W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Karmienie piersią w standardzie opieki okołoporodowej

Jednym z zadań standardu opieki okołoporodowej jest ochrona i wspieranie karmienia piersią.

Kontakt „skóra do skóry”

Zgodnie z procedurą noworodek tuż po przyjściu na świat powinien zostać położony na brzuchu matki i pozostawać z nią w bezpośrednim i nieprzerwanym kontakcie „skóra do skóry” przez około 2 godziny. Takie postępowanie sprzyja prawidłowemu rozpoczęciu karmienia piersią oraz budowaniu więzi między matką a dzieckiem.

Pamiętaj, masz prawo do dwugodzinnego bezpośredniego kontaktu z dzieckiem „skóra do skóry” tuż po urodzeniu. Kontakt ten może zostać przerwany, jeśli wystąpi zagrożenie życia lub zdrowia matki lub noworodka, odnotowane w dokumentacji medycznej.

Obowiązki personelu medycznego

  • pomoc kobiecie w rozpoczęciu karmienia piersią;
  • dostarczenie matce wyczerpujących informacji na temat korzyści i metod karmienia piersią oraz postępowania w okresie całego karmienia;
  • pokazanie matce, jak karmić piersią oraz jak podtrzymać laktację, nawet jeśli będzie oddzielona od swojego dziecka;
  • w razie kłopotów z karmieniem piersią trzeba przede wszystkim określić, na czym polega problem. Personel medyczny ma wiedzę na temat laktacji i powinien zaproponować postępowanie, które umożliwi skuteczne karmienie noworodka mlekiem matki. Jeżeli po konsultacjach okaże się, że nie jest to możliwe, można karmić dziecko odciągniętym mlekiem matki. Należy przy tym prawidłowo dobrać metodę dokarmiania noworodka. Diagnoza i przeprowadzone postępowanie muszą być odnotowane w dokumentacji medycznej;
  • zachęcanie matki do przystawiania noworodka do piersi po zaobserwowaniu wczesnych oznak głodu (czuwanie i zwiększona aktywność, poruszanie ustami, odruch szukania);
  • stosowanie systemu „rooming-in” – pozwalającego matkom i dzieciom pozostawać razem przez całą dobę;
  • zachęcanie kobiet do częstego karmienia piersią 8 – 12 razy na dobę;
  • przez pierwsze dni po urodzeniu podczas karmienia obserwowanie cech dobrego przystawienia i pozycji przy piersi oraz objawów skutecznego i nieskutecznego karmienia [w szczególności liczby karmień, stolców i mikcji (ilości oddanego moczu) na dobę, czas odgłosu połykania podczas karmienia, przyrostu masy]. Wyniki tych obserwacji muszą być odnotowywane w dokumentacji medycznej.

Karmienie noworodków

Noworodkom karmionym piersią nie należy podawać do picia wody, roztworu glukozy, ani dokarmiać ich sztucznym mlekiem początkowym, jeśli nie wynika to ze wskazań medycznych.

Pokarm matki zapewnia dostateczną podaż płynu zdrowemu niemowlęciu do szóstego miesiąca życia. Wprowadzenie w tym okresie do diety dziecka roztworu glukozy może spowodować zaburzenia procesu laktacji, zmniejszenie ilości przyjmowanego przez noworodka mleka matki, zmniejszenie łaknienia, zaburzenie procesu ssania w przypadku podawania roztworu przez butelkę ze smoczkiem, co w konsekwencji może prowadzić do trudności w prawidłowym karmieniu piersią.

Stosowanie smoczków u noworodków

W okresie stabilizowania się laktacji (pierwsze 4 tygodnie) nie należy stosować smoczków w celu uspokajania noworodka.

Wizyty patronażowe

W pierwszych tygodniach życia dziecka położna powinna odbyć co najmniej 4 wizyty patronażowe. Ma ona obowiązek umówić się na pierwszą wizytę nie później niż w ciągu 48 godzin od otrzymania zgłoszenia o urodzeniu dziecka.

Wizyty patronażowe nie tylko umożliwiają kontrolę rozwoju noworodka, lecz mogą być także nieocenionym wsparciem dla rodziców w odnalezieniu się w nowej sytuacji życiowej. W trakcie wizyty położnej można uzyskać wiele informacji na temat rozwoju, pielęgnacji oraz opieki nad noworodkiem. Położna zachęca matkę do naturalnego karmienia dziecka, instruuje, jak prawidłowo karmić piersią i korygować nieprawidłowości w przebiegu karmienia, ocenia przebieg naturalnego karmienia i czynniki ryzyka niepowodzenia w laktacji oraz pomaga w rozwiązywaniu problemów związanych z laktacją.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.11.2017 14:03 Dominika Waligórska
Pierwsza publikacja:
22.11.2017 13:18 Dominika Waligórska
{"register":{"columns":[]}}