W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

1343. posiedzenie Komitetu Ministrów Rady Europy

04.04.2019

W dniu 4 kwietnia 2019 roku Komitet Ministrów Rady Europy przyjął rezolucję zamykającą nadzór nad wykonaniem wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z dnia 23 stycznia 2018 roku w sprawie o numerze skargi 58683/08.

W przedmiotowej sprawie Trybunał stwierdził naruszenie artykułu 6 ust. 1 i 3(d) Konwencji. Skarżący został skazany po uwzględnieniu wyjaśnień innego oskarżonego, który podczas procesu zażądał przeprowadzenia rozprawy pod swoją nieobecność. W ocenie Trybunału z uzasadnienia sądu krajowego nie wynikało wystarczająco jasno, czy sąd uznał te wyjaśnienia za kluczowe oraz czy nieobecność oskarżonego była podstawą do przyjęcia takich, a nie innych ustaleń faktycznych. Co więcej, wyjaśnienia oskarżonego zostały złożone jedynie przed policją bez udziału prokuratora oraz sędziego.

W celu wykonania wyroku Polska podjęła odpowiednie środki indywidualne oraz generalne. Skarżącemu zostało wypłacone zadośćuczynienie w kwocie 2.000 euro oraz 600 euro tytułem kosztów. Ponadto, skarżący miał możliwość wznowienia postępowania na podstawie artykułu 540 § 3 Kodeksu postepowania karnego.

Trybunał nie kwestionował przepisów polskiego KPK odnoszących się do odczytania wyjaśnień/zeznań oskarżonego lub świadka i przeprowadzenia rozprawy pod ich nieobecność. Stwierdził jednak niewłaściwą praktykę sądów krajowych w przedmiotowej sprawie, a w szczególności, niewystarczający charakter pisemnych uzasadnień orzeczeń.

Rząd polski podjął szereg środków w celu upowszechnienia przedmiotowego wyroku. M.in. wyrok ten został przetłumaczony i opublikowany na stronie polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, a informacje na jego temat zostały rozesłane do sądów, które uczestniczyły w rozpoznawaniu tej sprawy. Dodatkowo, standardy dotyczące prawa do rzetelnego procesu sądowego wypracowane na kanwie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka były przedmiotem licznych szkoleń dla sędziów sądów powszechnych organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Komitet Ministrów w przyjętej rezolucji potwierdził, że zarówno kwestia środków indywidualnych, jak i generalnych została zakończona.

 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
31.12.2021 12:29 Wioleta Podwysocka
Wytwarzający/ Odpowiadający:
DWMPC IV
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
1343. posiedzenie Komitetu Ministrów Rady Europy 1.0 31.12.2021 12:29 Wioleta Podwysocka

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}