W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najczęściej zadawane pytania dot. szczepienia na grypę

Jakie szczepionki będą wykorzystywane do szczepienia?

Zgodnie z nowelizacją z dnia 18 listopada 2021 r. rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021 r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022, w ramach zapobiegania grypie sezonowej i w czasie trwania epidemii COVID-19, będą realizowane nieodpłatne i dobrowolne szczepienia przeciw grypie dla osób dorosłych, spełniających wymóg wieku ukończonych 18 roku życia.

Jak potwierdzić uprawnienie do szczepienia?

Osoba zgłaszająca się na szczepienie powinna posiadać dokument tożsamości (dowód  lub paszport), umożliwiający potwierdzenie daty urodzenia i PESEL przed wprowadzeniem wpisu do eKarty Szczepień.

Czy jest potrzebne skierowanie?

Na szczepienie przeciw grypie nie ma skierowań, wystarczy umówienie terminu wizyty w punkcie szczepień.

Czy muszę mieć zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia lub zaświadczenie o kwalifikacji lekarskiej?

Nie. Kwalifikacja jest na miejscu w punkcie. Punkt szczepień nie może wymagać takiego zaświadczenia.

Czy mogę umówić się na szczepienie przez system e-rejestracji?

Przy zapisie nie działa system e-rejestracji wykorzystywany przy rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19. Termin wyznacza punkt szczepień podczas kontaktu z pacjentem.

Czy mogę przyjść na szczepienie z katarem?

Na szczepienie należy się stawić zdrowym - bez objawów ostrej infekcji i gorączki.

Czy mogę wziąć ze sobą własną szczepionkę? Czy muszę mieć receptę?

Do wykonania szczepienia nie jest potrzebna recepta na szczepionkę. Szczepionka jest na miejscu.

Czy szczepienie jest obowiązkowe?

Nie. Szczepienie jest dobrowolne, a zarazem zalecane.

Czy szczepionka przeciw grypie jest płatna?

Szczepienie przeciw grypie dla osób korzystających ze szczepień publicznych na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021 r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 w całości jest sfinansowana ze środków publicznych.

Kiedy można wykonać szczepienie? Kiedy mogę się zapisać?

Szczepienia dla grup ryzyka są realizowane od października 2021 r.

Zapisy dla osób 18+ od dnia 23 listopada br. ustala punkt szczepień indywidualnie.

Szczyt zachorowań na grypę przypada na styczeń-marzec, a nabycie odporności po podaniu szczepionki następuje w okresie ok.2 tygodni od podania produktu i utrzymuje się 6-12 miesięcy. Zatem zaszczepienie się do połowy stycznia, jest jak najbardziej wskazane.

Gdzie można się zaszczepić?

Każda osoba uprawniona do szczepienia może zgłosić się na szczepienie przeciw grypie do jednego z punktu szczepień wskazanego na mapie punktów szczepiących przeciw grypie. Lista punktów jest dostępna i będzie aktualizowana na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype

Jakie szczepionki będą wykorzystywane do szczepienia?

W trakcie realizacji są dostępne następujące szczepionki: INFLUVAC TETRA, VAXIGRIP TETRA, FLUARIX TETRA. Wszystkie szczepionki są przeznaczone do stosowania w sezonie 2021/2022 (link do strony URPL).

Skąd pochodzi pula szczepionek przeznaczonych do akcji szczepień

Szczepionki pochodzą z puli dawek zakupionych przez Rząd i dystrybuowanych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Na sezon 2021/2022 rząd zakupił dodatkową pulę szczepionek dla grup wskazanych w rozporządzeniu w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej. Szczepionki dostarczane są do podmiotów z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych na ich zapotrzebowanie. Od 14.12.21 do szczepienia mogą być również wykorzystane szczepionki zakpione przez dany podmiot.

Kto może przeprowadzić szczepienie w punkcie szczepień?

Uprawnieni do kwalifikacji do szczepienia przeciw grypie osób dorosłych są lekarze, felczerzy, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni oraz farmaceuci. Uprawnionymi do przeprowadzania szczepienia przeciw grypie u osób dorosłych są: lekarze, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, higienistki szkolne, lekarze dentyści, farmaceuci, fizjoterapeuci oraz diagności laboratoryjni.

Czy samo szczepienie jest bezpłatne?

Tak. Punkt szczepień nie pobiera opłaty za szczepienie. Szczepionka będzie dostępna na miejscu. Nie musisz realizować recepty w aptece, aby skorzystać ze szczepienia. Nie zabieraj ze sobą szczepionki kupionej w aptece.

Czy moje szczepienie będzie widoczne w IKP?

Na podstawie wpisu do e-Karty Szczepień w Internetowym Koncie Pacjenta pojawi się informacja o szczepieniu. Rodzice i opiekunowie ustawowi znajdą wpis na IKP dziecka lub podopiecznego.

Zaloguj się na Internetowe Konto Pacjenta (instrukcja jak to zrobić na znajduje się https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta#jak-sie-zalogowac), wybierz zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienia”, a zobaczysz wpis.

Czy dostanę zaświadczenie o podaniu szczepionki w punkcie szczepień?

Punkt szczepień nie wydaje zaświadczeń o wykonanym szczepieniu, jednak fakt zaszczepienia może zostać odnotowany w posiadanej przez osobę szczepioną Międzynarodowej Książeczce Szczepień.

Czy punkt szczepień może decydować wybiórczo o kolejności do szczepienia?

Nie ma ograniczeń w realizacji świadczeń przez punkt szczepień.

Czy należy zachować odstęp pomiędzy szczepieniem przeciw grypie, a innym szczepieniem np. przeciw COVID-19?

Aktualnie nie ma konieczności zachowania odstępu czasowego pomiędzy szczepieniem przeciwko COVID-19, a jakimkolwiek innym szczepieniem.

Szczepionki przeciwko grypie można podawać w dowolnym czasie przed lub po podaniu innych szczepionek. Dotyczy to również podawania szczepionek przeciwko COVID-19 w trakcie tej samej wizyty szczepiennej co grypa.

{"register":{"columns":[]}}