W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie poświęcone edukacji prawnej z udziałem Ministra Romanowskiego

08.06.2021

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski spotkał się dziś z nauczycielami z całej Polski, prowadzącymi zajęcia poświęcone edukacji prawnej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Spotkanie miało formę wideokonferencji.

programy edukacyjne

- Skuteczna edukacja prawna dzieci oraz młodzieży jest kamieniem węgielnym społeczeństwa obywatelskiego, bez którego nie da się zbudować nowoczesnego państwa. Bardzo dziękuję za to, że dbają państwo o tę edukację wśród młodzieży i promują działania na rzecz dobra wspólnego – podkreślił Marcin Romanowski.

Minister zapewnił nauczycieli, że Ministerstwo Sprawiedliwości będzie kontynuować rozwój inicjatyw edukacyjnych takich jak Olimpiada Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości, Liga Sprawiedliwości oraz szereg innych programów,  które przyczyniły się do popularyzacji edukacji prawnej wśród młodzieży.

Spotkanie z nauczycielami realizującymi projekty Ministerstwa Sprawiedliwości było poświęcone wymianie doświadczeń związanych z problemami edukacji prawnej. Nauczyciele wyrazili zadowolenie, że Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi wiele programów, które angażują młodzież w poznawanie prawa i zawodów prawniczych. Podkreślili, że powinien powstać specjalny przedmiot poświęcony edukacji prawnej, aby taka edukacja została stałą częścią nauczania.

Nauczyciele proponowali, jakie obszary prawa powinny być szczególnie rozwijane podczas zajęć, które prowadzą. Wskazali przede wszystkim na prawo konsumenckie z racji wielu oszustw, których ofiarą padają klienci podczas zakupów w sieci. Mówili też o podstawach prawa pracy, gdyż część młodzieży coraz wcześniej rozpoczyna pracę zarobkową. Nadal potrzebna jest również edukacja dotycząca podstawowych pojęć prawniczych, aby młodzież mogła zrozumieć treść i znaczenie obowiązujących przepisów.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości