W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie w sprawie kolejnej transzy podwyżki wynagrodzeń dla pracowników sądów

14.02.2020

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik spotkał się wczoraj (13 lutego 2020 r.) z przedstawicielami związków zawodowych działających w sądach. Celem było ponowne omówienie sposobu i podstawowych zasad podziału kwoty 450 zł stanowiącej drugą transzę podwyżki dla pracowników sądownictwa.

MS

Podwyższenie wynagrodzeń dla pracowników sadów  w tej wysokości nastąpi po ogłoszeniu ustawy budżetowej na 2020 rok z wyrównaniem od 1 stycznia br. Rozdysponowanie obecnej transzy środków na podwyżkę o kolejne 450 zł oznacza, że w ciągu zaledwie jednego roku (od stycznia 2019 r. do stycznia 2020 r.) nastąpi wzrost wynagrodzeń pracowników sądów o 1100 zł w przeliczeniu na jeden etat.  


Podwyższanie wynagrodzeń pracowników sądów od początku sprawowania urzędu stanowi priorytet dla Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro. W rezultacie podjętych działań, w latach 2016-2020 wynagrodzenia pracowników sądów wzrosną łącznie o ok. 45 proc. Przeciętnie daje to wzrost wynagrodzenia o 1584 zł w przeliczeniu na 1 etat.   


Przedstawiciele Związków Zawodowych po raz kolejny opowiedzieli się za podziałem kwoty 450 zł podwyżki od 1 stycznia 2020 r. na takich samych zasadach, jak miało to miejsce od 1 października 2019 r. Ta zasada to 450 zł w przeliczeniu na jeden etat dla każdej jednostki sądownictwa, przy czym dla każdego pracownika sądu gwarantowana podwyżka w wysokości co najmniej 400 zł, a pozostałe 50 zł z przeznaczeniem na wyrównywanie ewentualnych dysproporcji.


W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości z siedzibą w Poznaniu oraz zrzeszeni w ramach Forum Związków Zawodowych przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Ad Rem”, oraz Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników Sądów  Okręgu Piotrkowskiego.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości