W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najnowsza decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

07.09.2023

W dniu 7 września 2023 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka („Trybunał”) opublikował decyzję z dnia 11 lipca 2023 r. w sprawie Bartosz Sypioła i Inni przeciwko Polsce (skarga nr 783/16 i 17 innych skarg).

W 2011 r. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Ł. unieważniła egzamin maturalny z rozszerzonej chemii grupie licealistów, twierdząc, że nie pisali go samodzielnie. Maturzyści próbowali odwołać się od tej decyzji najpierw do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Oba sądy nie rozpatrzyły skarg maturzystów, wskazując na brak właściwości. W 2015 r. Trybunał Konstytucyjny nie stwierdził niezgodności z konstytucją przepisów ustawy o systemie oświaty uniemożliwiających zaskarżenie decyzji o unieważnieniu egzaminu do sądu administracyjnego. W postępowaniu przed ETPC skarżący zarzucili między innymi naruszenie art. 6 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności („Konwencja”), twierdząc, że brak jakiegokolwiek środka prawnego, za pomocą którego mogli zaskarżyć decyzję dotyczącą unieważnienia egzaminu maturalnego, naruszał ich prawo dostępu do sądu. Trybunał uznał, że nie ma właściwości ratione materiae i odrzucił skargę zgodnie z art. 35 ust. 3 lit. a i ust. 4 Konwencji. W zakresie zarzutu naruszenia art. 2 Protokołu nr 1 do Konwencji (prawo do nauki) skarga została uznana za oczywiście bezzasadną i odrzucona na podstawie art. 35 ust. 4 Konwencji.

Decyzja jest dostępna w języku francuskim w bazie orzeczniczej Trybunału (https://hudoc.echr.coe.int).

{"register":{"columns":[]}}