Wrześniowe spotkania programu edukacji prawnej dla seniorów w województwie świętokrzyskim
08.10.2025
We wrześniu seniorzy ze Starachowic oraz Skarżyska-Kamiennej uczestniczyli w kolejnych spotkaniach organizowanych w ramach programu edukacji prawnej dla seniorów w województwie świętokrzyskim. W wydarzeniach wzięło udział prawie 160 osób.
Celem programu jest nie tylko zwiększenie wiedzy prawnej, ale również budowanie poczucia bezpieczeństwa i świadomości obywatelskiej wśród osób starszych.
Podczas spotkań omówiono tematy szczególnie istotne z punktu widzenia życia codziennego seniorów – bezpieczeństwo w internecie i ochrona przed oszustwami, przeciwdziałanie przemocy domowej, a także kwestie związane z testamentami, darowiznami oraz prawami konsumenta. Uczestnicy chętnie zadawali pytania, poszukując praktycznych wskazówek dotyczących stosowania przysługujących im praw.
Dostrzegamy, jak ważne są bezpośrednie spotkania z seniorami. Uczestnicy wielokrotnie podkreślają, że możliwość rozmowy, zadawania pytań i wymiany doświadczeń jest dla nich znacznie cenniejsza niż materiały dostępne w internecie czy w broszurach – zaznaczyła na spotkaniach Magdalena Rams – Zastępca Dyrektora Departamentu Funduszy i Nieodpłatnej Pomocy Prawnej.
Program realizowany jest we współpracy Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa ds. Polityki Senioralnej, Wojewody Świętokrzyskiego, Komendanta Głównego Policji, Ministerstwa Cyfryzacji oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczny udział i zaangażowanie. Podziękowania kierujemy również do prelegentów oraz przedstawicieli powiatów starachowickiego i skarżyskiego za wsparcie organizacyjne i wkład w rozwój świadomości prawnej mieszkańców regionu.
Przed nami kolejne spotkania w województwie świętokrzyskim – zapraszamy wszystkich seniorów do aktywnego udziału w programie!
Zdjęcia: Ministerstwo Sprawiedliwości