W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gazeta.pl: Ciężarna ofiara gwałtu potrzebuje specjalnego porodu. Państwo jej nie pomoże - wyjaśnienia RPP

Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia sprawę poruszoną w publikacji na portalu Gazeta.pl

Pani Aleksandra zwróciła się do Rzecznika Praw Pacjenta mailowo, przysyłając obszerną informację dotyczącą jej trudnej sytuacji. W przesłanej informacji zabrakło danych konkretnych placówek, do których Pani Aleksandra zgłaszała się po pomoc, dlatego Rzecznik Praw Pacjenta nie był w stanie wszcząć postępowania w przedmiotowych sprawach. 
Pracownik biura Rzecznika Praw Pacjenta odpisał na wskazany adres mailowy z prośbą o kontakt telefoniczny lub przesłanie numeru kontaktowego, co zdecydowanie ułatwiłoby i przyśpieszyło udzielenie wsparcia i pomocy Pani Aleksandrze. Ten mail pozostał bez odpowiedzi, Pani Aleksandra nie skontaktowała się ponownie z Rzecznikiem Praw Pacjenta, nie zostawiła do siebie także numeru telefonu, więc kontakt z pacjentką był ograniczony. Nie mieliśmy więc żadnych możliwości, żeby rozpocząć interwencję. 

Pracownik Rzecznika Praw Pacjenta zapytał w mailu czy Pani Aleksandra próbowała porozmawiać z dyrektorem jednej z placówek, w której odmówiono jej pomocy. Wynika to z faktu, że wyłącznie dyrektor szpitala może podjąć działania, których wymagają sytuacje szczególne, a do takich z całą pewnością zalicza się sytuacja pacjentki.  Jeśli tylko dostaniemy od Pani Aleksandry informacje dotyczące placówek, w których odmówiono jej pomocy czy w jakikolwiek sposób naruszono jej godność, niezwłocznie rozpoczniemy postępowania wyjaśniające w tym zakresie. 

Opieka medyczna dotycząca ofiar przestępstw na tle seksualnym wymaga wykazania się dużą dozą wrażliwości i empatii. Wiemy przecież, że są to osoby ciężko doświadczone, przestraszone i należy je otoczyć wyjątkową opieką pod każdym względem. Widzimy potrzebę uregulowania tej opieki na poziomie systemowym, dlatego Rzecznik Praw Pacjenta podjął działania w tym kierunku. 

Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o wprowadzenie zmian w przepisach, które umożliwią pacjentkom dotkniętym przemocą na tle seksualnym możliwość wyboru osoby sprawującej opiekę medyczną w placówce, z uwzględnieniem jej płci. Należałoby także wprowadzić do standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej postanowienia dotyczące postępowania z pacjentką dotkniętą przemocą na tle seksualnym, mające na celu zapewnienie szczególnej pomocy medycznej w okresie ciąży, porodu i połogu przez wyszkolony personel medyczny przygotowany do pracy z pacjentką doświadczającą przemocy. 

Rzecznik Praw Pacjenta proponuje także rozważenie wprowadzenia standardu postępowania z pacjentem dotknięty przemocą na tle seksualnym. Mowa o sytuacjach, w których ofiary dotknięte przemocą seksualną, trafiając na szpitalne oddziały ratunkowe lub izby przyjęć są stygmatyzowane, nie uzyskują odpowiedniej pomocy lub pomoc ta jest udzielana w sposób niewłaściwy, naruszający godność pacjenta (wielogodzinne oczekiwanie w asyście policji wśród innych pacjentów, odmowa sporządzenia obdukcji). 

Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się także do Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego o rozważenie powołania interdyscyplinarnego zespołu, który opracuje standardy opieki nad ofiarami przemocy na tle seksualnym. Wystąpiono do samorządu zawodowego zrzeszającego pielęgniarki i położne o zwrócenie uwagi i objęcie pacjentów doświadczających przemocą, w tym na tle seksualnym, szczególną opieką medyczną z uwzględnieniem udzielania świadczeń zdrowotnych w obrębie SOR lub Izby Przyjęć niezwłocznie od zgłoszenia się pacjenta do podmiotu leczniczego oraz zapewnienia pomocy psychologicznej. Zwrócono się także o przeprowadzenia szkolenia personelu pielęgniarskiego w zakresie postępowania z pacjentem doświadczającym przemocy, w tym na tle seksualnym.

Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił także do Naczelnej Izby Lekarskiej oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z prośbą o uwrażliwienie pracowników podmiotów medycznych i otoczenie ofiar przemocy seksualnej szczególną opieką. Ponadto zwrócił się o rozważenie opracowania wewnętrznych procedur postępowania z pacjentem doświadczającym przemocy oraz powołania zespołów interwencyjnych składających się z osób przeszkolonych do pracy z osobą doświadczającą przemocy celem zapewnienia kompleksowej opieki medycznej.

 

{"register":{"columns":[]}}