W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najnowsze decyzje Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

21.07.2022

W dniu 21 lipca 2022 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka (dalej: Trybunał) opublikował decyzję z dnia 30 czerwca 2022 r. w sprawie Wieczorek przeciwko Polsce (nr skargi 23801/19).

Skarżący podniósł zarzut naruszenia art. 10 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (dalej: Konwencja) (prawo do wolności wyrażania opinii) w związku z rzekomym naruszeniem wolności wyrażania opinii skarżącego poprzez skazanie go trzema wyrokami za zniesławienie (za publikację zniesławiających wpisów internetowych). W sprawie tej strony zawarły ugodę, na mocy której skarżący zgodził się na zrzeczenie się wszelkich dalszych roszczeń przeciwko Polsce, natomiast Rząd przyznał, że doszło do naruszenia art. 10 Konwencji oraz zobowiązał się do wypłacenia skarżącemu zadośćuczynienia w wysokości 10 000 euro.

Trybunał zatwierdził powyższą ugodę uznając, że jej warunki są zgodne z przepisami Konwencji i jej protokołów i stwierdził jednocześnie, że dalsze rozpatrywanie skargi nie jest uzasadnione. Skarga została skreślona z listy spraw zgodnie z art. 39 Konwencji.

 

W tym samym dniu Trybunał opublikował również pięć decyzji z 30 czerwca 2022 r. o skreśleniu z listy spraw skarg następujących skarżących, wniesionych przeciwko Polsce: N.H. (nr skargi 5114/21), E.B.-M. (nr skargi 5390/21), A.K. (nr skargi 3682/21), A.L.-B. (nr skargi 3801/21) oraz A.G.-W. (nr skargi 4218/21).

Skargi te dotyczyły skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. – skarżące twierdziły, że obawiają się zajść w ciążę w związku ze stwierdzeniem niekonstytucyjności art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Skarżące podniosły zarzut naruszenia art. 8  (prawo do poszanowania życia prywatnego) oraz art. 3 (zakaz tortur).

Sprawy zostały skreślone z listy wobec braku odpowiedzi skarżących na obserwacje Rządu.

 

Decyzje są dostępne w języku angielskim w bazie orzeczniczej Trybunału (https://hudoc.echr.coe.int).

{"register":{"columns":[]}}