W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Statystyki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w 2019 roku

31.01.2020

Pod koniec stycznia 2020 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka (dalej: Trybunał lub ETPCz) opublikował informacje na temat działalności Trybunału w 2019 roku; przedstawiono w szczególności Raport Roczny oraz analizę statystyk.

 

Na dzień 31 grudnia 2019 roku większość toczących się spraw przed ETPCz dotyczyła Federacji Rosyjskiej (25,2%), Turcji (15,5%), Ukrainy (14,8%), Rumunii (13,2%) oraz Włoch (5,1%). Polska pozostaje na 10. miejscu pod względem liczby skarg zawisłych przed Trybunałem, a skargi te stanowią 2% ogółu spraw.

Łączna liczba rozpoznawanych skarg wynosiła 59 800 (co stanowi wzrost o 6%). Zdanych statystycznych za 2019 rok wynika, że liczba nowych spraw zwiększyła się z uwagi na wzrost liczby skarg skierowanych przeciwko Bośni i Hercegowinie, Federacji Rosyjskiej, Turcji i Ukrainie.

W 2019 roku Trybunał wydał wobec Polski 12 wyroków i w 11 stwierdził naruszenie Konwencji. Stanowi to znaczący spadek (o połowę) liczby wyroków w porównaniu do lat ubiegłych.

 

Prezes Linos-Alexandre Sicilianos (Grecja), jako główne osiągnięcie roku 2019 wskazał kontynuowanie dialogu pomiędzy Trybunałem a Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a także – w ramach udziału w pierwszym Forum Sądów Regionalnych – z Międzyamerykańskim Trybunałem Praw Człowieka oraz Afrykańskim Trybunałem Praw Człowieka i Ludów. Ponadto Prezes Trybunału wspominał o pierwszej opinii doradczej (dotyczącej kwestii wpisu do rejestru dziecka urodzonego za granicą w drodze surogacji) wydanej w 2019 roku na wniosek sądu francuskiego w oparciu o Protokół 16 do Konwencji, a także o pierwszym postępowaniu w trybie art. 46 ust. 4 Konwencji i wyroku, w którym Wielka Izba orzekła jednogłośnie, że doszło do naruszenia art. 46 ust. 1 Konwencji przez Państwo Członkowskie wynikającym z braku wykonania orzeczenia w sprawie Mammadow przeciwko Azerbejdżanowi.

 

W dniu 31 stycznia 2020 roku w ramach oficjalnego otwarcia roku sądowego Trybunału odbyło się seminarium, pt. "Europejska Konwencja Praw Człowieka: żywy instrument mający 70 lat". W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele europejskiego środowiska sędziowskiego. Gościem honorowym był Prezes Sądu Najwyższego Irlandii, Frank Clarke. Seminarium, które koncentrowało się na tematyce z zakresu równości płci, środowiska, nauki i technologii, było okazją do zapoznania się z orzecznictwem ETPCz w tych kwestiach.

 

Ponadto w dniu 31 stycznia 2020 roku Rząd Grecji zgłosił ETPCz do Pokojowej Nagrody Nobla 2020. Poza uznaniem jako ważnej instytucji zajmującej się ochroną praw człowieka i ochroną międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości, wnioskodawcy zwracają także uwagę na jego szerszy wkład w ustanowienie i propagowanie pokoju na świecie.

Grecja będzie sprawować od maja prezydencję w Komitecie Ministrów Rady Europy, na którą przypadną obchody 70-tej rocznicy podpisania Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

 

Statystyki są dostępne w Raporcie Rocznym za 2019 rok, w języku angielskim na stronie internetowej Europejskiego Trybunału Praw Człowieka pod adresem: https://www.echr.coe.int/Documents/Annual_report_2019_ENG.pdf

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
13.05.2020 14:13 Agnieszka Kowalska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
DWMPC IV
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Statystyki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w 2019 roku 1.0 13.05.2020 14:13 Agnieszka Kowalska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}