W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa wystawa plenerowa na ogrodzeniu Ministerstwa Sprawiedliwości

11.05.2020

Od dziś (11 maja br.) na ogrodzeniu Ministerstwa Sprawiedliwości prezentowana jest wystawa "Do broni. Rok 1920 na plakatach, afiszach i drukach ulotnych ze zbiorów specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej".

Wystawa MS

Na wyjątkową ekspozycję składają się plakaty, afisze i druki ulotne z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Miały one na celu w sugestywny sposób uzmysłowić obywatelom siłę wroga i grożące z jego strony niebezpieczeństwo. Były  także zachętą do wstępowania do Armii Ochotniczej oraz wzywały do zakupu Pożyczki Odrodzenia Polski.

Litografie i druki były wydawane przez władze wojskowe i państwowe: Główny Inspektorat Armii Ochotniczej, Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego, Obywatelski Komitet Wykonawczy Obrony Państwa, Wydział Kobiecy Sekcji Propagandy Obrony Państwa. Na plakatach pojawiali się dowódcy polskiej armii: Marszałek Józef Piłsudski i gen. broni Józef Haller, ale także zwykli żołnierze.

Celem oddziaływania plakatów, afiszy i druków ulotnych tego okresu było zjednoczenie społeczeństwa w obliczu zagrożenia kraju oraz wezwanie do walki. Plakaty przedstawiały wroga jako trzygłowego smoka, olbrzyma lub okrutnego barbarzyńcę. Autorami plakatów byli znani graficy: Edmund Bartłomiejczyk, Feliks Szczęsny Kowarski, Kamil Mackiewicz, Franciszek Nieczuja-Urbański, Stanisław Siestrzeńcewicz i Stanisław Sawiczewski.

Na drukach ulotnych i afiszach wzywano do obrony Warszawy przed bolszewickim najeźdźcą. Umieszczano przepisy dotyczące wstępowania do Armii Ochotniczej, podawano adresy biur werbunkowych oraz zachęcano do składania ofiar pieniężnych na cele obronne.

Plakaty, afisze oraz druki ulotne są świadectwem wojny Polski z Rosją bolszewicką, obrazują dramat ówczesnych wydarzeń, które dotknęły nie tylko żołnierzy, ale też ludność cywilną. Pokazują jak ważna, wobec niebezpieczeństwa, jakie zawisło nad odrodzoną państwowością polską, była jedność narodu, wzajemna pomoc i poświęcenie dla dobra kraju.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}