W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie wiceministra Marcina Romanowskiego z samorządowcami

28.04.2021

O przyszłości systemu nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego dyskutowali dziś, 28 kwietnia br., wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski, członkowie Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego oraz Edukacji Prawnej i przedstawiciele samorządów powiatowych oraz Ministerstwa Sprawiedliwości.

porady2

- Od ponad roku zmagamy się z epidemią. To wyzwanie, aby w tym trudnym czasie zapewnić sprawną i skuteczną pomoc osobom, które najbardziej jej potrzebują. Staramy się ułatwić im dostęp do nieodpłatnego poradnictwa prawnego, obywatelskiego i mediacji – podkreślił Marcin Romanowski.

Wskazał też, że niezbędne jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat systemu nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa. W czasie spotkania dyskutowano m.in. o zróżnicowanym poziomie świadczonych już na terenie powiatów usług, edukacji prawnej i potrzebach beneficjentów, w tym osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i osób z niepełnosprawnościami.

Omówiono wyniki przeprowadzonego badania jakości dokonywania zapisów na porady w starostwach powiatowych i urzędach miast. Dyskutowano również o propozycji szkoleń dla osób działających w systemie nieodpłatnej pomocy prawej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Prezentacja doświadczeń i pomysłów samorządowców pozwoli usprawnić organizację działającego w całym kraju systemu pomocy prawnej.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości