W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wykonywanie zawodu bez żadnych ograniczeń

W okresie zatrudnienia na określony zakres czynności zawodowych, czas i miejsce zatrudnienia w Polsce, jako osoba, która uzyskała kwalifikacje poza UE, będziesz mógł równolegle starać się o uzyskanie prawa wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty bez żadnych ograniczeń. W tym celu należy spełnić poniższe wymogi:

1. Przystąpić do nostryfikacji swojego dyplomu na jednej z uczelni medycznych w Polsce – wykaz uczelni medycznych na końcu dokumentu.

Uznania takiego dyplomu dokonują uczelnie, po przeprowadzeniu postępowania nostryfikacyjnego zakończonego wynikiem pozytywnym tj. wydaniem zaświadczenia o uznaniu dyplomu uzyskanego w państwie trzecim za równoważny z odpowiednim polskim dyplomem.

Obecnie postępowanie nostryfikacyjne jest uregulowane w treści rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 września 2018 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą oraz potwierdzania ukończenia studiów na określonym poziomie (Dz. U. z  2018 r. poz. 1881):

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001881/O/D20181881.pdf

Zgodnie z § 5 ww. rozporządzenia uczelnia nostryfikująca porównuje program studiów, uzyskiwane efekty uczenia się i uprawnienia zawodowe, realizowane praktyki zawodowe oraz czas trwania studiów z programem studiów, uzyskiwanymi efektami uczenia się i uprawnieniami zawodowymi, realizowanymi praktykami zawodowymi oraz czasem trwania podobnych studiów prowadzonych w tej uczelni. W przypadku stwierdzenia różnic w programie studiów, efektach uczenia się lub czasie trwania studiów uczelnia nostryfikująca może zobowiązać osobę do złożenia określonych egzaminów lub odbycia praktyk zawodowych.

2. Przystąpić do Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego/Lekarsko- Dentystycznego Egzaminu Weryfikacyjnego przeprowadzanego przez Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi https://www.cem.edu.pl/ .
Przepisy umożliwiające przystąpienie do tych egzaminów, a także rozporządzenie w sprawie LEW/LDEW wejdą w życie od dnia 1 stycznia 2021 r.

Egzaminy te będą jednym z wymagań wobec osób, które postanowią ubiegać się o prawo wykonywania zawodu lekarza / lekarza dentysty w Rzeczypospolitej Polskiej.

Nie będą jednak zastępowały prowadzonego na uczelniach postępowania nostryfikacyjnego mającego na celu uznanie wykształcenia do celów akademickich i naukowych w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668):

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001668/O/D20181668.pdf

Wciąż będzie także możliwa po 1 stycznia 2021 r. nostryfikacja dyplomu na uczelniach.

3) odbyć staż podyplomowy w Polsce lub uznać staż podyplomowy odbyty za granicą za równoważny w całości lub w części ze stażem podyplomowym obowiązującym w Rzeczypospolitej Polskiej (decyzje wydaje Minister Zdrowia - wniosek składa się do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego). Więcej informacji na temat procedury uznania stażu znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia pod adresem:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/uzyskaj-uznanie-stazu-podyplomowego-lekarza-lekarza-dentysty-odbytego-poza-unia-europejska1

W celu odbycia stażu podyplomowego na terytorium Polski należy zwrócić się do Okręgowej Izby Lekarskiej https://nil.org.pl/dzialalnosc/izby-okregowe

4) złożyć z wynikiem pozytywnym Lekarski Egzamin Końcowy/Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy w Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi https://www.cem.edu.pl/, co pozwoli na otrzymanie prawa wykonywania zawodu już bez żadnych dodatkowych ograniczeń.

5) Uzyskanie prawa wykonywania zawodu bez ograniczeń da Ci możliwość ubiegania się o uznanie uzyskanego za granicą tytułu specjalisty za równoważny z tytułem specjalisty
w Rzeczypospolitej Polskiej (decyzje wydaje Minister Zdrowia - wniosek składa się do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego).

Na podstawie art. 16n ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2020 r. poz. 514, z późn. zm.), lekarzowi, lekarzowi dentyście, który posiada tytuł specjalisty uzyskany poza terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej Minister Zdrowia uznaje tytuł specjalisty za równoważny z tytułem specjalisty w Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zostały spełnione łącznie następujące warunki:

1) lekarz posiada prawo wykonywania zawodu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej;

2) czas trwania szkolenia specjalizacyjnego odbytego za granicą odpowiada czasowi trwania szkolenia specjalizacyjnego określonemu w programie specjalizacji w Rzeczypospolitej Polskiej;

3) program specjalizacji w zakresie wymaganej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych, sposób potwierdzenia nabytej wiedzy i umiejętności odpowiada w istotnych elementach określonemu programowi specjalizacji w Rzeczypospolitej Polskiej;

4) sposób i tryb złożenia egzaminu lub innej formy potwierdzenia uzyskanej wiedzy
i umiejętności odpowiada złożeniu przez lekarza PES w Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty:

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200000514/U/D20200514Lj.pdf

Więcej informacji dotyczących postępowania w sprawie uznania przez Ministra Zdrowia tytułu specjalisty uzyskanego poza Unią Europejską znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia pod adresem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/uzyskaj-uznanie-tytulu-specjalisty-uzyskanego-poza-unia-europejska1

 

  1. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku; kancelaria@umb.edu.pl  
  2. Gdański Uniwersytet Medyczny; dwl@gumed.edu.pl lub dziekan.lekarski@gumed.edu.pl   
  3. Śląski Uniwersytet Medyczny; dziekzab@sum.edu.pl
  4. Uniwersytet Medyczny w Lublinie; kancelaria@umlub.pl
  5. Uniwersytet Medyczny w Łodzi; dziekan.lekarski@umed.lodz.pl  
  6. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; dziekanlekarskiwl@ump.edu.pl
  7. Pomorski Uniwersytet Medyczny; kancelaria@pum.edu.pl
  8. Warszawski Uniwersytet Medyczny; wydzialmedyczny@wum.edu.pl
  9. Uniwersytet Medyczny im. Piastów  Śląskich we Wrocławiu; rn@umed.wroc.pl
  10. Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego; wlnz@afm.edu.pl   
  11. Uczelnia Łazarskiego; dziekanat.wm@lazarski.edu.pl
  12. Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach; zabrze@wst.com.pl
  13. Collegium Medicum  im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika; sekretariat@cm.umk.pl
  14. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie; prorektor.cm@uj.edu.pl
  15. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie; wl.@uwm.edu.pl
  16. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach; cm@ujk.edu.pl
  17. Uniwersytet Rzeszowski; dziekanatcm@ue.edu.pl
  18. Uniwersytet Zielonogórski; kancelaria@uz.zgora.pl
  19. Uniwersytet Opolski; sekretariat@uni.opole.pl
  20. Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w  Radomiu; dziekanat@uthrad.pl
  21. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; rektorat@uksw.edu.pl
  22. Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie email; rektorat@uwmsc.pl
{"register":{"columns":[]}}