W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najnowsze orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

03.11.2022

W dniu 20 października 2022 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka (dalej: Trybunał) wydał wyrok w sprawie Kornicka-Ziobro przeciwko Polsce (skarga nr 23037/16). Skarżąca zarzuciła, że doszło do naruszenia art. 2 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (dalej: Konwencja) w aspekcie proceduralnym w związku z brakiem skutecznego śledztwa w sprawie śmierci jej męża w szpitalu.

W sierpniu 2006 roku zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze, które następnie umorzono w 2011 r. Skarżąca wniosła w 2011 r. subsydiarny akt oskarżenia - postępowanie to nadal jest w toku.  

Trybunał nie stwierdził braku staranności w badaniu przez władze okoliczności śmierci męża skarżącej. W ocenie Trybunału ogólna długość postępowania karnego przeciwko lekarzom, wobec wielości podjętych czynności dowodowych oraz stopnia skomplikowania sprawy, nie wystarcza do uznania odpowiedzialności pozwanego państwa na podstawie jego obowiązku proceduralnego. Trybunał zwrócił uwagę, iż obowiązek wynikający z art. 2 Konwencji, nie jest zobowiązaniem rezultatu, lecz podjęcia odpowiednich środków. Zatem sam fakt, że postępowanie dotyczące zaniedbań medycznych zakończyło się niekorzystnie dla danej osoby, nie oznacza, że pozwane państwo uchybiło swojemu pozytywnemu obowiązkowi wynikającemu z art. 2 Konwencji. Ponadto Trybunał zauważył, że skarżąca nie skorzystała z możliwości dochodzenia swoich praw na drodze postępowania cywilnego. Trybunał zwrócił uwagę, że dostępne w polskim prawie postępowanie cywilne w tego typu sprawach może zapewnić odpowiednie zadośćuczynienie.

W związku z powyższym Trybunał uznał, że nie doszło do naruszenia art. 2 Konwencji. Zdanie odrębne złożył sędzia Balcerzak, wskazując, że z uwagi na ogólny czas trwania postępowania (łącznie ponad 16 lat) standard sprawności postępowania nie został osiągnięty.

Wyrok nie jest ostateczny; stanie się ostateczny zgodnie z warunkami określonymi w art. 44 ust. 2 Konwencji.

Wyrok jest dostępny w języku angielskim w bazie orzeczniczej Trybunału (https://hudoc.echr.coe.int), wkrótce zostanie przetłumaczony na język polski i zamieszczony w bazie orzeczeń ETPCz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
03.11.2022 12:21 Marek Kołodziejczyk
Wytwarzający/ Odpowiadający:
DWMPC Wydział ds. postępowań przed ETPCz
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Najnowsze orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka 1.0 03.11.2022 12:21 Marek Kołodziejczyk

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}