W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wideokonferencja wiceministra Marcina Romanowskiego z koordynatorami ds. mediacji

30.06.2020

Mediacja może być skutecznym narzędziem w ograniczeniu negatywnych skutków pandemii koronawirusa – podkreślił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski na dzisiejszym spotkaniu (30 czerwca br.) z Sędziami Koordynatorami ds. Mediacji działającymi w sądach okręgowych.

Telekonferencja

Spotkanie odbyło się w formie wideokonferencji i zgromadziło sędziów z całego kraju. Wiceminister Marcin Romanowski przypomniał o możliwości wykorzystania mediacji, jeżeli charakter sporu na to pozwala, w sprawach, które z powodu epidemii COVID-19 nie znalazły się na wokandzie sądowej.

- Chciałbym zapewnić, że w czasie epidemii Ministerstwo Sprawiedliwości widzi w mediacji szansę dla sądownictwa – powiedział.

Zwrócił uwagę na ważną rolę elektronicznych form porozumiewania się, szczególnie wideokonferencji, w ograniczaniu skutków epidemii.

Podczas spotkania omówiono także działania na rzecz wspierania i promocji alternatywnych metod rozwiązywania sporów, przede wszystkim sprawy związane z projektem Ministerstwa Sprawiedliwości: „Upowszechnienie alternatywnych metod rozwiązywania sporów poprzez podniesienie kompetencji mediatorów, utworzenie Krajowego Rejestru Mediatorów (KRM) oraz działania informacyjne”. Poruszono kwestię wyboru czterech partnerów projektu - Konfederacji Lewiatan, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, Centralnego Instytutu Analiz Polityczno-Prawnych oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. W trakcie posiedzenia rozmawiano także m.in. o wykorzystaniu technologii telekomunikacyjnych i informatycznych w pracy mediatora.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości