W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Budowa bloków energetycznych 5 i 6 Elektrowni Opole zakończona

10.10.2019

Minister energii Krzysztof Tchórzewski wziął udział w uroczystym oddaniu do użytku nowych bloków energetycznych 5 i 6 Elektrowni Opole. Wydarzenie odbyło się 10 października 2019 r. i było zwieńczeniem budowy jednostek wytwórczych o łącznej mocy 1810 MW. Była to największa inwestycja tego typu w Polsce po 1989 r. o wartości ponad 11,5 mld zł.

Zakończenie budowy bloków 5 i 6 Elektrowni Opole

Minister Tchórzewski gratulując inwestorowi, projektantom i wykonawcom inwestycji, podkreślił znaczący udział polskich firm oraz wykorzystanie polskich produktów i usług w realizacji tego przedsięwzięcia. Minister energii zaznaczył, że budowa nowych bloków Elektrowni Opole jest bardzo istotna dla energetyki regionu i całej Polski. – Elektrownia Opole jest największym producentem energii elektrycznej na Opolszczyźnie, a uruchamiając bloki 5 i 6 stała się trzecią co do wielkości elektrownią w kraju. Nowe bloki przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski, a energia elektryczna w nich wyprodukowana pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych – powiedział minister Tchórzewski. – Po oddaniu nowych bloków energetycznych Elektrownia Opole będzie dostarczać 8% obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną – dodał.

W trakcie uroczystości, dziękując za wsparcie podczas realizacji inwestycji, Prezes Zarządu Grupy Polimex-Mostostal Krzysztof Figat przekazał ministrowi Tchórzewskiemu symboliczny klucz do sukcesu.

Nowe bloki w Opolu zastąpią stopniowo wycofywane jednostki innych elektrowni, wybudowane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Dzięki temu spadnie emisja zanieczyszczeń z energetyki krajowej, co przełoży się na poprawę jakości powietrza. Bloki zaprojektowane zostały na 35 lat pracy i z zapasem spełniają zaostrzone normy emisji. Aktualnie budowane wysokosprawne jednostki wytwórcze a także modernizacje istniejących bloków, w tym nowe bloki Elektrowni Opole, przyczynią się również do znacznego wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski, które jest najistotniejszym z priorytetów polityki energetycznej państwa. Polska energetyka ulega intensywnym zmianom, by sprostać wyzwaniom stawianym przed nią m.in. przez ambitną politykę klimatyczną Unii Europejskiej i globalne trendy. W polskim miksie energetycznym coraz więcej miejsca zajmować będą odnawialne źródła energii, które jednak będą musiały wspierać bloki energetyczne pracujące w tzw. podstawie, takie jak nowe jednostki w Opolu, które będą zapewniały nieprzerwane dostawy energii elektrycznej do odbiorców indywidualnych i przemysłowych.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}