W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie w sprawie długości postępowań w sądach

18.10.2019

W związku z publikacjami niektórych mediów, które zawierają nieprawdziwe informacje o rezultatach reformy sądownictwa, a w szczególności o zmianach w długości postępowań sądowych, przedstawiamy informacje zgodne ze stanem faktycznym.

Chronimy prawa polskich dzieci - ruszają szkolenia dla sędziów sądów specjalistycznych

Ministerstwo Sprawiedliwości realizuje reformę wymiaru sprawiedliwości, która przynosi wymierne pozytywne efekty.  Mimo że wiele ważnych zmian, jak np. reformy postępowania karnego i cywilnego, w praktyce dopiero zacznie funkcjonować, udało się zahamować trwający od 10 lat negatywny trend polegający na wydłużaniu czasu postępowań sądowych.

Wyraźna poprawa nastąpiła w przypadku spraw karnych. Czas trwania postępowań rozpatrywanych przez sądy okręgowe skrócił się obecnie o prawie trzy miesiące w stosunku do 2015 roku. W sądach rejonowych średni czas trwania postępowań karnych skrócił się od 2015 r. z 5,9 miesiąca do 4,8 miesięcy w 2018 r.

Tendencja wydłużania się spraw cywilnych, która w wyraźny sposób była widoczna w czasach rządów PO-PSL została wyhamowana. W okresie od 2012 r. do 2015 r. średni czas trwania spraw cywilnych w sądach okręgowych wzrósł o ponad 30 dni. Natomiast w okresie od 2015 r. do 2018 r. wzrósł zaledwie o kilka dni.

W istotnych dziedzinach spraw cywilnych następuje poprawa. Dotyczy tak ważnych dla Polaków zagadnień, jak np. przestrzeganie praw pracowników.

Aż 6 miesięcy (tj. o 176,6 dni) krócej wyniósł w I półroczu 2019 r. średni czas rozpatrywania wnoszonych przez inspektorów pracy spraw o ustalenie stosunku pracy w porównaniu do okresu sprzed reformy, a więc I półrocza 2016 r.

Postępowania z zakresu ubezpieczeń i prawa pracy trwają w sądach rejonowych przeciętnie pół roku, a więc o 3 miesiące krócej niż w 2016 r.

Jednocześnie w I półroczu 2019 r. sądy rejonowe rozpatrzyły 1,5 razy więcej spraw dotyczących prawa pracy niż w I półroczu 2016 r. – ich liczba wzrosła z 39,5 tysięcy do 54,4 tysięcy. Do tej kategorii spraw, ważnych dla Polaków dotkniętych nieuczciwością pracodawców, Ministerstwo Sprawiedliwości przykłada szczególną wagę. Dlatego zniosło opłaty sądowe dla pracowników, którzy dochodzą swoich praw w sądach pracy.

Wprowadzenie losowego przydziału spraw sędziom, przywrócenie instytucji asesora, a więc „sędziego na próbę”, a także uchwalenie przed kilkoma tygodniami gruntownych reform kodeksów postępowania cywilnego i karnego, wraz z dokończeniem reformy ustrojowej sądów, znacząco przyspieszy postępowania.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości