W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jacek Sasin: apeluję do samorządów o włączenie się w dystrybucję węgla

03.10.2022

- Apeluję do wszystkich polskich samorządów, by odpowiedziały pozytywnie na ofertę PGE czy Węglokoksu i włączyły się w dystrybucję węgla dla swoich mieszkańców. Samorządy mają spółki komunalne, które mogą kupować węgiel bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem – mówi wicepremier Jacek Sasin.

Na zdjęciu od lewej: prezes PGE, wicepremier Jacek Sasin oraz prezydent Otwocka. W tle węgiel.

Minister Aktywów Państwowych wspólnie z prezesem PGE, Wojciechem Dąbrowskim namawiał w Otwocku, by samorządy włączyły się w dystrybucję węgla.

- PGE zwróciło się do samorządów, aby kupowały węgiel za pośrednictwem swoich spółek, bądź przedsiębiorstw i dalej dystrybuowały paliwo do klientów po to, by wyeliminować pośredników. Chodzi o to, by węgiel był bardziej dostępny i tańszy
- mówi wicepremier.
 
Jak informuje prezes PGE, do tej pory zgłosiło się kilkanaście samorządów. Jednym z pierwszych miast, który odpowiedział na apel był Otwock.

Zdaniem wicepremiera jeśli samorządy włączą się w dystrybucję węgla, może on szybciej trafić do mieszkańców i może być sprzedawany po niższej cenie, bo pominięci zostaną pośrednicy. Nakładane przez nich marże sprawiają, że węgiel jest droższy.

- Zwróciliśmy się do samorządów, aby zaangażowały się w dystrybucję węgla. Samorządy dysponują narzędziami, jakimi są spółki i różnego rodzaju przedsiębiorstwa komunalne. Mają one możliwość kupować węgiel bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem, po kosztach przywiezienia i transportu do miejsca docelowego – dodaje szef MAP.

Wicepremier podkreśla, że węgla nie powinno zabraknąć. Do końca roku do Polski trafi z importu prawie 11 milionów ton. Do końca sezonu grzewczego spółki mają w sumie przywieźć do Polski ok. 17 milionów ton węgla z importu. - Dziękuję wszystkim samorządom, które już włączyły się w akcję dystrybucji. To ważne, bo kwestia szybkiego dotarcia do obiorcy końcowego jest tutaj absolutnie kluczowa – podsumowuje wicepremier Jacek Sasin.

PGE prowadzi także prace nad uruchomieniem sprzedaży detalicznej węgla.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}