W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak na spotkaniu koordynatorów ds. mediacji

15.05.2019

Zwiększenie powszechnego stosowania alternatywnych metod rozwiązywania sporów, w tym mediacji, to jeden z priorytetowych celów Ministerstwa Sprawiedliwości. W realizację tego celu wpisuje się codzienna praca Koordynatorów ds. Mediacji, za którą bardzo dziękuję – podkreślił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak. 

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak na spotkaniu koordynatorów ds. mediacji

Wiceminister wziął dziś (15 maja 2019 r.) udział w spotkaniu Sędziów Koordynatorów ds. Mediacji działających w sądach okręgowych. Wydarzenie, które miało miejsce w siedzibie Prokuratury Krajowej, zgromadziło sędziów z całego kraju.  

– Uzasadnionym wydaje się być stwierdzenie, że mediacja przebiła się już do mentalności społeczeństwa jako jeden ze sposobów rozwiązywania sporów. Nie zwalania nas to jednak z obowiązku jej aktywnego popularyzowania – zwrócił uwagę wiceminister Piebiak.

Ministerstwo Sprawiedliwości popiera wszelkie działania dążące do odciążania sędziów od spraw, które niekoniecznie muszą być przedmiotem postępowania sądowego oraz umożliwiające stronom zawarcie satysfakcjonującego porozumienia.

W efekcie podjętych przez ministerstwo działań, liczba spraw skierowanych przez sądy do mediacji wzrosła z 17 811 w 2015 r. do 26 810 w 2018 r. Najwięcej postępowań mediacyjnych przeprowadzono w sądach rejonowych w okręgach: warszawskim (2023), lubelskim (1349) i krakowskim (1264). Największą liczbą mediacji w sądach okręgowych mogą poszczycić się sądy okręgowe w Warszawie (1504), Krakowie (636) oraz w Poznaniu (458). 

Celem spotkania w Prokuraturze Krajowej było m.in. omówienie nadesłanych przez Prezesów Sądów Okręgowych sprawozdań z działań podejmowanych na rzecz wsparcia oraz promocji alternatywnych metod rozwiązywania sporów, analiza danych statystycznych dotyczących postępowań mediacyjnych w sądach rejonowych i okręgowych w ostatnich latach oraz  wypracowanie propozycji działań, które w przyszłości przyczynią się do zwiększenia liczby spraw kierowanych do mediacji.

Analizując nadesłane sprawozdania wiceminister Łukasz Piebiak docenił odbywające się regularnie spotkania sędziów i mediatorów, organizację Salonów Mediacji oraz Międzynarodowego Dnia Mediacji i Tygodnia Mediacji.

W spotkaniu uczestniczyli dr Aneta Jakubiak-Mirończuk – wicedyrektor Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich w Ministerstwie Sprawiedliwości, sędzia Aleksandra Rusin-Batko – wicedyrektor Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich oraz pracownicy Wydziału ds. Mediacji.

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
15.05.2019 14:57 Milena Domachowska
Pierwsza publikacja:
15.05.2019 14:57 Milena Domachowska