W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najnowsze orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

10.06.2021

W dniu 10 czerwca 2021 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka (dalej: Trybunał lub ETPCz) opublikował trzy decyzje w sprawach przeciwko Polsce: 

  • Fedosiuk przeciwko Polsce (skarga nr 42212/15), decyzja z dnia 20 maja 2021 roku;
  • Piela przeciwko Polsce (skarga nr 28776/19), decyzja z dnia 18 maja 2021 roku;
  • Puchalski przeciwko Polsce (skarga nr 2586/17), decyzja z dnia 20 maja 2021 roku. 

W sprawie Fedosiuk przeciwko Polsce skarżący zarzucił naruszenie art. 8 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (dalej: Konwencja) spowodowane brakiem realizacji ciążącego na państwie obowiązku zapewnienia ochrony prawa skarżącego do poszanowania jego życia prywatnego i rodzinnego w związku z immisjami pochodzącymi z działalności gospodarczej prowadzonej na sąsiedniej nieruchomości. Skarżący podniósł, że zaniechania polskich władz obejmowały brak egzekwowania wobec właściciela całodobowej myjni samochodowej zlokalizowanej w bliskiej odległości od jego nieruchomości, rozwiązań mających na celu ochronę przed hałasem oraz substancjami chemicznymi szkodliwymi dla zdrowia. Rząd przyznał, że doszło do naruszenia prawa skarżącego do poszanowania jego życia prywatnego i mieszkania w rozumieniu art. 8 Konwencji i zaproponował wypłatę skarżącemu kwoty 20000 zł. W następstwie wyraźnej zgody skarżącego na warunki deklaracji złożonej przez Rząd Trybunał uznał, że sprawę należy traktować jako ugodę zawartą między stronami. W związku z powyższym Trybunał skreślił skargę z listy zgodnie z art. 39 Konwencji.

W sprawie Piela przeciwko Polsce skarżący zarzucił naruszenie art. 8 Konwencji w związku z nieodpowiednim wydzieleniem kącików sanitarnych w zakładzie karnym, w którym był osadzony. Kąciki sanitarne były oddzielone od reszty celi przegrodami o wysokości około 1,2 metra. W dniach 4 grudnia 2020 roku oraz 6 października 2020 roku Trybunał otrzymał podpisane przez strony oświadczenia o ugodzie, na mocy których skarżący zgodził się na zrzeczenie się wszelkich dalszych roszczeń przeciwko Polsce w odniesieniu do faktów stanowiących podstawę skargi a Rząd zobowiązał się do zapłaty skarżącemu kwoty 3460 euro na pokrycie wszelkich szkód materialnych i niemajątkowych, a także kosztów i wydatków. W związku z powyższym Trybunał skreślił skargę z listy zgodnie z art. 39 Konwencji.

W sprawie Puchalski przeciwko Polsce skarżący zarzucił naruszenie art. 6 i 13 Konwencji ze względu na ograniczenie dostępu do sądu z powodu odmowy zwolnienia skarżącego od kosztów sądowych w postaci opłaty sądowej od skargi kasacyjnej. Trybunał otrzymał oświadczenie o ugodzie podpisane przez strony, na mocy którego skarżący zgodził się na zrzeczenie się wszelkich dalszych roszczeń przeciwko Polsce w odniesieniu do faktów stanowiących podstawę skargi a Rząd zobowiązał się do zapłaty skarżącemu kwoty 6000 euro. W związku z powyższym Trybunał skreślił skargę z listy zgodnie z art. 39 Konwencji.
 

Orzeczenia są dostępne w języku angielskim w bazie orzeczniczej Trybunału (HUDOC).
 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
29.07.2021 11:27 Urszula Szafrańska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
DWMPC IV
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Najnowsze orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka 1.0 29.07.2021 11:27 Urszula Szafrańska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}