W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

8. Jak będzie przebiegać przesłuchanie dziecka?

Jeśli dziecko nie ukończyło 15 lat a jest pokrzywdzone przestępstwem, popełnionym z użyciem wobec niego przemocy lub groźby bezprawnej lub jest to przestępstwo przeciwko wolności (np. art. 189 k.k.), przeciwko rodzinie i opiece (np. art. 207 k.k.), przestępstwo o charakterze seksualnym (np. art. 197 k.k.), będzie ono przesłuchane tylko wówczas, gdy jego zeznania mogą mieć istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, i co do zasady tylko raz. Tutaj są jednak wyjątki. Przesłuchanie można powtórzyć, gdy wyjdą na jaw istotne okoliczności, których wyjaśnienie wymaga ponownego przesłuchania, lub żąda tego oskarżony, który nie miał obrońcy w czasie pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego.

Przesłuchanie zawsze przeprowadza sąd na posiedzeniu z udziałem biegłego psychologa. Powinno się ono odbyć niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia wpływu wniosku o przesłuchanie do sądu. Przesłuchanie jest rejestrowane a na rozprawie w sądzie odtwarza się sporządzony zapis obrazu i dźwięku przesłuchania oraz odczytuje się protokół przesłuchania.

Przesłuchanie odbywa się w tzw. „przyjaznych pokojach przesłuchań” z udziałem biegłego psychologa. Mogą w nim uczestniczyć prokurator, obrońca podejrzanego/oskarżonego oraz pełnomocnik pokrzywdzonego.

Jeżeli dziecko ukończyło 15 lat, przesłuchuje się go w takich warunkach, gdy zachodzi uzasadniona obawa, że przesłuchanie w innych warunkach mogłoby wywrzeć negatywny wpływ na jego stan psychiczny.

{"register":{"columns":[]}}