W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

– Sieci inteligentne gwarantują nie tylko bezpieczeństwo, sprawność i wysoką efektywność pracy krajowego systemu elektroenergetycznego, lecz także umożliwiają sprostanie wyzwaniom stojącym dziś przed nowoczesną energetyką – minister Krzysztof Tchórzewski na konferencji Smart Energy powered by LTE 450.

11.09.2019

Podczas konferencji zorganizowanej 11 września 2019 r. w Warszawie Enea Operator S.A., PGE Dystrybucja S.A. i PGE Systemy S.A. podpisały porozumienie o współpracy przy budowie sieci LTE 450 na potrzeby systemu elektroenergetycznego.

Minister Krzysztof Tchórzewski na konferencji Smart Energy Powered by LTE 450

Walka o czystsze powietrze to ogromne wyzwanie dla krajowego systemu elektroenergetycznego, w którym swoje miejsce znaleźć muszą obok konwencjonalnych elektrowni również coraz liczniejsze małe lokalne oraz odnawialne źródła energii. Upowszechnianie takich źródeł jak obywatelskie mikroinstalacje OZE (prosumenci) czy źródła OZE na potrzeby własne małych i średniej wielkości przedsiębiorców oraz rolników, nie będzie możliwe bez automatyzacji sieci energetycznych – powiedział minister Tchórzewski.

Sieci inteligentne (tzw. smart grids) kontrolują i na bieżąco reagują na działania wszystkich przyłączonych podmiotów – wytwórców, odbiorców i operatorów sieci. Dzięki nim energia  pochodząca z różnych źródeł, w tym OZE, może być kierowana tam, gdzie jest potrzebna, awarie mogą być szybciej lokalizowane i naprawiane, a cały system może być skuteczniej bilansowany dla zapewnienia efektywnego wykorzystania dostępnych mocy. Przełoży się na poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski i pewniejsze dostawy energii dla odbiorców, którzy natomiast na bieżąco będą mieli dostęp do informacji na temat swojego faktycznego zużycia energii i obliczonych według niego opłat.

Pomyślne rezultaty testów LTE 450 pozwalają planować rozbudowę instalacji. Testowane w Polsce rozwiązanie, w które zaangażowało się wielu polskich dostawców produktów i rozwiązań technicznych oraz ośrodki naukowe, wzbudziło duże zainteresowanie na świecie.

Zdjęcia (2)