W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najnowsze decyzje Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

16.11.2023

W dniu 16 listopada 2023 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka („Trybunał”) opublikował decyzje z dnia 12 października 2023 r. w sprawach:

  • Boczek przeciwko Polsce (skarga nr 61364/21) - ugoda i decyzja o skreśleniu skargi z listy spraw zgodnie z art. 39 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności („Konwencja”);
  • Kłos przeciwko Polsce (skarga nr 57134/21) - ugoda i decyzja o skreśleniu skargi z listy spraw zgodnie z art. 39 Konwencji;
  • Krystkiewicz przeciwko Polsce (skarga nr 34183/20) - ugoda i decyzja o skreśleniu skargi z listy spraw zgodnie z art. 39 Konwencji;
  • Rosenowski przeciwko Polsce (skarga nr 19187/21) - deklaracja jednostronna i decyzja o skreśleniu skargi z listy spraw zgodnie z art. 37 ust. 1 lit. c Konwencji.

Skarga w sprawie Boczek przeciwko Polsce (nr 61364/21) dotyczyła zarzutu naruszenia art. 6 ust. 1 Konwencji ze względu na brak dostępu do sądu w związku z brakiem możliwości uiszczenia przez skarżącego opłat sądowych. W związku z zawarciem ugody między stronami i przyznaniem skarżącemu stosownego zadośćuczynienia (4000 euro), Trybunał postanowił skreślić skargę z listy rozpoznawanych skarg.

W sprawie Kłos przeciwko Polsce (skarga nr 57134/21) skarżąca podniosła zarzut naruszenia art. 6 ust. 1 Konwencji ze względu na brak dostępu do sądu w związku z brakiem możliwości uiszczenia przez skarżącą opłat sądowych. W związku z zawarciem ugody przez strony i przyznaniem skarżącej stosowanego zadośćuczynienia (4000 euro), Trybunał postanowił skreślić skargę z listy rozpoznawanych spraw.

W sprawie Krystkiewicz przeciwko Polsce (skarga nr 34183/20) skarżący zarzucił naruszenie art. 5 ust. 3 Konwencji w związku z długotrwałym stosowaniem wobec niego tymczasowego aresztowania. Strony zawarły ugodę. Rząd zobowiązał się do wypłaty skarżącemu zadośćuczynienia w wysokości 6500 euro oraz 250 euro tytułem zwrotu kosztów. W związku z powyższym Trybunał stwierdził, że dalsze rozpatrywanie skargi nie jest uzasadnione i skreślił skargę z listy spraw zgodnie z art. 39 Konwencji.

Skarga w sprawie Rosenowski przeciwko Polsce (skarga nr 19187/21) dotyczyła zarzutu naruszenia art. 5 ust. 3 Konwencji w związku z długotrwałym stosowaniem wobec skarżącego tymczasowego aresztowania. W przedmiotowej sprawie Rząd złożył deklarację jednostronną, w której przyznał, że doszło do naruszenia i zaproponował wypłacenie skarżącemu kwoty 6250 euro tytułem zadośćuczynienia. W związku z powyższym Trybunał stwierdził, że dalsze rozpoznawanie skargi nie jest uzasadnione i skreślił skargę z listy spraw zgodnie z art. 37 ust. 1 lit. c Konwencji.

Orzeczenia są dostępne w języku angielskim w bazie orzeczniczej Trybunału (https://hudoc.echr.coe.int).

{"register":{"columns":[]}}