W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

3. Postępowanie zabezpieczające

W opisanym wyżej wniosku (tzw. wniosku głównym) osoba doznająca przemocy domowej (wnioskodawca) ma prawo także domagać się wydania przez sąd postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia (jest to wniosek o udzielenie zabezpieczenia). 

Zabezpieczenie ma celu zapewnić ochronę osobie doznającej przemocy domowej w okresie, gdy toczy się postępowanie główne.

Zabezpieczenie obowiązuje w czasie wskazanym w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia: zwykle do zakończenia postępowania głównego.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia:

Treść wniosku o udzielenie zabezpieczenia zależy od tego czy były wcześniej wydane nakaz i zakaz lub zakazy i czy obowiązują one w dacie składania wniosku do sądu.

  1. Jeżeli:

przed składaniem wniosku do sądu rejonowego nie były wydane przez policjanta lub żołnierza:

nakaz i zakaz, a osoba stosująca przemoc domową (uczestnik) przebywa w mieszkaniu;

zakaz zbliżania;

zakaz kontaktowania;

zakaz wstępu,

albo były wydane, jednak nie obowiązują w momencie składania wniosku do sądu, osoba doznająca przemocy (wnioskodawca) we wniosku o udzielenie zabezpieczenia może zwrócić się, aby sąd:

zobowiązał osobę stosującą przemoc domową do opuszczenia mieszkania i jego najbliższego otoczenia lub:

zakazał osobie stosującej przemoc domową zbliżania się do mieszkania i jego najbliższego otoczenia lub:

zakazał osobie stosującej przemoc domową zbliżania się do osoby doznającej przemocy domowej lub:

zakazał osobie stosującej przemoc domową kontaktowania się z osobą doznającą przemocy domowej lub:

zakazał osobie stosującej przemoc domową wstępu na teren szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, lub obiektu sportowego, do których uczęszcza osoba doznająca przemocy domowej, miejsca pracy lub innego miejsca, w którym zwykle lub regularnie przebywa osoba doznająca przemocy domowej, i przebywania na tym terenie;

nadto należy też wskazać wnioskowany czas obowiązywania zabezpieczenia – można wskazać konkretną datę albo „na czas trwania postępowania” albo „do czasu zakończenia postępowania”.

  1. Jeżeli przed złożeniem wniosku do sądu rejonowego były wydane przez policjanta lub żołnierza na okres 14 dni i w dalszym ciągu obowiązują:

nakaz i zakaz;

zakaz zbliżania;

zakaz kontaktowania;

zakaz wstępu,

a osoba doznająca przemocy (wnioskodawca) uważa, że nadal potrzebuje ochrony, we wniosku o udzielenie zabezpieczenia może domagać się przedłużenia obowiązywania wydanych przez policjanta lub żołnierza Żandarmerii Wojskowej:

nakazu i zakazu;

zakaz zbliżania;

zakaz kontaktowania;

zakaz wstępu.

należy też wskazać sądowi wnioskowany czas przedłużenia ww. środków: można wskazać konkretną datę albo na „czas trwania postępowania” albo „do czasu zakończenia postępowania”.

Procedura udzielenia zabezpieczenia:

za złożenie wniosku o zabezpieczenie nie ponosi się opłaty.

sąd ma obowiązek rozpoznać wniosek o udzielenie zabezpieczenia w terminie 3 dni.

Następstwa udzielenia zabezpieczenia przez sąd:

Jeżeli sąd wyda postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia, osoba stosująca przemoc domową:

będzie musiała opuścić mieszkanie/nie będzie mogła wrócić do mieszkania na czas wskazany w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia lub:

zbliżać się do mieszkania przez czas wskazany w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia;

nie będzie mogła zbliżać się do osoby doznającej przemocy domowej przez czas wskazany w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia;

nie będzie mogła kontaktować się z osobą doznającą przemocy domowej przez czas wskazany w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia (na wniosek osoby doznającej przemocy - wnioskodawcy, gdy przemawiają za tym szczególne okoliczności, sąd może jednak określić dopuszczalne, zapewniające bezpieczeństwo, sposoby kontaktowania się).

nie będzie mogła wchodzić i przebywać w miejscach wskazanych w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia przez czas wskazany w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia;

◊ Policja lub Żandarmeria Wojskowa przynajmniej trzykrotnie sprawdzi, czy postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia nie jest naruszane.

Zabezpieczenie obowiązuje od momentu wydania postanowienia.

Pamiętaj: postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia nie kończy sprawy, daje ochronę na czas trwania postępowania głównego.

{"register":{"columns":[]}}