W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jaka będzie polska energetyka? - Kongres DISE2020

08.10.2020

– Pracujemy nad tym, żeby jeszcze przed końcem tego roku zaprezentować pomysł wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych – zapowiedział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń w środę we Wrocławiu.

Wiceminister Zbigniew Gryglas przemawia z mównicy na tle ekranu z nazwą konferencji.

Wiceministrowie Artur Soboń oraz Zbigniew Gryglas wzięli udział w VI Kongresie Energetycznym DISE2020 we Wrocławiu. Tematem przewodnim dyskusji uczestników Kongresu były wyzwania związane z transformacją polskiej energetyki.

Kongres Energetyczny organizowany przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych odbył się już po raz szósty. Wydarzenie to było doskonałą okazją do debaty ekspertów, polityków i przedstawicieli biznesu na temat przeobrażeń, jakie będą dokonywać się w branży energetycznej w Polsce, z uwzględnieniem aspektów technologicznych, finansowych, prawnych oraz środowiskowych.

Wiceminister Artur Soboń w swoim wystąpieniu podczas Kongresu podkreślał znaczenie zmian jakie będą dokonywać się w spółkach Skarbu Państwa w kontekście wyzwań energetycznych.

Energetyka potrzebuje inwestycji na gigantyczną skalę – wskazał wiceminister Artur Soboń.

Drugi dzień wydarzenia zainugurował swoim wystąpieniem wiceminister Zbigniew Gryglas. Jego zdaniem proces transformacji energetyki w Polsce już się rozpoczął, o czym świadczy rosnąca ilość instalacji fotowoltaicznych w polskich gospodarstwach domowych. Wiceminister podkreślił również, jak duże znaczenie będą miały nowoczesne technologie dla modernizacji i unowocześnienia sektora energii, takie jak turbiny wiatrowe na morzu.

11 gigawatów energii z morskich farm wiatrowych to poziom, do którego chcemy dojść w 2040 roku. To naprawdę ambitny plan ­­– wskazał wiceminister Zbigniew Gryglas. – Energia z farm offshorowych będzie jednym z kluczowych składników w przyszłym miksie energetycznym Polski, który będzie musiał odpowiadać zapotrzebowaniu na energię polskiego przemysłu – podkreślił.

Zwieńczeniem Kongresu był gala, podczas której tytuł „Osobowość energetyki” otrzymał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Fundacja DISE doceniła działania koncernu na rzecz zrównoważonej transformacji energetycznej oraz zaangażowanie w walkę z pandemią koronawirusa.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}