W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyróżnienie „BohaterON” dla funkcjonariusza Służby Więziennej

19.12.2020

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś spotkał się w Ministerstwie Sprawiedliwości z kpt. Sławomirem Rafalskim, zdobywcą wyróżnienia Złoty BohaterON w kategorii „Nauczyciel”. W spotkaniu wziął udział Dyrektor Generalnego Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński.

Bohateron

Gratulując kpt. Rafalskiemu Michał Woś podkreślił, że twórcze zainteresowania są pierwszym krokiem na drodze resocjalizacji. - To wspaniałe, że są osoby, które swoją pasją zarażają innych, w tym osoby pozbawione wolności – powiedział. Doceniając zaangażowanie kpt. Rafalskiego w działania edukacyjno-historyczne prowadzone w zakładach karnych, wiceminister wręczył mu Złotą odznakę za zasługi w pracy penitencjarnej.

Kapitan Sławomir Rafalski jest funkcjonariuszem Służby Więziennej. Od ponad 13 lat pracuje w Areszcie Śledczym w Suwałkach jako wychowawca Działu Penitencjarnego, gdzie zajmuje się m.in. prowadzeniem biblioteki. Od wielu lat podejmuje liczne inicjatywy o charakterze edukacji historycznej i patriotycznej. Jego działalność – w głównej mierze skupiona na resocjalizacji więźniów – wykracza poza mury aresztu.

Działania edukacyjne kapitana Rafalskiego znane są w środowisku lokalnym i ogólnopolskim. Wyróżnienie Złoty BohaterOn otrzymał m.in. za pomysł i scenariusz komiksu historycznego „Zabrane Życia 1945. Obława Augustowska” oraz pieczę artystyczną nad tym projektem, który trafił do wszystkich szkół w Polsce. Na co dzień współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej, Klubem Historycznym im. Armii Krajowej w Augustowie, czy Biblioteką Publiczną w Suwałkach. Realizuje wystawy komiksów, a także audycje o charakterze historyczno-patriotycznym, które udostępniane są osadzonym za pośrednictwem radiowęzła. Koordynuje również i współprowadzi zajęcia w Dyskusyjnym Klubie Książki.

Nagroda BohaterON ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata ‪1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną. Ustanowiona została również dla uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę – z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku Służba Więzienna nominowana była do nagrody w kategorii „Instytucja”.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości