W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Forum Ekonomiczne 2021 - o poszukiwaniu przywództwa w Europie

07.09.2021

We wtorek w Karpaczu rozpoczęło się jubileuszowe XXX Forum Ekonomiczne. Hasłem tegorocznego spotkania jest "Europa w poszukiwaniu przywództwa". W wydarzeniu bierze udział wicepremier Jacek Sasin.

Gala podczas Forum Ekonomicznego. Do zdjęcia pozują wicepremier Jacek Sasin i prezes KGHM Marcin Chludziński. Szef spółki trzyma kwiaty i statuetkę. W tle ścianka z logo imprezy i członkowie orkiestry.

Forum Ekonomiczne to największa międzynarodowa konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej poświęcona kwestiom związanym z gospodarką.

Polska marka

W debacie na taki temat nie mogło zabraknąć wicepremiera Jacka Sasina. Minister Aktywów Państwowych wziął udział w panelu „Made in Poland”. Podczas rozmowy z redaktorem Michałem Karnowskim stwierdził, że minione miesiące potwierdzają stosowność obranego przez Rząd Zjednoczonej Prawicy kierunku wzmacniania polskich firm, konsolidacji i repolonizacji.

- Ważne jest budowanie dobrej polskiej marki. To nie tylko gospodarka, ale także kultura czy społeczne aktywności. Spółki Skarbu Państwa liczą nie tylko na zysk, ale mają także misję np. wspieranie sportu. Przeznaczają na to ogromne środki – powiedział szef MAP.

Pandemia pokazała, że firmy z udziałem Skarbu Państwa dobrze radzą sobie w czasie kryzysu. Spółki z polskim kapitałem wspierały Polaków, szybko reagując na potrzeby np. służby zdrowia. Przeznaczyły na ten cel ponad 200 milionów złotych. To zarówno wsparcie rzeczowe, jak i finansowe. W przeciwieństwie do podmiotów prywatnych i zagranicznych, państwowe firmy podtrzymywały zatrudnienie oraz istniejące umowy z kontrahentami. Należy podkreślić, że realizują one szczególną misję - zapewniają bezpieczeństwo energetyczne i napędzają polską gospodarkę.

- Spółki Skarbu Państwa w ostatnim czasie, mimo pandemii, osiągają znakomite wyniki. Gospodarka się rozwija. I to się dzieje kiedy cała Europa przeżywa ciężki kryzys. Wystarczy spojrzeć na wyniki sektora bankowego. W pierwszym półroczu 3 banki z domeny Skarbu Państwa wygenerowały dwukrotnie wyższy zysk, niż banki zagraniczne. Polskie banki – 3,5 mld złotych zysku, a pięć banków zagranicznych – 1,6 mld złotych – powiedział Jacek Sasin.

Co warte podkreślenia, w pandemicznym, 2020 roku inwestycje państwowych firm wzrosły do rekordowego poziomu prawie 45 mld złotych. Od początku tego roku do 19 sierpnia indeks spółek Skarbu Państwa notowanych na GPW (WIG MAP) wzrósł o 24,3 procent. WIG20 zyskał z kolei 19,3 procent.

Miedziowy gigant

Po panelu wicepremier wziął udział w prezentacji nowych planów i projektów spółki KGHM Polska Miedź. Firma odnotowała w ubiegłym roku 3,3 mld złotych netto zysku, znajduje się na 7. miejscu producentów miedzi na świecie, posiada zakłady produkcyjne na trzech kontynentach i największą kopalnię srebra. Ten gospodarczy czempion zrealizował z nadwyżką plany produkcyjne w okresie pandemii a w ciągu ostatnich trzech lat przeznaczył prawie 10 mld złotych na inwestycje.

- Wyniki KGHM są imponujące. W czasie prezesury Marcina Chludzińskiego kapitalizacja firmy się podwoiła, to pokazuje skalę sukcesu. To firma przyszłości – powiedział minister aktywów państwowych.

Firma Roku

Spółka KGHM otrzymała też dziś nagrodę „Firma Roku”. Podczas wieczornej gali statuetkę prezesowi Marcinowi Chludzińskiemu wręczył wicepremier Jacek Sasin.

- KGHM jest perłą w koronie polskiej gospodarki. Jest to firma, z której jesteśmy dumni. To polska marka i logo, które jest znane na świecie. To to firma, która ma wizję i wie, jak zmierzyć się z wyzwaniami, które są przed nami. W tym również przed tym największym, czyli transformacją energetyczną - powiedział szef MAP.

Wideo