje o:

  • wszystkich e-receptach niezależnie od statusu (wystawione, zrealizowane, częściowo zrealizowane, w przygotowaniu i anulowane);
  • wszystkich e-skierowaniach;
  • historii wizyt w przychodni/u lekarza;
  • pomocy, jakiej Ci udzielono, a także, ile NFZ zapłacił za świadczenia;
  • otrzymanych e-zwolnieniach;
  • oświadczenia m.in. dotyczące dostępu osoby upoważnionej do dokumentacji medycznej oraz o wyrażeniu zgody na udzielanie informacji o stanie zdrowia oraz wyrażeniu zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych;

Prywatna wizyta lekarska podlega odnotowaniu w IKP.

Aktualizacja 15.02.2024

Czy deklaracja wyboru lekarza POZ ma termin ważności? Czy przychodnia może skreślić mnie z listy pacjentów bez mojej zgody?

Deklaracja wyboru lekarza POZ nie ma terminu ważności. Obowiązuje do czasu zmiany placówki przez pacjenta, czyli złożenia deklaracji w innej przychodni POZ lub zaprzestania przez placówkę udzielania świadczeń w ramach NFZ.  Placówka nie może bez zgody pacjenta skreślić go z listy pacjentów. Jeśli tak się zdarzyło, poproś kierownika przychodni o wyjaśnienia.

Aktualizacja 15.02.2024

Czy przychodnia powinna nieodpłatnie wykonać test tzw. Combo

W związku ze znacznym wzrostem zakażeń dróg oddechowych, aktualnie pacjenci mają możliwość wykonania w poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) testu tzw. Combo. Jest to test „trzy w jednym”, który pozwala na szybką identyfikację rodzaju zakażenia, czy jest to wirus grypy, koronawirus, czy wirus RSV.

Na test Combo 3 w 1 (test antygenowy w kierunku: SARS-CoV-2/grypy A+B/RSV) pacjenta kieruje lekarz POZ na podstawie badania i oceny stanu zdrowia pacjenta. Dla pacjentów zarówno testy jak i ich wykonanie są bezpłatne, finansowane ze środków publicznych.

Wprowadzenie szybkich testów antygenowych, które w krótkim czasie wykrywają zakażenie wirusem grypy (A bądź B), koronawirusem lub wirusem RSV, ułatwia lekarzowi postawienie właściwej diagnozy i ustalenie adekwatnego leczenia pacjenta. Jest to ważne, gdyż każdą z tych chorób należy leczyć inaczej, choć objawy są podobne. Wynik testu pozwala na dokładniejszą diagnozę, a co za tym idzie trafniejszy dobór leczenia np. decyzję o włączeniu leczenia przeciw wirusowego w przypadku rozpoznania grypy i uniknięcie stosowania niepotrzebnej antybiotykoterapii.

Aktualizacja 15.02.2024

Co mogę zrobić w przypadku odmowy wizyty domowej?

Wizyta domowa lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest szczególnie ważna w przypadkach, gdy pacjent nie może lub nie jest w stanie udać się do przychodni lekarskiej, a doszło do pogorszenia stanu zdrowia.

Decyzję o wizycie domowej podejmuje lekarz. Przekaż mu wszelkie informacje na temat stanu zdrowia Twojego lub Twojego bliskiego – jest to niezbędne, aby lekarz mógł podjąć decyzję, w jaki sposób najlepiej pomóc pacjentowi.

Jeżeli uważasz, że niezasadnie odmówiono Ci wizyty domowej możesz interweniować u kierownika przychodni lub zadzwoń na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590 prefiks 2.

 

Funkcjonowanie poradni AOS (Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna)

Czy placówka mająca kontrakt z NFZ może pobierać opłatę za niestawienie się pacjenta na umówioną wizytę?

Nie. Pacjent, który nie stawił się na umówiony termin wizyty nie może być zobowiązany do uiszczenia opłaty placówce, która ma podpisany kontrakt z NFZ. W przypadku niezgłoszenia się na ustalony termin udzielenia świadczenia, pacjent podlega skreśleniu z listy oczekujących, chyba że uprawdopodobni, że niezgłoszenie się nastąpiło z powodu siły wyższej.

Czy z powodu niestawienia się przez pacjenta na umówiony termin wizyty placówka medyczna udzielające świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ może odmówić zarejestrowania pacjenta na kolejną wizytę?

Nie. Placówka posiadająca kontrakt z NFZ ma obowiązek zarejestrowania pacjenta i wyznaczenia mu  terminu wizyty. Wcześniejsze odwołanie konsultacji nie może być powodem dla którego pacjentowi odmawia się ponownej rejestracji.

Czy placówka lecząca pacjentów w ramach NFZ może wymagać od nich potwierdzania obecności na wizycie, np. na 2 tygodnie wcześniej, a w przypadku braku potwierdzenia - skreślić pacjenta z listy oczkujących?

Nie. Pacjent nie ma obowiązku potwierdzenia obecności na wizycie, np. na 2 tygodnie wcześniej. W każdym razie brak potwierdzenia obecności na tej wizycie nie może być powodem skreślenia z list oczekujących.

Do jakiej poradni powinnam zapisać moje 16-letnie dziecko, które posiada skierowanie do chirurga?

Pacjent w wieku do 18. roku życia powinien korzystać z pomocy medycznej w poradniach specjalistycznych przeznaczonych dla małoletnich pacjentów. W tym przypadku poradni specjalistycznej - chirurgii dziecięcej.

Należy pamiętać, że z medycznego punktu widzenia leczenie czy diagnozowanie poszczególnych schorzeń u dzieci i dorosłych może się różnić, a chirurgia dziecięca stanowi odrębną specjalizację lekarską.

Placówki udzielające tego rodzaju świadczenia można znaleźć na oficjalnej stronie Narodowego Funduszu Zdrowia lub uzyskać informację w tym zakresie na Telefonicznej Informacji Pacjenta pod numerem 800 190 590.

Czy rejestrując się ze skierowaniem do lekarza specjalisty mogę zostać poproszony o numer dowodu osobistego?

Tak, ale tylko w określonym przypadku, gdy dana osoba nie ma nadanego numeru PESEL. Wówczas wpis na listę oczekujących do lekarza specjalisty może wymagać podania numeru dowodu, paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość pacjenta.

 

Leczenie szpitalne

Mam skierowanie do szpitala. Czy mogą mnie nie przyjąć lub odesłać do innego szpitala?

O przyjęciu do szpitala na podstawie skierowania decyduje lekarz. Ocenia on, czy stan pacjenta wymaga przyjęcia natychmiastowego, czy planowego. Jeśli ma to być przyjęcie planowe, lekarz ustala termin. Jeśli w ocenie lekarza pacjent nie wymaga hospitalizacji, lekarz wystawia pisemną kartę odmowy przyjęcia do szpitala. Jeśli natomiast pacjent wymaga hospitalizacji, ale szpital nie posiada specjalistycznego oddziału lub wolnych miejsc, wskazuje pacjentowi inną placówkę, w której uzyska on pomoc.

Aktualizacja 01.07.2023

Ile czasu pacjent może przebywać na SOR-ze?

Szpitalny oddział ratunkowy niezwłocznie udziela niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej pacjentowi urazowemu i osobie w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Niezwłocznie po przybyciu na SOR pacjent powinien zostać poddany segregacji medycznej celem oceny pilności jego przypadku. Przepisy nie określają maksymalnego czasu hospitalizacji na  SOR-ze. Pacjent powinien przebywać tam do czasu ustabilizowania funkcji życiowych, kiedy to zostanie wypisany do domu lub przyjęty na oddział szpitalny w celu dalszego leczenia.

Aktualizacja 01.07.2023

Dlaczego szpital obok mojego domu odsyła mnie na zdjęcie szwów do tego samego szpitala, w którym przeprowadzono operację? Gdzie powinny zostać zdjęte szwy?

Szwy powinny być zdjęte w czasie wizyty kontrolnej w poradni przyszpitalnej, w szpitalu, w którym wykonana była operacja (w ramach ciągłości i kompleksowości udzielania świadczeń zdrowotnych).

Szwy może też zdjąć lekarz rodzinny lub pielęgniarka środowiskowo-rodzinna, zgodnie z zaleceniem w Karcie informacyjnej z leczenia szpitalnego.

Aktualizacja 01.07.2023

Czy szpital może żądać, aby pacjent był zaszczepiony przeciwko żółtaczce przed operacją?

W przypadku chorych przygotowywanych do zabiegów operacyjnych, szczepienie przeciwko WZW typu B jest zalecane. Koszt szczepionki w przypadku zalecanych szczepień  ponosi osoba poddająca się szczepieniu. Jeśli pacjent jest ubezpieczony, samo wykonanie szczepienia w placówce, która zawarła umowę z NFZ na udzielanie tych świadczeń jest bezpłatne. 

Z uwagi na to, że szczepienie to jest szczepieniem zalecanym, a nie obowiązkowym, szpital nie może uzależniać przeprowadzenia operacji od zaszczepienia się przez pacjenta.

Aktualizacja 01.07.2023

Czy mogę wyjść ze szpitala na własną prośbę?

Tak, pacjent może zostać wypisany ze szpitala na własne żądanie, nawet wtedy, gdy w świetle wskazań medycznych jego hospitalizacja powinna być kontynuowana. W takim jednak przypadku pacjent musi zostać poinformowany przez lekarza o możliwych następstwach zaprzestania dalszego udzielania świadczeń zdrowotnych w szpitalu.

Pacjent składa pisemne oświadczenie o wypisaniu na własne żądanie a jeżeli tego nie zrobi, lekarz sporządza odpowiednią adnotację w tym zakresie w dokumentacji medycznej.

Pamiętać jednak należy, że jeśli z żądaniem wypisania zgłasza się przedstawiciel ustawowy dziecka, którego stan zdrowia wymaga dalszego udzielania świadczeń zdrowotnych, można odmówić wypisania pacjenta do czasu wydania w tej sprawie orzeczenia przez właściwy ze względu na miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych sąd opiekuńczy.

 

Teleporady

Chciałam skorzystać z teleporady. W przychodni poinformowano mnie, że numerki do mojego lekarza rodzinnego zostały już wydane. Poradzono mi skontaktować się ponownie następnego dnia. Czy taka procedura jest właściwa?

Jest to postępowanie nieprawidłowe. Teleporada powinna być pacjentowi udzielona w dniu zgłoszenia albo w dniu następnym, ewentualnie w terminie uzgodnionym z pacjentem. Ustalenie terminu wizyty powinno nastąpić podczas pierwszego kontaktu pacjenta z rejestracją przychodni. 

Nie wolno pacjenta odsyłać, aby ten podjął ponowną próbę zapisu w dniu następnym.

Aktualizacja 15.02.2024

Moje kilkuletnie dziecko źle się czuje. Czy ono także może uzyskać teleporadę? Czy to dla dziecka bezpieczne?

Nie wszystkim dzieciom lekarz może udzielić teleporady. W przypadku dziecka do lat sześciu w tej formie może być zrealizowana tylko porada kontrolna, którą lekarz ustalił podczas osobistej wizyty.  W przypadku dzieci starszych, lekarz podejmuje decyzję, czy wystarczająca będzie teleporada, czy potrzebna jest osobista wizyta w przychodni.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rodzic może nie zgodzić się na teleporadę (z wyjątkiem, gdy porada ma dotyczyć wyłącznie wystawienia recepty niezbędnej do kontynuacji leczenia, zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne albo wydania zaświadczenia lekarskiego). Gdyby lekarz tego nie uwzględnił, poproś o pomoc kierownika placówki medycznej. Jeżeli masz pytania dotyczące podstawowej opieki zdrowotnej zadzwoń na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590 (prefiks nr 2).

Aktualizacja 15.02.2024

Czy pielęgniarka i położna POZ może udzielać teleporady?  

Tak. Pielęgniarka i położna podstawowej opieki zdrowotnej mogą udzielać teleporad. Zawsze jednak pierwsza wizyta po złożeniu deklaracji, realizowana przez pielęgniarkę, położną POZ oraz lekarza musi sie odbyć w bezpośrednim kontakcie z pacjentem.

Jeśli chcesz skorzystać z teleporady pielęgniarki lub położnej, czyli świadczenia udzielanego na odległość za pośrednictwem telefonu, skontaktuj się z przychodnią, w której świadczeń udziela Twoja pielęgniarka lub położna. Rejestracja przychodni poinformuje Cię jak możesz uzyskać pomoc.

Aktualizacja 15.02.2024

Chciałbym, aby mój lekarz rodzinny zbadał mnie osobiście. Czy poradnia może mi odmówić i zapisać tylko na teleporadę? Czy nie mam prawa do wizyty osobistej?

Pacjent ma prawo do skorzystania z osobistej wizyty u lekarza rodzinnego, gdy jego stan zdrowia tego wymaga. Jeśli lekarz na podstawie przedstawionych przez Ciebie dolegliwości zdecyduje, że wystarczy teleporada, możesz się na nią nie zgodzić (z wyjątkiem, gdy porada ma dotyczyć wyłącznie wystawienia recepty niezbędnej do kontynuacji leczenia, zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne albo wydania zaświadczenia lekarskiego).

Jeśli lekarz tego nie uwzględni, poinformuj o tym kierownika przychodni i poproś go o weryfikację postępowania lekarza.

Aktualizacja 15.02.2024

Mam skierowanie do specjalisty, czy mogę uzyskać na jego podstawie teleporadę?

Z wizyty na odległość (teleporady) mogą skorzystać pacjenci kontynuujący opiekę w konkretnej poradni specjalistycznej, zgodnie z ustalonym planem leczenia i stanem klinicznym.

Z takiej porady nie może skorzystać pacjent, który zgłasza się do danej poradni po raz pierwszy lub jego stan zdrowia wymaga osobistej wizyty w poradni.

O tym, czy dany pacjent może skorzystać z teleporady decyduje lekarz. Może on uznać, że chce osobiście zbadać pacjenta, np. ze względu na konieczność przeprowadzenia badania fizykalnego, od którego zależeć będą dalsze decyzje diagnostyczno-terapeutyczne.

Jeśli więc będziesz korzystać z danej opieki specjalistycznej po raz pierwszy, skontaktuj się telefonicznie z wybraną poradnią i opisz  swoją sytuację.

Aktualizacja 15.02.2024

Jestem osobą przewlekle chorą. W związku ze zmianą miejsca zamieszkania musiałam wybrać nowego lekarza rodzinnego. Chcę zapisać się na pierwszą wizytę. Zaproponowano mi teleporadę, obawiam się jednak, że  lekarz nie oceni prawidłowo mojego stanu zdrowia i nie rozpozna moich potrzeb zdrowotnych.

Teleporada jest pełnoprawną poradą lekarską. Niemniej jednak obecnie obowiązujące przepisy prawa określają pewne sytuacje, kiedy przychodnia bezwzględnie musi przyjąć pacjenta w gabinecie lekarskim. Tak jest między innymi w przypadku pierwszej wizyty u wybranego przez pacjenta lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W opisanej sytuacji pacjent ma prawo do osobistej wizyty u lekarza.

Jeśli spotkasz się z odmową poinformuje kierownika placówki medycznej. W przypadku dalszych problemów zadzwoń na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr tel. 800 190 590.

Aktualizacja 15.02.2024

Moja mama jest osobą starszą i ostatnio jej samopoczucie się pogorszyło. Jeśli teleporada okaże się niewystarczająca, czy lekarz może przeprowadzić wizytę domową?

Gdy pacjent ma problemy z poruszaniem się i nie jest w stanie dotrzeć do przychodni, badanie może odbyć się w jego domu. Decyzję o wizycie domowej podejmuje lekarz. Przekaż mu wszelkie informacje na temat stanu zdrowia Twojego bliskiego – jest to niezbędne, aby lekarz mógł podjąć decyzję, w jaki sposób najlepiej pomóc pacjentowi.

Aktualizacja 15.02.2024

Przychodnia odmawia mi wizyty osobistej u mojego lekarza rodzinnego i nakłania do skorzystania z teleporady. Czy to zgodne z prawem?

Przychodnia świadcząca usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej może zaproponować pacjentowi teleporadę. Jeśli jednak pacjent nie zgodzi się na taką formę porady przychodnia ma obowiązek przyjęcia go w gabinecie lekarskim. Wyjątkiem jest, gdy porada ma dotyczyć wyłącznie wystawienia recepty niezbędnej do kontynuacji leczenia, zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne albo wydania zaświadczenia lekarskiego. W takich przypadkach pacjent nie może żądać wizyty osobistej.

Aktualizacja 15.02.2024

Nie mogę skontaktować się z przychodnią, w której przyjmuje mój lekarz rodziny, a jeśli już uda mi się dodzwonić, to termin teleporady jest ustalany na co najmniej 3 dni. Czy taka sytuacja jest zgodna z prawem?

Nie, teleporada powinna być wyznaczona jak najszybciej – najpóźniej w następnym dniu roboczym od zgłoszenia. Kilkudniowe oczekiwanie na teleporadę nie powinno mieć miejsca.

Wyznaczenie terminu teleporady jest jednak uzależnione od możliwości dodzwonienia się przez pacjenta do rejestracji przychodni. Placówki medyczne powinny podjąć odpowiednie działania organizacyjne, aby sprostać w okresie zwiększonej zachorowalności potrzebom, w zakresie kontaktu telefonicznego. Pacjent bez większych trudności powinien móc dodzwonić się do przychodni.

Jeśli masz problem w uzyskaniu porady u swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zgłoś to do Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590.

Aktualizacja 15.02.2024

Co mam zrobić, gdy placówka lekarza rodzinnego odmówiła mi teleporady?

Przychodnie mają obowiązek zapewnienia pacjentowi możliwości kontaktu z lekarzem poprzez teleporadę. Skontaktuj się z rejestracją placówki medycznej, która udzieli niezbędnych instrukcji. Jeżeli jednak lekarz uzna, że teleporada może okazać się niewystarczająca i będzie chciał Cię zbadać fizykalnie, konieczne będzie umówienie wizyty osobistej. W przypadku nieuzasadnionej odmowy udzielenia teleporady, możesz taką sprawę zgłosić do Rzecznika Praw Pacjenta: 800 190 590.

Aktualizacja 15.02.2024

 

Szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej

Czy jako dawca osocza po chorobie COVID-19 mam prawo uzyskania świadczeń w ramach NFZ poza kolejnością?

Tak, osoby, które oddały co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocza po przebyciu choroby COVID-19, mają prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) poza kolejnością, podobnie jak kobiety w ciąży, kombatanci i osoby posiadające tytuł "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi" lub "Zasłużonego Dawcy Przeszczepu". Aby skorzystać z tego uprawnienia, konieczne jest posiadanie zaświadczenia wydanego przez regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa utworzonego przez odpowiedniego ministra ds. wewnętrznych.

Aktualizacja 01.07.2023

Czy osoba posiadająca szczególne uprawnienia np. ZHDK ma prawo do przyjęcia w ciągu 7 dni do poradni rehabilitacyjnej?

Osoba, która posiada szczególne uprawnienia, takie jak status zasłużonego honorowego dawcy krwi, powinna być przyjęta do poradni rehabilitacyjnej w ciągu 7 dni od momentu zgłoszenia. Termin ten nie dotyczy oczekiwania na zabiegi – odbywają się one nadal poza listą oczekujących, ale niekoniecznie muszą odbyć się w ciągu 7 dni.
​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Co zrobić w sytuacji, gdy przychodnia odmawia respektowania uprawnień dla grupy osób o szczególnych uprawnieniach?

W przypadku, gdy przychodnia nie respektuję szczególnych uprawnień pacjenta do przyjęcia poza kolejnością należy najpierw zwrócić się o wyjaśnienie sytuacji do osoby kierującej daną placówką. To ona powinna zbadać sprawę na miejscu oraz podjąć działania wyjaśniające i korygujące. Jeżeli Twoja sprawa nie zostanie załatwiona – zgłoś ją do Rzecznika Praw Pacjenta.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

 

Jak uzyskać receptę, L4, zlecenie na wyrób medyczny?

Czy pacjent który odebrał zlecenie w grudniu 2022 r. na kolejne miesiące tj. XII 2022 r, I 2023r. i II 2023r. ma prawo w styczniu 2023 do otrzymania zlecenia w kodzie P.141 i do odbioru powyżej 65 i poniżej 18 roku życia, aby umożliwić pacjentowi skorzystanie z tego uprawnienia?akcesoriów do pielęgnacji stomii?

W związku ze zmianą rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych od 1 stycznia 2023 r. zlecenia na wyroby stomijne zostały podzielone na dwie grupy. Pacjent otrzyma oddzielne:

  • zlecenia na sprzęt stomijny (kod 99)
  • na akcesoria stomijne (kod 141). W tej kategorii znalazły się pasty, pudry, paski, półpierścienie, pierścienie o właściwościach uszczelniających lub gojących, produkty do usuwania sprzętu stomijnego lub do ochrony skóry wokół stomii oraz środki zagęszczające luźną treść jelitową.  Kwota zlecenia, przysługująca pacjentom raz na miesiąc, wynosi do 120 zł, z czego 20% kosztów ponosi pacjent.

Każdy pacjent, który będzie chciał odebrać środki do pielęgnacji od stycznia 2023 musi mieć oddzielne zlecenie z kodem P.141. Osoby, które odebrały zlecenie w grudniu na zaopatrzenie w wyroby stomijne na kolejne miesiące (w tym styczeń i luty 2023 r.) ma prawo do otrzymania zlecenia w kodzie P.141.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Potrzebuję pilnie recepty lub zwolnienia lekarskiego. Jak mogę je uzyskać?

Obecnie leczenie odbywa się także na odległość – zdalnie, w formie teleporady. Placówki podstawowej opieki zdrowotnej powinny zapewnić kontakt telefoniczny z rejestracją oraz lekarzem POZ (rodzinnym). W ramach teleporady możliwe jest uzyskanie zarówno recepty, jak i zwolnienia lekarskiego. Jeśli lekarz, podczas rozmowy telefonicznej uzna, że musi Cię zbadać osobiście, wyznaczy godzinę wizyty w przychodni. W sytuacjach nagłych możesz także skorzystać z możliwości uzyskania recepty farmaceutycznej w aptece.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

W pilnym przypadku, gdy potrzebuję leku na receptę, ale nie mogę skontaktować się z lekarzem, co mogę zrobić?

W takiej sytuacji, możesz udać się do apteki, gdzie farmaceuta może wystawić Ci e-receptę, znaną również jako recepta farmaceutyczna (recepta może również zostać wystawiona w formie papierowej, gdy farmaceuta nie ma dostępu do systemu e-zdrowie). Pamiętaj, że tylko farmaceuta posiadający odpowiednie uprawnienia może wystawić taką receptę, a nie każda osoba pracująca w aptece. Recepta farmaceutyczna jest ważna przez maksymalnie 180 dni leczenia.

Na takiej recepcie nie można przepisywać leków zawierających substancje odurzające ani psychotropowe. Podczas wystawiania e-recepty w aptece, farmaceuta może przeprowadzić z Tobą wywiad medyczny. Może również poprosić Cię o podpisanie oświadczenia dotyczącego aktualnie przyjmowanych leków lub stanu zdrowia.

Recepta farmaceutyczna dla pacjentów jest realizowana z odpłatnością 100%.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Potrzebuję pieluchomajtek/sprzętu stomijnego/ortezy/. Jak mam uzyskać zlecenie na te wyroby medyczne?

Możliwe jest zlecanie zaopatrzenia w wyroby medyczne poprzez teleporadę. Po pozytywnej weryfikacji zlecenia przez lekarza, otrzymasz informację dotyczącą wygenerowanego przez system e-ZWM numeru zlecenia, która może zostać przekazana telefonicznie, drogą mailową lub SMS-ową. Jeśli posiadasz papierowe zlecenie, możesz przesłać je do wybranego oddziału wojewódzkiego NFZ za pośrednictwem formy elektronicznej, na przykład za pomocą skanu, e-maila lub faksu. Po pozytywnej weryfikacji zlecenia otrzymasz informację zawierającą numer zlecenia wygenerowany przez system e-ZWM, którą możesz otrzymać telefonicznie lub za pośrednictwem wiadomości e-mail. Zlecenie można zrealizować w sklepie medycznym lub aptece posiadającej podpisaną umowę z NFZ, podając numer zlecenia oraz numer PESEL. W takim przypadku wystarczy podpisać dokument potwierdzający odbiór wyrobu medycznego.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Czy lekarz może odmówić mi wystawienia L-4?

O zasadności i potrzebie wystawienia pacjentowi zaświadczenia o niezdolności do pracy decyduje lekarz po ocenie stanu zdrowia pacjenta oraz uwzględniając rodzaj i warunki pracy, którą wykonuje pacjent. Lekarz, który ma stosowne uprawnienia nadane przez ZUS do wystawiania tzw. zwolnień lekarskich, może odmówić wystawienia zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy (L-4) jeśli stwierdzi, że nie ma konieczności powstrzymania się pacjenta od pracy z powodu stanu zdrowia.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Czy jest jakiś określony czas na wystawienie pacjentowi recepty?

Recepta powinna być wystawiona bez zbędnej zwłoki: na wizycie, bezpośrednio po zbadaniu pacjenta, a jeśli jest zamawiana telefonicznie, bez odbywania wizyty – w jak najkrótszym terminie.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Do kiedy ważna jest informacja od lekarza specjalisty dla lekarza POZ o stanie zdrowia pacjenta, umożliwiająca uzyskanie recept?

Lekarz specjalista udziela pisemnej informacji o sposobie leczenia pacjenta (w tym o ordynowanych lekach oraz okresie ich stosowania i sposobie dawkowania) minimum raz na 12 miesięcy (nie rzadziej niż co 12 miesięcy). Takie zaświadczenie powinno być przekazane do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Co zrobić, gdy lekarz specjalista odesłał mnie po receptę refundowaną do lekarza POZ, a lekarz POZ odmawia jej wystawienia?

Oceny zasadności ordynacji leku z refundacją dokonuje tylko i wyłącznie lekarz leczący pacjenta, który, mając na uwadze stan zdrowia chorego i wynikające z tego tytułu potrzeby medyczne, określa zgodnie z posiadaną wiedzą medyczną, sposób diagnozowania i leczenia. Jeśli lekarz specjalista uznał, że schorzenie pacjenta mieści się w zakresie wskazań do refundacji określonego leku, wówczas lekarz ten wystawia pacjentowi receptę na lek z refundacją.

Lekarz leczący pacjenta w poradni specjalistycznej jest obowiązany pisemnie informować pacjenta, lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego oraz lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobach medycznych, w tym o okresie ich stosowania i sposobie dawkowania oraz wyznaczonych wizytach kontrolnych.  Te informacje powinien przekazać lekarzowi lub felczerowi, nie rzadziej niż co 12 miesięcy, na druku:  Informacja dla lekarza kierującego.

W związku z tym, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej/rodzinny może kontynuować przepisywanie pacjentowi leku z refundacją zaleconego przez specjalistę w poradni specjalistycznej, jeśli dysponuje udokumentowanym rozpoznaniem schorzenia od tego specjalisty (tj. Informacją dla lekarza kierującego), obejmującym również informację o zaleconych lekach z refundacją.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Kto jest uprawniony do otrzymywania recept na darmowe leki?

Uprawnienia pacjentów, którzy mogą otrzymywać recepty na darmowe leki, środki spożywcze i wyroby medyczne określone są symbolami:
S – seniorzy, czyli osoby po 65 r.ż.
DZ – dzieci do 18 r.ż.
C – kobiety w ciąży.

Poza tym, dodatkowe uprawnienia do bezpłatnych leków mają osoby posiadające legitymacje: zasłużonego honorowego dawcy krwi (ZK), inwalidy wojennego (IW), osoby represjonowanej (IB).
Należy pamiętać, że powyżej opisane uprawnienia do leków bezpłatnych dotyczą leków znajdujących się na wykazach określonych rozporządzeniem. Oznacza to, że jeśli lek nie jest na takiej liście wpisany, to pomimo wystawienia pacjentowi recepty z konkretnym oznaczeniem uprawnień, będzie trzeba za ten lek zapłacić.
Recepty na bezpłatne leki mogą wystawiać lekarze (lub pielęgniarki) udzielający świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) oraz leczenia szpitalnego (przy wypisie ze szpitala).

Czy lekarz specjalista może odmówić wystawienia L4 i odesłać do lekarza POZ?

Jeżeli lekarz specjalista ma uprawnienie do wystawiania zwolnień lekarskich (od ZUS) i widzi ku temu podstawy medyczne, powinien to uczynić samodzielnie, a nie odsyłać pacjenta do innego lekarza.

 

Świadczenia zdrowotne, hospicja i uzdrowiska

 Jak mogę skorzystać z programu profilaktycznego dla czterdziestolatków?

Z pakietu badań profilaktycznych w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS można korzystać od 1 lipca 2021 r. Program skierowany jest do Polaków, którzy:

  • w roku przeprowadzenia badania ukończą lub ukończyli 40 lat
  • nie korzystali wcześniej z programu Profilaktyka 40 PLUS
  • uzupełnili ankietę przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub przez infolinię 22 735 39 53.

Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu Profilaktyka 40 PLUS, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. To, jaki zakres badań będzie dostępny dla Ciebie, zależy od odpowiedzi, jakich udzielisz w ankiecie. Aby skorzystać z ww. programu:

  • wypełnij ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub przez infolinię 22 735 39 53.
  • poczekaj 2 dni robocze na wystawienie e-skierowania,
  • wybierz placówkę, w której chcesz zrealizować badania, skontaktuj się z nią i umów na termin badania,
  • na badanie zabierz dowód osobisty,
  • odbierz wyniki badań w placówce, w której realizowałeś świadczenie, lub przez IKP.

Szczegóły dotyczące programu Profilaktyka 40 PLUS, w tym wykaz placówek medycznych biorących udział w programie, dostępne są TUTAJ.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Kto ma obowiązek zapewnienia transportu do lekarza specjalisty? Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który wystawił skierowanie, czy placówka specjalistyczna?

Pacjent ma prawo do korzystania z transportu sanitarnego. W przypadku pierwszej wizyty w poradni specjalistycznej, zlecenie na transport wystawia lekarz pierwszego kontaktu (POZ). Natomiast w przypadku kolejnych wizyt u specjalisty (AOS), zlecenie na transport wystawia poradnia specjalistyczna, w której pacjent jest leczony.

Jeśli lekarz odmawia Ci zlecenia transportu, zwróć się do właściwego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Sprawdź też, czy przysługuje Ci transport bezpłatny. Dowiesz się tego z naszego filmu: https://www.gov.pl/web/rpp/w-jakich-sytuacjach-pacjent-moze-skorzystac-z-transportu-sanitarnego.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Chcę zapisać się na rehabilitację do wybranej przeze mnie placówki. Jakie skierowanie powinieniem otrzymać?

Skierowania na rehabilitację mogą być wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Skierowania w formie papierowej mogą zostać wystawione jedynie w przypadku awarii systemu.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Poprosiłem lekarza rodzinnego o zlecenie mi badań laboratoryjnych, ale odmówił. Czy to właściwe?

To lekarz POZ decyduje o konieczności ich wykonania, niekoniecznie kierując się prośbą pacjenta. Jeśli w danym momencie badania te nie są konieczne i wykonanie ich w późniejszym terminie nie wpłynie na stan zdrowia pacjenta, lekarz może uznać, że bezpieczniej będzie je przełożyć. Jeśli natomiast badania są potrzebne, powinny zostać zlecone i wykonane.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Co mogę zrobić, jeśli placówka medyczna odmawia rejestracji osoby uprawnionej poza kolejnością?

Jeżeli przysługują Ci szczególne uprawnienia, tj. dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze  środków publicznych poza kolejnością, czyli jesteś przykładowo kobietą w ciąży, kombatantem lub Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi, a placówka medyczna nie respektuje tych uprawnień, zgłoś to kierownikowi tej placówki. Jeśli nie przyniesie to skutku koniecznie zgłoś taką sprawę do Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Czy personel medyczny w szpitalu ma obowiązek nosić identyfikatory? Mój bliski przebywał w szpitalu, natomiast miał trudności z poznaniem danych osób, które się nim opiekowały.

Zgodnie z przepisami prawa osoby zatrudnione w szpitalu są obowiązane nosić w widocznym miejscu identyfikator zawierający imię i nazwisko oraz funkcję tej osoby. Jeżeli zauważysz, że nie realizują tego obowiązku, zgłoś to osobie kierującej oddziałem lub dyrektorowi szpitala. Jeżeli nie przyniesienie to efektu napisz do Rzecznika Praw Pacjenta.  

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Czy placówka medyczna może ograniczyć liczbę pacjentów wpuszczanych na jej teren z powodu ograniczeń sanitarnych?

Przepisy nie mówią o obowiązku ograniczania liczby pacjentów przebywających na terenie placówek medycznych. Jednak kierownicy podmiotów są zobowiązani do dbania o bezpieczeństwo pacjentów i zachowania dystansu społecznego na terenie placówki, jeśli jest to wymagane aktualną sytuacją epidemiczną. Nie może to jednak utrudniać dostępu do lekarza.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Czy pielęgniarka długoterminowa, zajmująca się pacjentem wymagającym opieki, jest zobowiązana do zakupu leków dla niego?

Pielęgniarka nie ma takiego obowiązku. Leki i inne wyroby medyczne zlecone przez lekarza zapewnia rodzina pacjenta lub jego opiekun faktyczny/prawny. W ramach opieki długoterminowej pielęgniarka przede wszystkim leczy rany i odleżyny, zmienia opatrunki, wymienia cewniki, podaje leki, podłącza kroplówki, robi zastrzyki, prowadzi ćwiczenia oddechowe i podstawowe ćwiczenia ogólnousprawniające.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Jak mogę zmienić termin wyjazdu do sanatorium?

Zdarza się, że z ważnych powodów nie można skorzystać z wyjazdu do sanatorium w ustalonym terminie. W tej sytuacji jak najszybciej zwróć potwierdzone skierowanie do oddziału NFZ. Dołącz do niego pisemne uzasadnienie – wskaż powody braku możliwości realizacji skierowania i dokumenty, które uwiarygodnią ten fakt. Jeśli NFZ uzna wniosek za zasadny, wyznaczy nowy termin pobytu w sanatorium.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Czy z przyczyn epidemicznych szpital może odwołać planowane przyjęcie?

Termin wykonania zabiegu może zostać przesunięty tylko w sytuacjach wyjątkowych, których nie można było przewidzieć w chwili ustalania tego terminu. Stan epidemii, czy też stan zagrożenia epidemicznego, a w szczególności ich rozwój czy wystąpienie ogniska epidemicznego na oddziale szpitalnym, może być uzasadnieniem dla przesunięcia terminu planowego świadczenia. Nie powinno to jednak dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.
W związku z sytuacją epidemiczną, szpital może przejściowo ograniczyć przyjęcia planowe, aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne i personel dla pacjentów wymagających pilnego leczenia w szpitalu. 

  • Pamiętaj, termin planowego udzielenia świadczenia może być przesunięty, nie może być natomiast odwołany.

Szpital powinien poinformować pacjenta o przyczynie zmiany terminu oraz o nowym terminie. W każdym przypadku, odroczenia terminu udzielenia świadczenia, powinno być oceniane indywidualnie, biorąc pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjenta, a także prawdopodobieństwo jego pogorszenia i potencjalne skutki. 
Dodatkowo, jeśli pacjent uważa, że jego stan zdrowia wymaga przyspieszenia terminu wykonania świadczenia może w tej sprawie zwrócić się do osoby kierującej szpitalem. Termin może być wówczas skorygowany, jeśli będzie to uzasadnione względami medycznymi. 

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Czy do sanatorium już obowiązują e-skierowania?

30 czerwca 2023 r. zakończył się okres przejściowy w czasie którego możliwe było jeszcze wystawianie skierowań na leczenie uzdrowiskowe w formie papierowej. Aktualnie już wszystkie skierowania na leczenie uzdrowiskowe muszą być wystawiane elektronicznie.

Przepisy przewidują jednak wyjątki, kiedy skierowanie do sanatorium będzie wystawiane wyłącznie w formie papierowej. Będzie tak w sytuacjach, gdy:

  • skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową dotyczy uzdrowisk poza granicami kraju;
  • lekarz nie ma dostępu do systemu teleinformatycznego, czyli nie ma dostępu do internetu.

Skierowanie do sanatorium w formie elektronicznej wystawione przez lekarza zostanie automatycznie przekazane do wojewódzkiego oddziału NFZ. Nie będzie potrzeby przekazywania go pocztą lub dostarczania osobiście, tak jak w przypadku papierowego skierowania.

Seniorzy otrzymają informacje o kolejnych etapach przetwarzania e-skierowania w NFZ, czyli o jego rejestracji, potwierdzeniu, ewentualnej odmowie potwierdzenia oraz terminie rozpoczęcia leczenia. Mogą wybrać sposób otrzymywania tych powiadomień:

  • w aplikacji mobilnej Internetowego Konta Pacjenta (IKP)
  • w wiadomości SMS przesłanej na podany przez pacjenta numer telefonu
  • na podany przez pacjenta adres e-mail
  • tradycyjnie, jako list przesłany pocztą do skrzynki pocztowej na adres zamieszkania.
  • ​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023
 
Jestem w hospicjum domowym. Czy mogę, w ramach pomocy, korzystać z mojej placówki POZ?

Tak, działania hospicjum domowego i opieka w ramach POZ mogą się odbywać jednoczasowo. Często personel tych dwóch placówek współpracuje ze sobą, by efektywniej wspierać osobę chorą.

Jeśli chcesz znaleźć podmiot leczniczy, który świadczy takie usługi, pomoże Ci wyszukiwarka: www.opiekapaliatywna.info

Czy ZOL może wystawić zlecenie na transport sanitarny?

Tak. Jeśli pacjent przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, wówczas zlecenie na transport sanitarny wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego zatrudniony w tym podmiocie. Transport odbywa się do najbliższego podmiotu leczniczego udzielającego świadczeń we właściwym zakresie i z powrotem, w dwóch przypadkach: konieczności podjęcia natychmiastowego leczenia w podmiocie leczniczym oraz potrzeby zachowania ciągłości leczenia.

Czy konsylium lekarskie może być zwołane w zakładzie opiekuńczo-leczniczym?

Nie ma przeszkód, aby zwołać konsylium lekarskie w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Konsylium lekarskie odbywa się na wniosek pacjenta zgłoszony lekarzowi, który jednak może odmówić zwołania takiego konsylium, jeśli uzna wniosek pacjenta za niezasadny. Pamiętać jednak należy, że lekarz żądanie pacjenta o zwołanie konsylium lekarskiego oraz swoją odmowę musi odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta. Konsylium lekarskie może także odbyć się z inicjatywy lekarza, w razie wątpliwości diagnostycznych lub terapeutycznych.

 

Ciąża i poród

Jestem w ciąży. Wybrałam opiekę prywatnego ginekologa. Czy należą mi się bezpłatne leki? Lekarz twierdzi, że nie może mi wypisać recepty. Co mam zrobić, żeby nie płacić za leki?

Kobietom w ciąży przysługują bezpłatne leki wymienione w specjalnym wykazie. Receptę na bezpłatne leki może wypisać lekarz, który ma zawartą umowę z NFZ na wystawianie recept refundowanych. Lekarze prywatni również mogą zawierać takie umowy. Jeśli jednak Twój lekarz ginekolog nie posiada umowy z NFZ i nie może Ci wypisać takiej recepty, zwróć się do niego o wystawienie zaświadczenia o ciąży. Na podstawie takiego zaświadczenia, receptę na bezpłatne leki może wystawić Ci inny lekarz, który ma zawartą umowę z NFZ, na przykład Twój lekarz rodzinny.

​​​​​​Aktualizacja 22.02.2024

Miałam zaplanowaną wizytę kontrolną w ciąży (USG). Stawiłam się w poradni, jednak okazało się, że jest zamknięta. Nie zostałam o niczym poinformowana. Czy to właściwe postępowanie?

Takie postepowanie jest nieprawidłowe. Zamknięcie poradni jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jednak nawet w takiej sytuacji, przychodnia powinna Cię powiadomić o zmianie terminu wizyty.

Jeśli spotkała Cię taka sytuacja, zadzwoń na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590 (wybierz prefiks nr 2).

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Co mam zrobić, jeśli mam wskazania do podania immunoglobuliny anty-D, ale odmówiono mi jej podania?

Podanie immunoglobuliny anty-D następuje na zlecenie lekarza. W dobie istniejącego ryzyka, jeżeli lekarz uzna to za konieczne, powinien wydać kobiecie pisemne zlecenie dla położnej na podanie immunoglobuliny, która powinna to wykonać. Jeśli spotkasz się z odmową pielęgniarki poinformuj o tym kierownika przychodni i poproś o wyjaśnienie sprawy i wskazanie innej osoby, która udzieli ci tego świadczenia.  

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Jestem w ciąży i pozostaję pod opieką poradni ginekologicznej. Mój lekarz zalecił badania, ale nie wydał na nie skierowań – polecił wykonać je prywatnie. Czy jest to prawidłowe postępowanie?

Nie. W przypadku gdy pacjentka pozostaje pod opieką poradni ginekologicznej w ramach NFZ i wymaga wykonania badań diagnostycznych, pozostających w związku z prowadzoną ciążą, skierowania na te badania wystawia i pokrywa koszty ich wykonania lekarz (przychodnia) udzielający świadczeń zdrowotnych.

Ponadto w przypadku kobiety w ciąży lekarz powinien wziąć pod uwagę zakres świadczeń profilaktycznych i działań w zakresie promocji zdrowia oraz badań diagnostycznych i konsultacji medycznych, wykonywanych u kobiet w okresie ciąży, wraz z okresami ich przeprowadzania, który został określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

 

Opieka psychiatryczna

Czy mogę wypisać się ze szpitala psychiatrycznego?

Jeśli zostałeś przyjęty do szpitala psychiatrycznego za zgodą - możesz w każdej chwili złożyć wniosek o wypis na żądanie. W przypadku, gdy masz swojego ustawowego przedstawiciela, również on może zwrócić się o Twój wypis ze szpitala. Lekarz i pacjent podpisują stosowne oświadczenie potwierdzające, że pacjent został zapoznany z następstwami zaprzestania hospitalizacji.

Pamiętaj, że wyrażona zgoda na pobyt i leczenie w chwili przyjęcia, nie jest gwarantem do tego, że w każdej chwili możesz otrzymać wypis. Kwestia Twojego wypisu jest zawsze decyzją lekarza/ordynatora kierującego oddziałem, po uprzedniej ocenie Twojego stanu zdrowia.

Jeśli zostałeś przyjęty bez zgody – wniosek o wypis możesz złożyć zarówno Ty, jak i bliscy. Decyzję o wypisaniu pacjenta w takim przypadku podejmuje jednak kierownik/ordynator oddziału. W przypadku jego odmowy – masz 7 dni na to, aby zwrócić się do sądu opiekuńczego z wnioskiem o nakazanie wypisu. ​

Aktualizacja 15.02.2024

W przyszłym tygodniu mam wizytę u psychologa i lekarza psychiatry, obawiam się mówienia o swoim zdrowiu psychicznym obcym osobom, czy jest to konieczne?

Psycholog lub lekarz psychiatra mają wiedzę o Tobie tylko na podstawie informacji, jakie im udzielisz. Dlatego zadają wiele pytań, czasem trudnych, a czasem pozornie nieistotnych. Potrzebują poznać Ciebie, aby móc jak najlepiej Ci pomóc. Ważne jest, abyś nie ukrywał niczego i nie wprowadzał w błąd. Jeśli nie chcesz lub nie potrafisz o czymś rozmawiać, to powiedz wprost, np. "Wolałbym o tym nie mówić", "Nie chcę odpowiadać na to pytanie". Lekarz lub psycholog zrozumieją, że istnieje coś ważnego, co chcesz zachować tylko dla siebie, i mogą zapytać, dlaczego nie chcesz o tym mówić. Przekazanie jak największej ilości informacji pozwoli na dostosowanie leczenia do Twoich potrzeb.​​​​

Aktualizacja 15.02.2024

Czy mogę obecnie liczyć na pomoc Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego?

Tak. Rzecznicy Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego wykonują swoje obowiązki w oddziałach psychiatrycznych. Można się z nimi skontaktować ustnie lub pisemne.

W szpitalu, w którym przebywasz, na tablicy informacyjnej powinieneś znaleźć dane kontaktowe o Rzeczniku Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, który realizuje swoje zadania w tym miejscu. Ponadto, lista szpitali psychiatrycznych, w których obecni są Rzecznicy, wraz z ich numerami do kontaktu znajduje się na stronie https://www.gov.pl/rpp/rzecznicy-praw-pacjenta-szpitala-psychiatrycznego.  

W razie wątpliwości możesz się również skontaktować z Telefoniczną Informacją Pacjenta: 800 190 590. Udzielimy Ci stosownych informacji oraz w razie potrzeby pomożemy Ci uzyskać wsparcie ze strony Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, właściwego dla szpitala psychiatrycznego, w którym przebywasz.

Aktualizacja 15.02.2024

Czy przyjęcia pacjentów bez zgody podlegają kontroli sądowej? Jak odbywa się wysłuchanie?

Tak. Przyjęcia pacjentów bez zgody podlegają kontroli sądowej.

O przyjęciu bez zgody w ciągu 48 godzin zawiadomiony powinien być kierownik podmiotu leczniczego. Ma on z kolei 72 godziny od momentu ww. przyjęcia na zawiadomienie sądu opiekuńczego, właściwego miejscowo dla danego szpitala. Sędzia wysłuchuje osobę przyjętą bez zgody w ciągu 48 godzin licząc od chwili otrzymania zawiadomienia.

Otrzymasz wtedy również pełnomocnika z urzędu, który od tego momentu będzie reprezentował Cię przed sądem. Sąd powiadomi Ciebie w jaki sposób możesz nawiązać kontakt ze swoim pełnomocnikiem.  Następnie w ciągu 14 dni – znów licząc od dnia otrzymania zawiadomienia – powinna zostać przeprowadzona rozprawa, podczas, której sąd zdecyduje, czy Twoje przyjęcie było zasadne czy nie.

Aktualizacja 15.02.2024

Czy lekarz może odmówić udzielenia przepustki albo wyjścia na spacer?

Osoba z zaburzeniami psychicznymi leczona w szpitalu psychiatrycznym może uzyskać zgodę ordynatora (lekarza kierującego oddziałem) na okresowe przebywanie poza szpitalem bez wypisywania z zakładu, jeżeli nie zagraża to jej życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób. Jest to tzw. przepustka.

Wolne wyjścia (spacery) mogą mieć różny charakter i najczęściej odbywają się pod opieką personelu bądź osoby bliskiej. Mogą mieć one zarówno formę zorganizowaną, którą będzie spacer z grupą pacjentów, bądź też indywidualną, np. w przypadku wyjścia do kawiarni czy sklepu znajdującego się na terenie szpitala.

W obu przypadkach kluczowa jest tutaj ocena Twojego stanu zdrowia przez lekarza (zwłaszcza w kontekście zagrożenia życia pacjenta bądź zdrowia lub życia innych osób).

Lekarz może odmówić Tobie udzielenia przepustki lub wyjścia na spacer tylko wtedy, gdy stan Twojego zdrowia na to nie pozwala.

Aktualizacja 15.02.2024

Co to jest przymus bezpośredni i jakie są jego formy?

Przymus bezpośredni jest działaniem, które w wyjątkowo trudnych sytuacjach ma za zadanie uchronić pacjenta lub otoczenie przed konsekwencjami jego czynów, bądź bezpośrednich zamiarów. Może być również stosowany wobec pacjentów leczonych bez zgody w celu wdrożenia planu leczenia albo w celu zapobiegnięcia przed samowolnym oddaleniem się z placówki.

Wyróżniamy cztery formy przymusu bezpośredniego:

  1. Przytrzymanie – doraźne, krótkotrwałe unieruchomienie osoby z użyciem siły fizycznej,
  2. Przymusowe zastosowanie leków – doraźne lub przewidziane w planie postępowania leczniczego wprowadzenie leków do organizmu osoby – bez jej zgody,
  3. Unieruchomienie – obezwładnienie osoby z użyciem pasów, uchwytów, prześcieradeł lub kaftana bezpieczeństwa,
  4. Izolację – umieszczenie osoby, pojedynczo, w zamkniętym i odpowiednio przystosowanym pomieszczeniu.

Aktualizacja 15.02.2024

Kiedy przymus bezpośredni może być zastosowany?

Przymus bezpośredni w każdej z form można zastosować wobec osoby z zaburzeniami psychicznymi, kiedy ta dopuszcza się zamachu na życie i zdrowie swoje lub innej osoby, działa przeciw bezpieczeństwu powszechnemu, kiedy w sposób gwałtowny niszczy lub uszkadza przedmioty znajdujące się w otoczeniu. Natomiast przytrzymanie albo przymusowe podanie leku wtedy, gdy pacjent poważnie zakłóca lub uniemożliwia funkcjonowanie szpitala psychiatrycznego. Przymus bezpośredni można także stosować, aby zapobiec samowolnemu opuszczeniu szpitala psychiatrycznego przez pacjenta przebywającego w nim bez zgody i wdrożyć plan leczenia.

​​​​​​Aktualizacja 15.02.2024

Kto podejmuje decyzję o zastosowaniu przymusu bezpośredniego?

Decyzja ta należy do lekarza, który określa rodzaj zastosowanego środka przymusu oraz osobiście nadzoruje jego wykonanie. W wyjątkowych sytuacjach decyzję taką może również podjąć pielęgniarka.

​​​Aktualizacja 15.02.2024

Czy w szpitalu psychiatrycznym odwiedziny mogą odbywać się tylko raz w tygodniu?

Odwiedziny osób przebywających na oddziałach psychiatrycznych odbywają się codziennie, najczęściej w czasie, który nie przeszkadza w porządku organizacyjnym oddziału. Zazwyczaj ujęte jest to w regulaminach oddziałów, ogłoszeniach wywieszanych na tablicach czy drzwiach wejściowych. Na oddziałach najczęściej wyznaczone są do tego celu miejsca, sale odwiedzin.

Kierownik oddziału może ograniczyć prawo pacjenta do odwiedzin w wyjątkowych sytuacjach takich jak: zagrożenie epidemiologiczne, kiedy odwiedziny osoby bliskiej negatywnie wpływają na stan zdrowia lub mogą stanowić zagrożenie dla jej zdrowia czy życia (np. dostarczanie środków psychoaktywnych). Osoby małoletnie również mają prawo do odwiedzin swoich bliskich w szpitalu, po uzgodnieniu z kierownikiem oddziału zasad i warunków tych odwiedzin. Małoletni pozostają pod opieką swoich opiekunów prawnych w czasie odwiedzin.

Aktualizacja 15.02.2024

Czy mogę przenieść się do innego szpitala psychiatrycznego?

Nie ma możliwość przeniesienia się do innego szpitala psychiatrycznego na życzenie pacjenta podczas jego hospitalizacji. Pacjent może być przeniesiony do innej placówki, gdy lekarz podejmie taką decyzję w oparciu o kryteria medyczne i ocenę możliwości leczniczych podmiotu.

Aktualizacja 15.02.2024

Jakie są prawa pacjenta z zaburzeniami psychicznymi?

Pacjent z zaburzeniami psychicznymi ma dokładnie takie same prawa jak każdy inny pacjent.
Są to: bezpłatne świadczenia opieki zdrowotnej, wyczerpująca i zrozumiała informacja o stanie zdrowia, wyrażenie zgody na udzielanie świadczeń zdrowotnych, poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego, zgłoszenie sprzeciwu wobec opinii lekarza, zgłoszenia niepożądanych działań produktów leczniczych, poszanowania godności i intymności, zachowania tajemnicy informacji, dostępu do dokumentacji medycznej, opieki duszpasterskiej i do depozytu.

Aktualizacja 15.02.2024

 

Dostęp do dokumentacji medycznej

Chciałem złożyć w przychodni wniosek o udostępnienie mojej dokumentacji medycznej. Przybyłem tam chwilę po godzinie 14, ale usłyszałem, że wnioski takiego rodzaju można składać tylko w godzinach od 10 do 13. Czy taki sposób postępowania jest zgodny z prawem?

Nie, taki sposób postępowania nie jest właściwy. Dokumentacja medyczna zawiera bardzo ważne dane dotyczące stanu zdrowia pacjenta oraz związane z jego leczeniem. Bardzo często dokumentacja jest potrzebna pacjentowi do kontynuacji leczenia, a w niektórych przypadkach sprawa ma charakter pilny. Placówki medyczne nie powinny ograniczać pacjentom dostępu do ich dokumentacji medycznej. Przychodnia powinna przyjmować wnioski o udostępnienie dokumentacji medycznej przez cały czas, w którym jest otwarta i udziela świadczeń zdrowotnych.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Jestem po rozwodzie, dziecko na co dzień mieszka z drugim z rodzicem. Czy mam prawo do dokumentacji medycznej mojego dziecka?

Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnienia dokumentację medyczną pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w imieniu osoby małoletniej działa przedstawiciel ustawowy. Przedstawicielami takimi co do zasady są rodzice dziecka, którzy mają jednakowe prawo działania w imieniu dziecka, jeśli każde z nich posiada nieograniczoną władzę rodzicielską.

Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka. Jeśli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. Ograniczenie władzy rodzicielskiej może nastąpić wyłączenie na podstawie wyroku sądu stanowiącego o zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej.

W związku z powyższym, jeśli rodzic dziecka, np. w związku z rozwodem, nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej, i posiada ją w pełnym zakresie albo władza rodzicielska przysługuje rodzicowi w zakresie współdecydowania o istotnych sprawach dziecka (leczenie), ma on także prawo dostępu do dokumentacji medycznej dziecka. Rodzic ma także prawo do informacji o stanie zdrowia dziecka od lekarza.

Jeśli rodzic dziecka spotkał się z odmową udzielenia dokumentacji medycznej albo informacji o stanie zdrowia dziecka, warto aby dysponował kopią orzeczenia sądu/ wyrokiem w sprawie przyznanego zakresu władzy rodzicielskiej. Takie orzeczenie stanowi podstawę prawną do działania w imieniu małoletniego pacjenta.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Czy placówka medyczna może odmówić mi dostępu do wyników badań mojego dziecka?

Na podstawie przepisów pacjent ma prawo do uzyskania dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych.

W przypadku dziecka, prawo to realizują jego rodzice, a placówka medyczna nie ma prawa odmówić im dostępu do dokumentacji medycznej dziecka, chyba że rodzic został pozbawiony władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, lub jego władza rodzicielska została ograniczona w tym zakresie. W takiej sytuacji placówka medyczna powinna jednak sporządzić odmowę na piśmie.

Dokumentacja medyczna, w tym wyniki badań, może być udostępniana przede wszystkim na cztery sposoby:

  1. Do wglądu (w placówce medycznej).
  2. Przez sporządzenie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku.
  3. Za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
  4. Na informatycznym nośniku danych (np. płycie CD, pendrive).

W przypadku, gdy wyniki badań są w postaci papierowej, jeżeli przewiduje to regulamin organizacyjny danego podmiotu leczniczego, mogą być udostępnione przez sporządzenie kopii w formie odwzorowania cyfrowego (skanu) i przekazane na żądanie pacjenta lub osoby uprawnionej za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych.

Istnieją również placówki, które udostępniają wyniki badań przez portale pacjenta – sprawdź czy twoja przychodnia taki posiada.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Czy mogę mieć wgląd do wyników badań przed wizytą u lekarza?

Pacjentowi przysługuje prawo do zapoznania się z wynikami swoich badań na każdym etapie leczenia, nie tylko podczas wizyty u lekarza, który zlecił te badania.

Słuszne jest przeanalizowanie wyników badań przez lekarza w celu właściwej oceny i ustalenia dalszych działań diagnostyczno-leczniczych, niemniej pacjent ma prawo uzyskać dostęp do tych wyników niezależnie od wizyty lekarskiej. Oznacza to, że pacjent może otrzymać wyniki przed lub po wizycie u lekarza. Nieuzasadnione jest zatem uzależnianie dostępu do wyników badań od odbycia wizyty u lekarza, który skierował pacjenta na te badania.

Wyniki badań stanowią część dokumentacji medycznej pacjenta i podlegają ogólnym zasadom jej udostępniania. Zdjęcia rentgenowskie wykonane na kliszy są udostępniane za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Mój tata zmarł w szpitalu. Tata upoważnił mnie do dostępu do jego dokumentacji medycznej. Czy będę musiał ponieśc koszty związane z udostępnieniem dokumentów?

Tak, ponieważ po śmierci pacjenta prawo do bezpłatnego pierwszego udostępnienia jego dokumentacji medycznej wygasa.  

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Potrzebuję z przychodni mojej dokumentacji medycznej. Ile czasu będę musiał czekać na jej udostępnienie?

Informacja o zasadach udostępniania dokumentacji powinna być umieszczona na stronie internetowej podmiotu i w formie ogłoszenia w miejscu ogólnodostępnym. Zasadą jest, że dokumentacja medyczna powinna być udostępniona „bez zbędnej zwłoki”, czyli tak szybko, jak to możliwe. Jeśli dokumentacja medyczna jest Ci pilnie potrzebna w celu kontynuacji leczenia, zasygnalizuj to w złożonym wniosku.

Dodatkowe informacje znajdziesz w objaśnieniach prawnych Rzecznika Praw Pacjenta:

https://www.gov.pl/web/rpp/objasnienia-prawne (str. 13).

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Nie mogę osobiście przyjść do przychodni. Jak mam złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej? Jak ją odebrać?

Przepisy prawa nie nakładają szczególnych wymagań dotyczących formy wniosku o udostępnienie dokumentacji medycznej. Może on mieć dowolną formę i zostać złożony dowolną drogą, w tym ustnie przez telefon lub osobiście w przychodni.

Pacjent ma również możliwość osobistego odebrania dokumentacji medycznej lub  może upoważnić do tego inną osobę. Dokumentacja może być przesłana także pocztą lub za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej (np. mailem). Jeśli masz problem ze złożeniem wniosku lub odmówiono Ci dostępu do Twojej dokumentacji medycznej skontaktuj się z Rzecznikiem Praw Pacjenta pod nr tel. 800 190 590.

​​​​​​Aktualizacja 22.02.2023

Czy prawo do bezpłatnej pierwszej kopii dokumentacji medycznej może być ograniczone?

Za pierwsze udostępnienie dokumentacji medycznej nie można od pacjenta pobrać opłaty. Nie ma żadnych podstaw do ograniczenia tego prawa, np. z uwagi na zagrożenie epidemiczne.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Zwróciłem się do przychodni z prośbą o przesłanie mi kopii mojej dokumentacji medycznej pocztą. Placówka medyczna zgodziła się na to, jednak chce, abym pokrył koszty przesyłki. Czy taka sytuacja jest zgodna z prawem? Czy nie powinienem otrzymać pierwszej kopii dokumentacji za darmo?

Nieodpłatne jest sporządzenie kopii dokumentacji, wykonanie jej odpisu. Jeżeli pacjent samodzielnie odebrałby dokumentację medyczną nie poniósłby żadnych kosztów. Za przesłanie dokumentacji medycznej pocztą placówka medyczna może pobrać opłatę. Opłata musi jednak być ustalona indywidualnie i uwzględniać cennik operatora pocztowego, nie może być wyższa. Placówka medyczna nie może zarabiać na wysyłce dokumentacji medycznej pacjentom.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023 

Czy podczas teleporady mogę upoważnić mojego bliskiego do wglądu w moją dokumentację medyczną?

Przepisy prawa nie zabraniają udzielenia upoważnienia do dostępu do dokumentacji medycznej podczas rozmowy telefonicznej. Kluczowe jest ustalenie, czy upoważnienie jest składane przez pacjenta, aby odpowiednio chronić jego dane zawarte w dokumentacji. Jeśli zostałeś zarejestrowany do lekarza w ramach teleporady oznacza to, że Twoja tożsamość została przez placówkę medyczną potwierdzona. W takiej sytuacji możesz również poprosić o odnotowanie, kto ma mieć dostęp do Twojej dokumentacji medycznej.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Przychodnia mojego lekarza rodzinnego zakończyła działalność. Gdzie jest moja dokumentacja medyczna? Potrzebuję jej do dalszego leczenia.

Placówka medyczna, która zakończyła działalność musi odpowiednio zabezpieczyć dokumentację medyczną swoich pacjentów.

Jeśli zadania zlikwidowanego podmiotu leczniczego przejmuje inny podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych, podmiot który kończy działalność ma obowiązek przekazania dokumentacji pacjentów podmiotowi, który przejął jego zadania.

W przypadku braku podmiotu przejmującego zadania podmiotu likwidowanego, dokumentację powinien zabezpieczyć:

  1. Podmiot tworzący lub nadzorujacy zlikwidowaną przychodnię. Dotyczy to placówek publicznych, które mogą być utworzone np. przez jednostki samorządu terytorialnego – zadzwoń lub napisz do urzędu gminy (miasta), starostwa powiatowego lub urzędu marszałkowskiego.
  2. W przypadku likwidacji prywatnej placówki jej właściciel jest odpowiedzialny za to, aby dokumentacja była w określonym miejscu dostępna dla pacjentów (zawiera stosowną umowę z podmiotem, który będzie ją przechowywał).

Zakończenie działalności przez placówkę może też mieć charakter nagły, np. w wyniku śmierci medyka, który prowadził swoją praktykę. W takiej sytuacji za zabezpieczenie dokumentacji medycznej jest odpowiedzialny samorząd danego zawodu medycznego (właściwa okręgowa izba lekarska albo okręgowa izba pielęgniarek i położnych albo Krajowa Izba Fizjoterapeutów).

W przypadku, gdy nie ma możliwości ustalenia podmiotu odpowiedzialnego za przechowywanie dokumentacji medycznej, po zaprzestaniu wykonywania działalności leczniczej, za przechowywanie dokumentacji medycznej odpowiada wojewoda.

Informacje o miejscu przechowywania dokumentacji medycznej możesz sprawdzić w ogólnodostępnym Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą dostępnym pod adresem: https://rpwdl.csioz.gov.pl/

Jeżeli masz problem z ustaleniem miejsca przechowywania Twojej dokumentacji medycznej zadzwoń na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Mój lekarz rodzinny prowadzi dokumentację medyczną w formie papierowej. Czy mogę poprosić go o zrobienie skanu i przesłanie go mailem? 

Jest możliwe, aby placówka medyczna zrobiła skan Twojej dokumentacji medycznej i przesłała Ci go na adres poczty elektronicznej. Nie jest to obowiązkowa forma udostępniania dokumentacji medycznej. Placówka medyczna sama decyduje, czy będzie udostępniać dokumentację w ten sposób. Skontaktuj się ze swoją przychodnią i zapytaj o taką możliwość. Rzecznik Praw Pacjenta jest jak najbardziej za taką formą udostępniania dokumentacji medycznej (np. w czasie zagrożenia epidemicznego). Każda placówka medyczna, która ma możliwości organizacyjne powinna zapewnić swoim pacjentom taką usługę.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Obawiam się zamknięcia przychodni. Czy mogę dla bezpieczeństwa i na wszelki wypadek zabrać z przychodni oryginał mojej dokumentacji medycznej?

Pacjent nie może zabrać z placówki medycznej oryginału swojej dokumentacji medycznej. Jest to możliwe tylko w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta. Jeśli chcesz się zabezpieczyć i mieć przy sobie dokumentację medyczną skorzystaj z innych możliwości – np. zawnioskuj w placówce o sporządzenie kopii dokumentacji medycznej. Pamiętaj, że pierwsze udostępnienie dokumentacji medycznej jest nieodpłatne.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Chciałem telefonicznie zawnioskować o udostępnienie i przesłanie mi dokumentacji medycznej. Placówka medyczna przyjęła wniosek złożony w tej formie, niemniej zostałem poproszony o podanie celu, dla którego potrzebna mi jest dokumentacja medyczna. Czy muszę odpowiadać na takie pytanie?

Placówka medyczna nie może pytać o to, w jakim celu dokumentacja medyczna jest pacjentowi potrzebna i uzależniać udostępnienia tej dokumentacji od odpowiedzi na to pytanie. Wynika to z ogólnych zasad dostępu do dokumentacji medycznej  Jeżeli spotkałeś się z taką sytuacją i odmówiono Ci dostępu do dokumentacji zadzwoń  na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Mój bliski zmarł w szpitalu. Czy mogę zapoznać się z jego dokumentacją medyczną? Trafił do szpitala nieprzytomny, nie zdążył podpisać żadnego upoważnienia.

Możesz zapoznać się z dokumentacją medyczną zmarłego pacjenta, jeśli byłeś dla niego osobą bliską (np. przedstawicielem ustawowym, małżonkiem, dzieckiem, rodzicem, osobą pozostającą we wspólnym pożyciu). Uprawnienie takie wynika wprost z przepisów prawa, nie potrzeba odrębnego upoważnienia. Złóż w placówce medycznej wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej – możesz to zrobić na odległość: ustnie podczas rozmowy telefonicznej, wysyłając wniosek pocztą lub mailem. Warto wcześniej skontaktować się z placówką, gdyż o upoważnienie od pacjenta nie zostaniesz poproszony, możesz być za to zapytany o inne informacje, aby potwierdzić, że jesteś osobą bliską. Jeżeli masz wątpliwości zadzwoń na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Czy lekarz może udostępnić mi wyniki badań drogą elektroniczną (e-mailem)?

Pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Dokumentacja może być również udostępniona jego przedstawicielowi ustawowemu bądź osobie upoważnionej przez pacjenta. Jej udostępnienie następuje na wniosek osoby uprawnionej złożony w dowolnej formie. Wyniki badań diagnostycznych są częścią dokumentacji medycznej pacjenta i podlegają ogólnym zasadom jej udostępnienia.

Jeśli wyniki badań mają postać elektroniczną (dokumentu elektronicznego, są w systemie placówki), wówczas lekarz czy podmiot leczniczy ma obowiązek ich udostępnienia drogą elektroniczną, np. za pośrednictwem poczty elektronicznej, która jest jednym ze środków komunikacji elektronicznej. Przepisy ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, określające sposoby udostępniania dokumentacji medycznej, przewidują bowiem możliwość udostępnienia dokumentacji za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Wyjątkiem jest, gdy wyniki badań są w tradycyjnej postaci papierowej – wówczas, zgodnie z przepisami, mogą być udostępnione przez sporządzenie kopii w formie odwzorowania cyfrowego (skanu) i przekazane za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, jeżeli przewiduje to regulamin organizacyjny danego podmiotu leczniczego. Ta forma udostępnienia nie jest zatem obowiązkowa dla placówki medycznej – zadzwoń do swojej przychodni i zapytaj, czy ma możliwość sporządzenia skanu papierowego wyniku badania i przesłania go na adres poczty elektronicznej.

Należy podkreślić, że informacje o stanie zdrowia należą do danych szczególnie chronionych prawem zaś lekarz czy podmiot leczniczy zobowiązany jest do zachowania tych danych w tajemnicy. Udostępnianie dokumentacji medycznej za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej powinno odbywać się przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa umożliwiających weryfikację osoby składającej wniosek oraz gwarantujących bezpieczeństwo przesyłanych danych. Przepisy nie określają sposobu weryfikacji statusu osoby uprawnionej. Najprostszym sposobem jest uzyskanie od pacjenta przy pierwszej wizycie lub przyjęciu do szpitala informacji o jego oficjalnym adresie e-mail i zgodzie na wysyłanie dokumentacji medycznej na ten adres.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Czy jako wnuczek, mogę uzyskać dokumentację medyczną dziadka po jego śmierci?

Tak. Jako osoba bliska jesteś uprawniony do dostępu do dokumentacji medycznej zmarłego dziadka. Nie potrzebujesz żadnego specjalnego upoważnienia. Podmiot leczniczy musi jednak potwierdzić, że jesteś osobą bliską zmarłego pacjenta, więc może poprosić Cię o dodatkowe informacje lub dokumenty. W razie problemów z dostępem do dokumentacji, prosimy o zgłoszenie się do Rzecznika Praw Pacjenta (Telefoniczna Informacja Pacjenta: 800 190 590).

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Czy szpital może żądać przesłania mailem kopii dowodu osobistego wraz z wnioskiem o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Szpital nie jest uprawniony do tego, aby żądać przesłania kopii dokumentu tożsamości w celu zweryfikowania tożsamości pacjenta w związku ze złożeniem wniosku o wydanie dokumentacji drogą elektroniczną.

Szpital jest jednak zobowiązany do ochrony danych zawartych w dokumentacji medycznej i musi podjąć odpowiednie działania, aby dokumentację przesłać osobie uprawnionej. Szpital może zatem przyjąć określone rozwiązania mające na celu weryfikację osoby wnoszącej o udostępnienie dokumentacji. Może przykładowo poprosić o potwierdzenie złożenia wniosku telefonicznie. Innym rozwiązaniem jest, aby wnioskodawca opatrzył podpisem kwalifikowanym korespondencję prowadzoną elektronicznie.

Szpital może też w odpowiedzi na wniosek pacjenta, zaproponować przesłanie dokumentacji drogą tradycyjną, czyli listem poleconym. Wówczas tożsamość pacjenta zostanie zweryfikowana przez pracownika poczty przy odbiorze przesyłki.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Jaki jest maksymalny czas udostępniania dokumentacji medycznej?

Dokumentacja medyczna powinna być udostępniona bez zbędnej zwłoki, czyli tak szybko jak to jest możliwe. Nie ma natomiast określonego maksymalnego czasu, w jakim musi się to wydarzyć. Czas oczekiwania zależy od możliwości placówki medycznej. Nie powinien on jednak przekraczać kilku dni, a w sytuacjach nagłych, kiedy dokumentacja medyczna jest niezbędna pacjentowi do konsytuacji leczenia – udostępnienie powinno nastąpić jak najszybciej.

 Jeśli masz wątpliwości i uważasz, że czas udostępniania dokumentacji jest zbyt długi, warto skontaktować się pisemnie (np. e-mailowo) z osobą zarządzającą placówką w celu uzyskania wyjaśnień. Jeżeli placówka nie udostępni dokumentacji medycznej możesz wystąpić do Rzecznika Praw Pacjenta.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Czy placówka medyczna może odmówić wydania dokumentacji medycznej z uwagi na uregulowania prawne dotyczące tajemnicy lekarskiej lub RODO?

Podmioty lecznicze są zobowiązane prowadzić, przechowywać i udostępniać dokumentację medyczną. Placówka udzielająca świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną pacjentowi, jego przedstawicielowi ustawowemu lub osobie upoważnionej, a także innym podmiotom lub organom uprawnionym, w tym: ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, sądom (w tym sądom dyscyplinarnym), prokuraturom, lekarzom sądowym i rzecznikom odpowiedzialności zawodowej, w związku z prowadzonym postępowaniem.  Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wskazuje na brak dowolności w tym zakresie, a zatem w przypadku wystąpienia uprawnionego organu o dokumentację medyczną pacjenta, podmiot leczniczy zobowiązany jest bezwzględnie do jej wydania.

Odmowa udostępnienia może mieć miejsce tylko w szczególnych przypadkach, np. jeśli o udostępnienie zgłasza się osoba nieuprawniona albo podmiot nie ma możliwości, mimo podjęcia odpowiednich działań w tym zakresie, zweryfikowania danych osoby, która wnosi o udostępnienie dokumentacji.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Przebywam w szpitalu. Kogo mogę upoważnić do uzyskania informacji o swoim stanie zdrowia?

Do uzyskania informacji o swoim stanie zdrowia pacjent przebywający w szpitalu może upoważnić inną dowolnie wybraną osobę. Upoważnienie to nie wymaga szczególnej formy – można je udzielić na piśmie, w tym także przed przyjęciem do szpitala, a także ustnie w szpitalu (pracownik tego podmiotu powinien to odnotować w dokumentacji medycznej). Najczęściej tego typu oświadczenie składa się przy przyjęciu do szpitala. Do formularza wpisuje się imię i nazwisko oraz numer telefonu osoby upoważnionej.

Osoba upoważniona, do czasu odwołania upoważnienia, może zasięgać informacji o stanie zdrowia pacjenta w każdym czasie, także wtedy, gdy pacjent jest nieprzytomny. Osoba upoważniona może zwrócić się o informacje na temat stanu zdrowia pacjenta także na podstawie kopii upoważnienia złożonego przez pacjenta w innej placówce.

W sytuacji nagłej, kiedy pacjent trafił do szpitala nieprzytomny i nikogo nie upoważnił, lekarz może przekazać informacje o stanie zdrowia pacjenta osobie bliskiej (np. przedstawicielowi ustawowemu, małżonkowi, dzieciom, rodzicom, osobie pozostającej we wspólnym pożyciu). Taka osoba powinna zgłosić się do lekarza, wskazać, że jest osobą bliską i chce zasięgnąć informacji o stanie zdrowia pacjenta.

​​​​​​Aktualizacja 22.02.2024

Czy mam prawo do swojej dokumentacji medycznej? Czy muszę się osobiście stawić w placówce, aby wypełnić druczek (wniosek) o udostępnienie dokumentacji, a następnie osobiście ją odebrać?

Pacjent nie jest zobowiązany do składania pisemnych wniosków ani wypełniania specjalnie przygotowanych druków, aby uzyskać swoją dokumentację medyczną.

Może skorzystać z przygotowanych przez placówkę formularzy, może też sam przygotować treść takiego wniosku. Z uwagi na kwestie dowodowe zaleca się składanie wniosków w formie pisemnej, niemniej przepisy nie zabraniają złożenia wniosku także w formie ustnej i placówka medyczna powinna taki wniosek przyjąć do realizacji.

Pacjent może odebrać dokumentację medyczną osobiście albo upoważnić do jej odbioru osobę trzecią. Jeśli placówka jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo wysyłania danych może przekazywać pacjentom dokumentację medyczną drogą elektroniczną.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Chciałbym uzyskać kopię mojej dokumentacji medycznej, ale moje leczenie miało miejsce dawno temu. Jak długo przechowywana jest dokumentacja medyczna?

Podmiot udzielający świadczeń medycznych (np. szpital/przychodnia/gabinety lekarskie) przechowuje dokumentację medyczną przez okres 20 lat. Termin ten liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano ostatniego wpisu. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady, a są nimi:

1. Dokumentacja pacjenta, który zmarł na skutek uszkodzenia ciała lub zatrucia – termin przechowywania wynosi 30 lat.

2. Dokumentacja medyczna zawierająca dane niezbędne do monitorowania losów krwi i jej składników – termin przechowywania wynosi również 30 lat.

3. Zdjęcia rentgenowskie przechowywane poza dokumentacją medyczną – termin przechowywania wynosi 10 lat.

4. Skierowania na badania lub zlecenia lekarza przechowywane są:

a) 5 lat – jeśli udzielono świadczenia zdrowotnego, które było przedmiotem skierowania lub zlecenia lekarza

b) 2 lata – jeśli świadczenie zdrowotne nie zostało udzielone z powodu niezgłoszenia się pacjenta.

Po upływie tych okresów podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych niszczy dokumentację medyczną w sposób uniemożliwiający identyfikację pacjenta, którego dotyczyła.

Dokumentacja medyczna przeznaczona do zniszczenia może być wydana pacjentowi, jego przedstawicielowi ustawowemu lub osobie upoważnionej przez pacjenta.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

 

Pogorszenie stanu zdrowia – gdzie po pomoc?

Gdzie mam się udać po pomoc w sytuacji nagłej?

W sytuacjach nagłych należy zwrócić się na szpitalny oddział ratunkowy. Oddziały te nie podlegają rejonizacji. Możesz udać się do każdego szpitala, który w swojej strukturze ma oddział ratunkowy. Pamiętaj jednak, że szpitalne oddziały ratunkowe zapewniają pomoc w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowotnego. W przypadku nagłego pogorszenia zdrowia, jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie dotrzeć do szpitala, możesz zadzwonić na numer alarmowy 112.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Gdzie mogę się udać po pomoc lekarską w godzinach wieczornych lub w weekend? Mój przypadek nie jest nagły.

Od godziny 18 po południu do 8 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy możesz skorzystać z Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Placówki, które udzielają takiej pomocy znajdziesz na stronie internetowej:

Znajdź placówkę w Twojej okolicy, zadzwoń do niej i przedstaw swój problem zdrowotny.

Pamiętaj także, że możesz udać się po pomoc do dowolnego punktu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (nie obowiązuje rejonizacja).

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Czy nocna i świąteczna opieka zapewnia wizyty domowe?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację. Nie ma rejonizacji.

Lekarz udziela porad i świadczeń zdrowotnych:

  • w warunkach ambulatoryjnych,
  • w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych),
  • telefonicznie.

Informacje dla seniorów

Mam powyżej 65 lat, czy mam prawo do bezpłatnych leków dla seniorów?

Pacjentom powyżej 65 roku życia, przysługują bezpłatne leki, których wykaz zawiera obwieszczenie Ministra Zdrowia. Zapytaj swojego lekarza, czy przy Twoim schorzeniu przysługują Ci bezpłatne leki. 

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Jestem wolontariuszem i pomagam starszym osobom w mojej okolicy. Czy mogę im pomóc w realizacji recepty albo umówić do lekarza?

Pomoc seniorom w obecnej sytuacji jest bardzo pożądana. Dotyczy to wszystkich obszarów życia, także zdrowia. Możesz za taką osobę zadzwonić do placówki medycznej i zarejestrować ją do lekarza. Wyjaśnij pracownikowi przychodni, dlaczego wyręczasz seniora. Możliwe jest także odebranie leku z apteki za taką osobę. Obecnie recepty są wydawane w postaci elektronicznej. Do ich realizacji w aptece niezbędny jest 4-cyfrowy kod. Zapytaj podczas rozmowy, jak pacjent może go uzyskać. W aptece oprócz kodu należy podać numer PESEL pacjenta. Oczywiście na ww. czynności musisz mieć zgodę pacjenta.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

 

Prawo do informacji o stanie zdrowia

Mam obawę, że lekarz nie mówi mi wszystkiego o moim stanie zdrowia, jakie mam prawa w tym zakresie?

Masz prawo, bez względu na wiek, uzyskać informację na temat swojego stanu zdrowia, dowiedzieć się, jaką masz diagnozę i możliwości leczenia. Informacja ta powinna być Ci przekazana w przystępnej i zrozumiałej dla Ciebie formie. Porozmawiaj ze swoim lekarzem na ten temat. Jeżeli masz poczucie, że łamane jest Twoje prawo do informacji na temat swojego stanu zdrowia, skontaktuj się z Rzecznikiem Praw Pacjenta.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Zauważyłem, że w Internetowym Koncie Pacjenta są nieprawidłowe informacje o moich wizytach u lekarza. Gdzie mogę to zgłosić?

Jedną z funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta jest dostęp do historii Twoich wizyt w przychodni/u lekarza. Jeśli stwierdzisz, że znajdują się tam błędne informacje możesz zgłosić to przez IKP do odpowiedniego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Szczegółowe informacje na temat Internetowego Konta Pacjenta dostępne są pod adresem:

https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Chciałabym porozmawiać z lekarzem o moim stanie zdrowia, możliwym leczeniu, rokowaniach co do mojej choroby. Czy jest to możliwe w trakcie teleporady?

Masz prawo do informacji o swoim stanie zdrowia. Nie ma przeszkód, aby prawo to zrealizować podczas teleporady. Pacjent ma prawo do informacji o rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do sposobu leczenia, nie zrozumiałeś wszystkiego co powiedział Ci lekarz, możesz o to zapytać podczas teleporady. 

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Mój brat trafił nieprzytomny do szpitala. Jak mogę dowiedzieć się o jego stanie zdrowia? Czy mogę uzyskać informacje o stanie zdrowia mojego bliskiego przez telefon?

Pacjent może upoważnić dowolną osobę do uzyskania informacji o jego stanie zdrowia. Tego typu oświadczenie składa się zazwyczaj przy przyjęciu do szpitala. Do formularza wpisuje się imię i nazwisko oraz numer telefonu takiej osoby. W przypadku braku złożenia takiego upoważnienia, przykładowo ze względu na stan zdrowia pacjenta przy przyjęciu do szpitala, informacje mogą być przekazane osobie bliskiej pacjenta (np. przedstawicielowi ustawowemu, małżonkowi, dzieciom, rodzicom, rodzeństwu, osobie pozostającej we wspólnym pożyciu). Jako osoba bliska możesz dowiedzieć się o stanie zdrowia pacjenta przez telefon. Przepisy prawa nie zabraniają przekazywania informacji przez telefon. Lekarz musi jednak zweryfikować tożsamość osoby dzwoniącej. W takim przypadku osoba dzwoniąca powinna przekazać lekarzowi wiadomości niezbędne do tego, aby wykazać, że jest osobą bliską i może uzyskać informacje o pacjencie. Nie wolno z góry odmawiać prawa do uzyskania informacji w tej formie!

Aby wesprzeć placówki medyczne w realizacji tego prawa, Rzecznik Praw Pacjenta wraz z Urzędem Ochrony Danych Osobowych wydali „Wytyczne dotyczące realizacji prawa do informacji przez osoby uprawnione na odległość”.

Treść wytycznych

Wytyczne zawierają rekomendowane rozwiązania, które pozwolą na bezpieczną realizację prawa osoby uprawnionej do informacji o stanie zdrowia pacjenta: https://www.gov.pl/attachment/94573489-2f92-40ba-a0d8-baf93a14aafb

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Funkcjonowanie gabinetów stomatologicznych

Leczę się u dentysty w ramach NFZ. Czy gabinet stomatologiczny może żądać od pacjenta dodatkowej opłaty za środki ochrony osobistej i dezynfekcji bądź wpłacenia opłaty epidemiologicznej przed podjęciem zabiegu – ekstrakcji?

Pobieranie przez gabinet stomatologiczny tzw. opłaty epidemiologicznej lub dodatkowej opłaty za dezynfekcję gabinetu czy środki ochrony używane przez personel podczas leczenia nie ma żadnych podstaw prawnych. Obowiązek zachowania bezpieczeństwa sanitarnego spoczywa na placówce medycznej. Jeśli spotkała Cię taka sytuacja lub masz związane z tą tematyką wątpliwości zadzwoń na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Czy w przypadku bólu zęba pacjent powinien zostać przyjęty w tym samym dniu?

Tak, w przypadku bólu zęba pacjent powinien mieć udzieloną pomoc stomatologiczną w tym samym dniu. W razie potrzeby skorzystania z pomocy dentysty po godzinie 19 lub w weekend i święta są pełnione dyżury stomatologiczne pomocy doraźnej.
Jeśli przychodnia odmawia pomocy, możesz wystąpić pisemnie o wyznaczenie wizyty np. wysyłając maila na adres podany przez placówkę. Takie sytuacje możesz również zgłaszać na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590 (prefiks nr 2). 

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

 

 

Skierowania

Czy do sanatorium już obowiązują e-skierowania?

Do końca 2022 roku obowiązywały papierowe skierowania na leczenie uzdrowiskowe i rehabilitację uzdrowiskową. Od początku 2023 roku to się zmieniło i teraz również w tym zakresie obowiązują e-skierowania. Okres przejściowy, podczas którego dopuszczalne było wystawianie skierowań w formie papierowej, trwał do 30 czerwca 2023 roku.

Przepisy przewidują jednak wyjątki, kiedy skierowanie do sanatorium będzie wystawiane wyłącznie w formie papierowej. Będzie tak w sytuacjach, gdy:

  • skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową dotyczy uzdrowisk poza granicami kraju;
  • lekarz nie ma dostępu do systemu teleinformatycznego, czyli nie ma dostępu do internetu.

Skierowanie do sanatorium w formie elektronicznej wystawione przez lekarza zostanie automatycznie przekazane do wojewódzkiego oddziału NFZ. Nie będzie potrzeby przekazywania go pocztą lub dostarczania osobiście, tak jak w przypadku papierowego skierowania.

Seniorzy otrzymają informacje o kolejnych etapach przetwarzania e-skierowania w NFZ, czyli o jego rejestracji, potwierdzeniu, ewentualnej odmowie potwierdzenia oraz terminie rozpoczęcia leczenia. Mogą wybrać sposób otrzymywania tych powiadomień:

  • w aplikacji mobilnej Internetowego Konta Pacjenta (IKP)
  • w wiadomości SMS przesłanej na podany przez pacjenta numer telefonu
  • na podany przez pacjenta adres e-mail
  • tradycyjnie, jako list przesłany pocztą do skrzynki pocztowej na adres zamieszkania.

Aktualizacja 15.02.2024

Czy przychodnia może nie respektować e-skierowania? Twierdzi, że nie ma jeszcze platformy.

Od 8 stycznia 2021 r. obowiązują  e-skierowania, Oznacza to, że wszystkie skierowania są wystawiane w postaci elektronicznej, a  wszystkie placówki medyczne zobowiązane są je respektować.

Istnieją jednak wyjątki, w których skierowanie zostanie wystawione w postaci papierowej. E-skierowanie nie jest wystawiane w związku z:

  • programami lekowymi
  • leczeniem w szpitalu psychiatrycznym.

Skierowanie może również zostać wystawione w formie papierowej, jeśli lekarz lub inna uprawniona osoba (położna, pielęgniarka, farmaceuta, felczer):

  • nie ma dostępu do systemu e-zdrowie  (np. w przypadku awarii tego systemu), w placówce medycznej nie ma systemu gabinet.gov.pl lub nie ma dostępu do Internetu (np. podczas wizyty domowej u pacjenta),
  • wystawia skierowanie osobie o nieustalonej tożsamości,
  • jest z innego państwa członkowskiego UE i tylko tymczasowo i okazjonalnie udziela świadczeń zdrowotnych w Polsce.

E-skierowanie nie jest też wystawiane w ramach zlecenia wewnętrznego, np. kiedy szpital, w którym przebywa pacjent, kieruje go na badanie specjalistyczne na terenie placówki.

Aktualizacja 15.02.2024

Otrzymałem od lekarza e-skierowanie na zabieg szpitalny. Czy muszę je zarejestrować osobiście w placówce?

Od 8 stycznia 2021 r. obowiązują e-skierowania, Oznacza to, że skierowania są wystawiane w postaci elektronicznej. Jednym z udogodnień wynikających z wprowadzenia e-skierowań jest to, że bez problemu można je zarejestrować telefonicznie, podając kod e-skierowania oraz nr PESEL.

Aktualizacja 15.02.2024

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej odmawia mi wystawienia skierowania do specjalisty. Czy to zgodne z prawem?

Lekarz ma obowiązek wystawienia pacjentowi skierowania, jeśli uzna, w oparciu o wiedzę medyczną, że pacjent wymaga leczenia specjalistycznego. Jeżeli nie stwierdzi takiej potrzeby może odmówić wystawienia skierowania.

Pamiętaj, że nie do wszystkich specjalistów wymagane jest skierowanie. Nie musisz mieć skierowania do:

  • ginekologa i położnika,
  • onkologa,
  • psychiatry,
  • wenerologa,
  • dentysty.

Pamiętaj także, że od 8 stycznia 2021 r. obowiązują e-skierowania, Oznacza to, że wszystkie skierowania są wystawiane w postaci elektronicznej.

Aktualizacja 15.02.2024

Czy Szpital posiadający umowę z NFZ może odmówić przyjęcia pacjenta ze skierowaniem od lekarza udzielającego świadczeń komercyjnie?

Każdy lekarz – również ten, u którego pacjent leczy się prywatnie – ma możliwość wystawienia skierowania na leczenie szpitalne. Pacjent z kolei ma prawo wyboru szpitala, w którym chce być leczony. Ważne, aby szpital ten posiadał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pacjent nie poniesienie wówczas żadnych kosztów związanych z leczeniem.

​​​​​​Aktualizacja 15.02.2024

Czy lekarz POZ może wypisać Pacjentowi skierowanie na rehabilitację ogólnoustrojową w warunkach stacjonarnych?

Skierowanie na rehabilitację ogólnoustrojową wystawia lekarz oddziałów urazowo-ortopedycznych, chirurgicznych, neurochirurgicznych, neurologicznych, reumatologicznych, chorób wewnętrznych, onkologicznych, ginekologicznych, urologicznych, pediatrycznych, kardiologicznych i geriatrycznych; a w przypadku zaostrzeń chorób przewlekłych przez lekarza poradni rehabilitacyjnej, urazowo- ortopedycznej, neurologicznej i reumatologicznej.

Pamiętaj także, że od 8 stycznia 2021 r. obowiązują e-skierowania, Oznacza to, że wszystkie skierowania są wystawiane w postaci elektronicznej.

Aktualizacja 15.02.2024

Dziecko w szpitalu

Czy będę mógł przebywać z dzieckiem na oddziale intensywnej opieki medycznej (OIOM) po zabiegu?

Rodzic ma prawo do obecności przy swoim dziecku podczas udzielania dziecku świadczeń zdrowotnych oraz opieki nad nim podczas hospitalizacji, także na oddziale OIOM.

Decyzję w tym zakresie podejmuje kierownik placówki medycznej, biorąc pod uwagę możliwości organizacyjne dotyczące zapewnienia pacjentom bezpieczeństwa i środków ochrony. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, ze szczególnym uwzględnieniem stanu zdrowia pacjenta oraz tego, jak brak kontaktu osobistego z osobą bliską może wpływać na stan emocjonalny dziecka.

Jeśli poinformowano Cię, że nie możesz przebywać z dzieckiem po zabiegu, a Twoje dziecko potrzebuje opieki, możesz wystąpić do dyrektora z prośbą o umożliwienie sprawowania dodatkowej opieki pielęgnacyjnej nad dzieckiem podczas hospitalizacji, z zachowaniem koniecznych środków ochrony.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Czy rodzic może telefonicznie wyrazić zgodę na wykonanie badań u hospitalizowanego 

Nie jest to zakazane. Rodzic może wyrazić zgodę na udzielenie świadczeń zdrowotnych swojemu dziecku także telefonicznie, z wyłączeniem zgody na świadczenia o podwyższonym ryzyku. Wtedy zgoda powinna mieć formę pisemną. Wyrażenie zgody musi być świadome, a więc poprzedzone szczegółową informacją o stanie zdrowia dziecka oraz planowanych działaniach diagnostycznych i leczniczych. Rodzicowi należy umożliwić zadawanie pytań.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Czy SOR może nie przyjąć dziecka z powodu rejonizacji?

SOR nie może odmówić przyjęcia dziecka z powodu rejonizacji, ponieważ zgodnie z przepisami prawa, rejonizacja nie występuje, a pacjent ma prawo do wyboru dowolnego szpitala, który ma podpisaną umowę z NFZ.  Szpitalny Oddział Ratunkowy udziela pomocy każdemu zgłaszającemu się pacjentowi, niezależnie od miejsca zamieszkania. Należy jednak pamiętać, że SOR jest przeznaczony dla osób wymagających pomocy w stanie nagłym i nie zastępuje świadczeń udzielanych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Czy szpital ma obowiązek zapewnić pieluchy dla noworodków?

Tak, szpital powinien zapewnić pieluchy dla noworodków. Świadczeniobiorcy (pacjentowi) przyjętemu do szpitala zapewnia się bezpłatnie leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne, jeżeli są one konieczne do wykonania świadczenia.

 

Potwierdzenie ubezpieczenia i EKUZ

W czasie rejestracji do lekarza rodzinnego usłyszałam, że system eWUŚ nie potwierdza mojego ubezpieczenia. Jestem ubezpieczona. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Pacjent ma możliwość złożenia przez telefon oświadczenia o przysługującym mu prawie do świadczeń opieki zdrowotnej. Takie oświadczenie jest potwierdzeniem prawa do leczenia w ramach NFZ i placówka medyczna musi takie oświadczenie uwzględnić oraz zapewnić realizację teleporady. W razie problemów zadzwoń na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Jestem ubezpieczony w innym kraju, posiadam kartę EKUZ. Czy mogę na jej podstawie skorzystać z teleporady?

Teleporady są finansowane przez NFZ, a więc możesz skorzystać z teleporady na podstawie karty EKUZ. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że na podstawie EKUZ przysługują świadczenia zdrowotne, które są niezbędne z przyczyn medycznych, z uwzględnieniem charakteru tych świadczeń i czasu pobytu w Polsce osoby, która posiada kartę. Świadczeniem niezbędnym jest zaś każde świadczenie, co do którego lekarz zadecyduje, że zachodzi konieczność jego udzielenia z uwagi na stan zdrowia pacjenta. Zatem o tym czy udzielona zostanie Ci pomoc w postaci teleporady, decyduje lekarz.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Prawo do depozytu

Po jakim czasie można przekazać depozyt do utylizacji w przypadku śmierci pacjenta hospitalizowanego, jeżeli nie ma kontaktu z rodziną lub innymi osobami upoważnionymi?

Szpital jest zobowiązany do zwrotu rzeczy zmarłego pacjenta, które zostały złożone w depozycie szpitalnym. Placówka medyczna powinna poinformować o depozycie rodzinę zmarłego. Jeśli ktoś z rodziny lub inna osoba upoważniona nie odbierze depozytu w ciągu 3 lat od zawiadomienia, może on zostać zutylizowany.

Jeśli szpital nie może skontaktować się z rodziną i nie jest w stanie jej zawiadomić, powinien złożyć rzeczy pacjenta do depozytu sądowego.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

Zgłaszanie działań niepożądanych leku

Czy i gdzie mogę zgłaszać działanie niepożądane leku?

Tak. Pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy, lub opiekun faktyczny ma prawo zgłaszania wszystkich działań niepożądanych leku. Zgłoszenie można przekazać do lekarza, bezpośrednio do dystrybutora, producenta lub Prezesowi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

​​​​​​Aktualizacja 01.07.2023

{"register":{"columns":[]}}