Co się zmieniło po roku 1989? - scenariusz lekcji z okazji rocznicy wyborów czerwcowych
04.06.2025
Z okazji rocznicy wyborów czerwcowych Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało scenariusz lekcji pt. „Co się zmieniło po roku 1989?”, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz starszych klas szkoły podstawowej. Dziś w siedzibie ministerstwa odbyła się premierowa lekcja oparta na tym materiale.
Scenariusz jest gotowy do bezpośredniego wykorzystania – zawiera szczegółowy przebieg zajęć, kazusy do analizy oraz pomocnicze materiały dla prowadzących, w tym słowniczek kluczowych pojęć. Można go pobrać z bazy materiałów do edukacji konstytucyjnej Ministerstwa Sprawiedliwości, wpisując w wyszukiwarkę hasło „1989”:
👉https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/baza-materialow-do-edukacji-konstytucyjnej.
Cele lekcji
Lekcje obejmują rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia i wyciągania wniosków z historii, a także zwiększanie świadomości znaczenia praw człowieka i obywatela w codziennym życiu – w szczególności prawa do sądu i roli niezawisłości sądownictwa.
Zajęcia oparto na cyklu Kolba – metodzie nauczania przez doświadczanie. Dzięki temu uczniowie mogą uczyć się w sposób angażujący i dostosowany do różnych stylów uczenia się.
W dzisiejszej, inauguracyjnej lekcji uczestniczyła klasa z warszawskiego LXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, prowadzona przez nauczycielkę Katarzynę Chojnacką.
W pierwszej części zajęć uczniowie – pracując w grupach – analizowali przypadki łamania praw człowieka w czasach PRL, m.in.:
- pobicie Grzegorza Przemyka,
- uwięzienie Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego,
- usunięcie z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera,
- delegalizację „Solidarności”.
Z pomocą Konstytucji RP z 1997 roku oceniali, jakie prawa zostały w tych sytuacjach naruszone. Dzięki aktywnemu wprowadzeniu udało się zaangażować także tych uczniów, którzy wcześniej mieli ograniczony kontakt z tematyką praw człowieka.
Następnie grupy dzieliły się swoimi wnioskami i dyskutowały o znaczeniu prawa do sądu jako podstawowego narzędzia ochrony praw i wolności.
Kolejnym etapem była rozmowa prowadzona przez autorów scenariusza:
- Jacka Michałowskiego, doradcę Ministra Sprawiedliwości ds. społecznych,
- Macieja Sopyłę, metodyka z Wydziału Edukacji Biura Ministra.
Opowiedzieli oni o wybranych przez uczniów prawach i wolnościach oraz o niezależności sądów i sędziów. Przybliżyli także kontekst historyczny wyborów z 1989 roku – momentu przełomowego, który umożliwił opozycji udział w sprawowaniu władzy i otworzył drogę do realnej ochrony praw obywatelskich.
Na zakończenie uczestnicy zastanawiali się, jakie konkretne korzyści wynikają dziś z gwarantowanych przez Konstytucję praw i wolności oraz w jaki sposób mogą uczcić rocznicę wyborów czerwcowych.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w lekcji, zadając pytania m.in. o możliwość wykorzystania preambuły Konstytucji jako podstawy orzeczenia sądu czy o prawo do organizowania zgromadzeń przez osoby niepełnoletnie.
Zachęcamy nauczycieli i nauczycielki do sięgnięcia po ten scenariusz i zaproponowania go swoim uczniom i uczennicom.
Fot. Ministerstwo Sprawiedliwości
Więcej zdjęć tutaj: https://www.flickr.com/
Materiały
Scenariusz: co się zmieniło po 4 czerwca 1989?Scenariusz__co_się_zmieniło_po_4_czerwca_.pdf 0.20MB