W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie wiceministra Michała Wosia w sprawie rozwoju Systemu Dozoru Elektronicznego

09.06.2021

Nadzorujący więziennictwo wiceminister sprawiedliwości Michał Woś i Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński omówili stosowanie Systemu Dozoru Elektronicznego i przedstawili perspektywy rozwoju tego systemu. W naradzie w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie wzięli udział kierownicy terenowych Działów Dozoru Elektronicznego.

Spotkanie wiceministra Michała Wosia w sprawie rozwoju Systemu Dozoru Elektronicznego

Podczas spotkania, w którym uczestniczył również m.in. dyrektor Biura Dozoru Elektronicznego CZSW gen. Paweł Nasiłowski, podkreślono, że sukcesem jest przywrócenie powszechnego stosowania dozoru elektronicznego. Dzięki temu skazani mogą odbywać kary poza więzieniami. To oszczędność dla podatników, ponieważ utrzymanie skazanego w systemie dozoru elektronicznego jest niemal dziesięciokrotnie tańsze niż koszt jego pobytu w zakładzie karnym.

Do niedawna dozór elektroniczny ograniczał się do skazanych na rok więzienia. Dziś jest w kolejnej fazie rozwoju, po wejściu w życie nowelizacji zwiększającej górną granicę wykonywania w Systemie Dozoru Elektronicznego kary pozbawienia wolności  o 6 miesięcy, tj. do 1 roku i 6 miesięcy. W związku z tym została przeprowadzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości niezbędna rozbudowa systemu. Dzięki zaangażowaniu setek funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej ta wielka zmiana organizacyjno-informatyczna przebiega sprawnie, skutecznie i terminowo.

Zwiększono o 2000 miejsc maksymalną dobową pojemność systemu – obecnie to 8000 miejsc do wykonania kary na dobę. Została też zwiększona o 2000 liczba zestawów urządzeń do dozoru stacjonarnego wraz z niezbędną rozbudową infrastruktury teletechnicznej, informatycznej, teleinformatycznej systemu i odpowiednim powiększeniem pozostałych  jego zasobów.

W trakcie trzydniowej narady szkoleniowej (7-9 czerwca br.) dokonano m.in. analizy procedur związanych z zagrożeniem epidemicznym, a także rozmawiano  o nowych zadaniach i wyzwaniach dla zespołów terenowych systemu dozoru. Minister Michał Woś i gen. Jacek Kitliński skierowali do całej kadry SDE wyrazy uznania i podziękowanie za wyjątkowe zaangażowanie w realizację zadań służbowych.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości