W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Michał Woś wspiera budowę nowej siedziby Sądu Rejonowego w Oławie

19.07.2021

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Woś podpisał uroczyście dokument, który umożliwi budowę nowego budynku Sądu Rejonowego w Oławie. Nieodpłatne przejęcie od miasta gruntu pod budowę to ostatnia prosta na drodze do rozpoczęcia inwestycji.

Oława

- To ukoronowanie wielu lat wspólnych starań sądu i samorządu. Niezwykle istotne jest poprawienie komfortu pracy i obsługi mieszkańców. Prowadzimy kilkanaście takich inwestycji w kraju, kilkadziesiąt jest w przygotowaniu – powiedział w Oławie wiceminister Michał Woś.  

W uroczystości wzięli udział m.in. poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Kempa, wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma i przedstawiciele władz samorządowych.

- Warunki pracy osób, które biorą udział w orzekaniu oraz tych, które pomagają sędziom są bardzo ważne. Dziękuję za to, że proces inwestycyjny budowy nowego sądu w Oławie może się rozpocząć – mówiła Beata Kempa.

Bogusław Szpytma podkreślił, że budowa nowego sądu przyczyni się nie tylko do poprawy obsługi mieszkańców, ale również do rozwoju gospodarczego miasta.

- To wielkie wydarzenie w historii naszego powiatu. Każdy nowy budynek użyteczności publicznej ma dla nas ogromne znaczenie. Cieszymy się, że po wielu latach pomysł budowy nowego sądu zostanie zrealizowany – dodał starosta powiatu oławskiego Zdzisław Brezdeń.

– Od lat prosiliśmy, żeby w Oławie powstała nowa siedziba sądu. Niezmiernie się cieszę – mówił burmistrz Oławy Tomasz Frischmann.

Pozyskana w formie darowizny działka pod budowę nowej siedziby ma powierzchnię ponad hektara i znajduje się przy ul. Opolskiej blisko centrum miasta. Nieruchomość jest już wydzielona przez Urząd Miasta.

Sąd Rejonowy w Oławie mieści się obecnie w budynku przy ul. 11 listopada, który nie może zostać rozbudowany. Uniemożliwia to zabytkowy charakter obiektu. Na przeszkodzie stoją też ograniczenia konstrukcyjne oraz wielkość działki. Z tych powodów budynek nie zapewnia odpowiednich warunków dla interesantów (np. nie jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych) i pracowników sądu. Problemem jest również brak odpowiedniej liczby miejsc parkingowych.

Za koniecznością wybudowania nowej siedziby Sądu Rejonowego w Oławie przemawia też to, że gmach przy ul. 11 listopada nie jest w stanie pomieścić wszystkich wydziałów i pracowników. Sąd musi wynajmować dodatkową powierzchnię w innych miejscach miasta.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości