W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministerstwo Sprawiedliwości podsumowało 20 lat samorządu kuratorskiego i zapowiedziało zmiany w ustawie

08.09.2021

- Dziękuję Państwu za ciężką pracę, codzienny trud i wysiłek wkładany w realizację zadań. Kuratorzy pełnią istotną rolę w wymiarze sprawiedliwości. Dostarczają sądowi ważnych informacji o swoich podopiecznych, pozwalając podjąć odpowiednie decyzje oraz przywracają człowieka społeczeństwu. W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad nowelizacją ustawy o kuratorach sądowych. Mam nadzieję, że wkrótce sfinalizujemy nowelizację przepisów – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś na uroczystej konferencji „Nowoczesne państwo – nowoczesna kuratela. 20 lat ustawy o kuratorach sądowych”, która rozpoczęła się 8 września br. w Auli Centrali NFZ w Warszawie.

Ministerstwo Sprawiedliwości podsumowało 20 lat samorządu kuratorskiego i zapowiedziało zmiany w ustawie

Minister Michał Woś odwołał się do bogatej, ponad 100-letniej historii kurateli sądowej, która rozpoczęła się tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z 7 lutego 1919 r. utworzono sądy dla nieletnich i powołano przy nich urząd stałych opiekunów sądowych. – Każdy jubileusz jest dobrą okazją do refleksji, podzielenia się przemyśleniami i wyciągnięcia wniosków, aby pracować jeszcze skuteczniej niż dotychczas. Kuratorom sądowym życzę satysfakcji ze służby – powiedział minister Michał Woś wyrażając najwyższy szacunek i uznanie dla ich pracy. Podziękował Krajowej Radzie Kuratorów za współpracę i wzajemny dialog, który przynosi efekty.

W uroczystościach wzięli również udział m.in. minister-członek Rady Ministrów Michał Wójcik, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Anna Dalkowska, zastępca dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Adam Czerwiński, przewodniczący Komisji Budżetu Krajowej Rady Sądownictwa Joanna Kołodziej-Michałowicz, delegaci i eksperci Krajowej Rady Kuratorów. Odczytano list od posłanki do Parlamentu Europejskiego Beaty Kempy, która ze względów osobistych nie mogła wziąć udziału w uroczystości.

Zmiany w funkcjonowaniu kuratorów sądowych zostaną wprowadzone w ramach dialogu ze środowiskiem zawodowym. – Dwadzieścia lat funkcjonowania ustawy pokazuje, że jest ona skutecznym narzędziem realizacji polityki państwa. Są jednak rzeczy, które wymagają uzupełnienia. Zrobi to przygotowywana przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacja ustawy o kuratorach sądowych – zapewnił minister Michał Woś. Przepisy zostaną wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.

Przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów Grzegorz Kozera ocenił, że kuratorzy spotykają się z dużą przychylnością ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Dziękując za dobre słowa dialog jest realizowany i uwzględnia postulaty środowiska – podkreślił Grzegorz  Kozera.

0d 2015 r., od kiedy ministrem sprawiedliwości jest Zbigniew Ziobro, wzmocniono pozycję kuratorów sądowych. Podwyżki płac dla kuratorów sądowych mają najwyższy wymiar w historii.

– Bycie kuratorem to trudna służba. Ludzie, którzy ją pełnią, muszą mieć w sobie dużo empatii, potrzebna jest też siła. Trzeba mieć odpowiednie predyspozycje, żeby być kuratorem – ocenił minister-członek Rady Ministrów Michał Wójcik. Dodał, że przepisy regulujące pracę kuratorów muszą być bardziej szczegółowe.

Uroczysta konferencja rozpoczęła VIII Posiedzenie Krajowej Rady Kuratorów V Kadencji, które w dniach 8-10 września br. odbywa się w Auli Centrali NFZ w Warszawie. Krajowa Rada Kuratorów jest ustawowym reprezentantem kuratorów sądowych. Podczas posiedzenia Rada zajmie się m.in. omówieniem bieżących spraw związanych z jej działalnością.

Kuratorzy funkcjonują na podstawie ustawy z 27 lipca 2001 r. o kuratorach sądowych. Akt prawny określa zasady organizacji służby kuratorskiej, wykonywania obowiązków oraz status kuratorów sądowych. Kuratorzy sądowi, jako funkcjonariusze publiczni, realizują określone przez prawo zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z wykonywaniem orzeczeń sądu.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (2)