W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najnowszy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

08.02.2024

W dniu 8 lutego 2024 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka („Trybunał” lub „ETPC”) wydał wyrok w sprawie Szustak i Inni przeciwko Polsce (skarga nr 52773/22 i in.). Mając na uwadze podobny przedmiot skarg, Trybunał rozpoznał łącznie sprawy ze skargi: p. Łukasza Szustaka (nr 52773/22), p. Jarosława Świątka (nr 56294/22), p. Pawła Zakrzewskiego i p. Piotra Zakrzewskiego (nr 1349/23), p. Małgorzaty Kolasy (nr 4304/23).

Skargi dotyczyły zarzutu naruszenia art. 6 ust. 1 Konwencji o ochronie praw człowieka
i podstawowych wolności (dalej: Konwencja) ze względu na długość przedmiotowych postępowań cywilnych oraz art. 13 Konwencji w związku z brakiem skutecznych środków odwoławczych w prawie krajowym.

W odniesieniu do zarzutu naruszenia art. 6 ust. 1 Konwencji, po przeanalizowaniu przedłożonych mu materiałów, Trybunał nie znalazł żadnych okoliczności faktycznych
ani argumentów mogących usprawiedliwić całkowity czas trwania postępowań na szczeblu krajowym. Trybunał podkreślił, że rozsądny czas trwania postępowania należy oceniać w świetle okoliczności sprawy oraz następujących kryteriów: złożoności sprawy, zachowania skarżących i właściwych organów oraz znaczenia przedmiotu sporu dla skarżących. Uwzględniając swoje orzecznictwo w tym zakresie, Trybunał uznał, że czas trwania postępowań był nadmierny i nie spełniał wymogu „rozsądnego terminu”. W odniesieniu do zarzutu naruszenia art. 13 Konwencji, Trybunał zauważył, że skarżący nie dysponowali skutecznym środkiem odwoławczym.

W związku ze stwierdzeniem naruszenia art. 6 ust. 1 oraz art. 13 Konwencji Trybunał przyznał skarżącym kwoty w wysokości od 3100 euro do 13000 euro tytułem słusznego zadośćuczynienia.

Wyrok jest dostępny w języku angielskim w bazie orzeczniczej Trybunału (https://hudoc.echr.coe.int/). Wyrok został również przetłumaczony na język polski i opublikowany w bazie wyroków ETPC na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

{"register":{"columns":[]}}