W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

5. Jak powinna postąpić osoba doznająca przemocy, gdy chce zawiadomić, że jest krzywdzona?

Osoba pokrzywdzona powinna:

  • udać się do najbliższej jednostki Policji i złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Należy opowiedzieć dokładnie co się dzieje/co się stało. Pokrzywdzony otrzymuje stosowne pisemne pouczenie o przysługujących mu prawach i obowiązkach. 
  • w przypadku, gdy zgłoszony czyn jest ścigany:
  1. na wniosek, to jeśli pokrzywdzony:
  • chce, aby prokurator i Policja działali musi złożyć wniosek o ściganie sprawcy przestępstwa do protokołu;
  • uważa, że potrzebuje wsparcia profesjonalisty, powinien ustanowić pełnomocnika z wyboru lub złożyć wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu;
  • potrzebuje pomocy materialnej, psychologicznej powinien zwrócić się do Funduszu Sprawiedliwości – Fundusz jest utworzony po to by pomagać pokrzywdzonym.
  1. z oskarżenia prywatnego:
  • jeśli Policjant powiadomił, że czyn jest ścigany z oskarżenia prywatnego zanim doszło do przesłuchania, pokrzywdzony może zażądać, aby przyjęto od niego ustną lub pisemną skargę. Policja ma obowiązek przesłać ją następnie do właściwego sądu (art. 488 k.p.k.).
  • pokrzywdzony powinien zastanowić się, czy chce występować samodzielnie jako oskarżyciel prywatny. Jeśli nie chce być oskarżycielem prywatnym, nawet gdyby miał występować z pełnomocnikiem (adwokat lub radca prawny – można go ustanowić samodzielnie lub złożyć wniosek o wyznaczenie pełnomocnika z urzędu) należy zwrócić się do prokuratora o objęcie sprawy ściganiem z urzędu.

Zgodnie z art. 60 § 1 k.p.k. w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego prokurator wszczyna postępowanie albo wstępuje do postępowania już wszczętego, jeżeli wymaga tego interes społeczny.

Pamiętaj! w sprawach z oskarżenia prywatnego pokrzywdzony może samodzielnie sporządzić akt oskarżenia. Może się on ograniczyć się do oznaczenia osoby oskarżonego, zarzucanego mu czynu oraz wskazania dowodów, na poparcie oskarżenia (art. 487 k.p.k.).

{"register":{"columns":[]}}