W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Maciej Miłkowski na spotkaniu z duńską delegacją

06.02.2024

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski spotkał z delegacją z duńskiego resortu zdrowia. Do Ministerstwa Zdrowia przyjechali: Ole Toft, ambasador Danii w Polsce, Dorte Bech Vizard, zastępca stałego sekretarza Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Zdrowia oraz Edward James Smith, szef biura ds. UE Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Zdrowia.

Na zdj. wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, ambasador Ole Toft i przedstawiciele duńskiego resortu zdrowia.

Rozmawiano między innymi o: lekach krytycznych i bezpieczeństwie dostaw, ograniczeniu szczepień covidowych w Danii do grup ryzyka i 65+, współpracy Polski z Danią i Cyprem w ramach trio prezydencji w Radzie UE w 2025 r., lekach innowacyjnych i inwestycjach w ochronie zdrowia.

W spotkaniu brała udział również Katarzyna Drążek-Laskowska, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w MZ.

Dorte Bech Vizard podziękowała za organizację spotkania i podkreśliła, że duńskiej minister zdrowia bardzo zależy na spotkaniu z minister zdrowia Polski, być może uda się to podczas planowanego na marzec posiedzenia Rady EPSCO.  Poinformowała, że spotkanie ma służyć głownie zacieśnieniu kontaktów miedzy Danią a Polską szczególnie przed objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie UE i perspektywie wspólnej pracy w ramach trio prezydencji.

Minister Maciej Miłkowski podkreślił, że bezpieczeństwo lekowe traktujemy jako wzrost produkcji. - Polska jest obecnie istotnym producentem leków generycznych w Europie. Produkuje między innymi leki przeciwbólowe, leki psychotropowe i anestetyki. Rozwijają się różne firmy farmaceutyczne w Polsce. Miejmy nadzieję, że to zwiększy bezpieczeństwo europejskie.

- Polska ma obecnie bardzo dobrze działający system nadzorujący dostępność leków jest on bezobsługowy, efektywny i tani – chcemy go zaprezentować na agendzie europejskiej - zaznaczył wiceminister.

Maciej Miłkowski chciałby także, żeby Dania i Polska współpracowały w zakresie przenoszenia usług szpitalnych do opieki ambulatoryjnej, podobnie jak Dania przekazywała wiedzę w tym zakresie innym państwom nordyckim.

Pytana o kwestię walki z koronawirusem, Dorte Bech Vizard  poinformowała, że Dania nie zrezygnowała całkiem ze szczepień a program szczepień p/COVID-19 został zawężony i obejmuje jedynie osoby najbardziej narażone i 65+. Stwierdzono, że zbiorowa odporność jest już wystarczająca i można ograniczyć szczepienia do tych grup. Zaszczepiło się już 90% osób 65+.

{"register":{"columns":[]}}